Kształcenie ustawiczne, który trwał od 10 do 14.03.2025 r., publikujemy listę rankingową.
Innowacyjne programy wsparcia pracownika, łóżka rehabilitacyjne i ewakuacyjne czy systemy energetyczne, rozdzielnice i ładowarki do samochodów prezentowane są na stoisku województwa opolskiego na jednych z największych na świecie targach. Te potrwają do końca tygodnia w Hanowerze.
Najważniejsze i największe wydarzenie przemysłowe na świecie trwa właśnie w Hanowerze. Zjechał tam cały świat i nie zabrakło stoiska województwa opolskiego pod szyldem Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. Z możliwością rozmów wystawcami oraz propozycji setek paneli można skorzystać do 4 kwietnia. Hanover Messe
przebiega pod hasłem Transformacja przemysłowa
.
Wydarzenie skupia się na innowacyjnych rozwiązaniach, które wspierają rozwój zrównoważonego przemysłu poprzez elektryfikację, cyfryzację i automatyzację. Prezentowane są najnowsze osiągnięcia w zakresie inteligentnej produkcji, digitalizacji i energii. Zapoznać się można z inteligentną produkcją, cyfrowymi ekosystemami, innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie energii.
Czołowym krajem prezentującym swój dorobek naukowy jest Kanada, partner tegorocznej edycji targów. Zapoznać się można z propozycją 200 kanadyjskich firm.
Stoisko województwa opolskiego jest jednym z niewielu polskojęzycznych i prezentujących rodzimych przedsiębiorców za to w gronie firm z całego kontynentu. Tuż obok stoiska z województwa prezentowana jest wystawa Hydrogen + Fuel Cells EUROPE
, gdzie ponad 500 wystawców prezentuje wszechstronność i wartość dodaną wodoru i ogniw paliwowych w produkcji przemysłowej.
Jednym z wystawców jest właściciel firmy DOKTORVOLT Zbigniew Maleska. - To nie są nasze pierwsze targi, wcześniej mieliśmy indywidualne stoisko bądź z zaprzyjaźnionymi firmami. Szukamy tutaj w Niemczech bazy odbiorców. Liczymy na nowych klientów. Jesteśmy już po zaawansowanych rozmowach z firmą z Dubaju, która jest jest zainteresowany naszymi produktami – mówi Zbigniew Maleska.
Teresa Grądowa z namysłowskiej firmy Metalowie produkującej sprzęt rehabilitacyjny podkreśla, że specjalistyczne produkty trafiają nie tylko do szpitali i domówi pomocy społecznej , ale coraz częściej do prywatnych odbiorców. Najnowszym hitem ma być łóżko ewakuacyjne. Teresa Grądowa w Hanowerze prezentuje łóżko obrotowe. – Dedykujemy to rozwiązanie dla osób, które maja problemy z poruszaniem się. Cały czas szukamy nowych rozwiązań, nawiązaliśmy współpracę z niemiecką uczelnią. Łóżko do szybkiej ewakuacji musi być lekkie, ale bezpieczne do szybkiego przewożenia chorego. Chcemy zastosować częściowo kompozyty i zmniejszą ciężar tego łóżka – mówi Teresa Grądowa.
W trakcie targów w Hanowerze prezentuje się opolska firma e-gmina. Tomasz Kuszak dyrektor sprzedaży przyznaje, że jego przedsiębiorstwo działa od ponad 20 lat w branży elektronicznej. – Mamy autorski system zarządzania energią. – Jest to system przewyższający, te proponowane przez światowe korporacje. Kierujemy swoją ofertę do tych, którzy borykają się z nadmierną stratą energii. System sprawdza się w węzłach ciepła czy zakładach przemysłowych – mówi Tomasz Kuszak. Firma w Niemczech szuka małych podmiotów i zachęca do wykorzystania systemu celem generowania oszczędności.
Z rozwiązaniami związanymi z wykorzystaniem sztucznej inteligencji przyjechał Adam Nowak 21 INFINITY Sp. z o.o. z Nysy.
- Jest to uniwersalne narzędzie pozwalające uczyć nowego pracownika jak ma wykonywać swoje obowiązki. Firma sama dostarcza aplikacji informacji, a pracownik może korzystać z tego rozwiązania nie tylko na początku podjęcia pracy. Aplikacja zabezpiecza na przyszłość – mówi Adam Nowak.
Swoją ofertę ma również firma 21infinity. Bartosz Juszczak opowiada o zmianach w trendach: - Sztuczna inteligencja, źródła odnawialne i nowe technologie dominują w tym roku na targach. My już 16 lat temu podjęliśmy się wyzwania związanego ze sztuczną inteligencją. Nowe rozwiązania pomagają zautomatyzować powtarzalne procesy – zauważa Bartosz Juszczak.
Dodajmy, że firma na targach w Hanowerze jest pierwszy raz. Dla Bartosza Juszczaka przełom nastąpił 8 lat temu, kiedy programiści zostali docenieni. – Najlepsi zostali najlepszymi, a słabszych zastępuje teraz AI. Na początku naszej działalności był WEB, kolejnym etapem było wejście aplikacji mobilnych, teraz stajemy się globalną wioską – mówi Bartosz Juszczak.
Firma 21infinity w Hanowerze skupia się na kliencie długoterminowym. – Dla nas najważniejszy jest model partnerski – mówi Juszczak.
Hannover Messe 2025 to zdecydowanie więcej niż tylko wystawa. To miejsce, gdzie innowacje spotykają się z wiedzą, a wymiana pomysłów staje się fundamentem przyszłości przemysłu. Dzięki bogatemu programowi konferencji, forów, prelekcji, paneli dyskusyjnych oraz warsztatów prowadzonych przez światowej klasy ekspertów, uczestnicy mają możliwość nie tylko zapoznać się z najnowszymi trendami, ale również nawiązać wartościowe kontakty biznesowe. - Te spotkania stanowią doskonałą okazję do wymiany doświadczeń i zgłębiania nowych technologii, które kształtują przyszłość sektora przemysłowego. Z pewnością Hannover Messe jest kluczowym wydarzeniem w kalendarzu branżowym, dając uczestnikom wyjątkową szansę na rozwój, współpracę i zrozumienie, jak wygląda przemysł jutra – mówi Michał Wojczyszyn zastępca dyrektora Opolskiego centrum Rozwoju Gospodarki.
Kształcenie ustawiczne
GRUNT NA MEDAL2025