Stowarzyszenie powstało w 2003 r. i jest jedną z najwcześniej założonych Regionalnych Organizacji Turystycznych w kraju, która cieszy się dużym zaufaniem wśród podmiotów i instytucji woj. opolskiego. Zrzesza: przedsiębiorców (obiekty noclegowe i gastronomiczne, biura podróży, przewoźnicy, atrakcje turystyczne, przewodnicy i piloci turystyczni i inne), jednostki samorządu terytorialnego, instytucje, samorządy, szkoły wyższe, organizacje pozarządowe i inne.
Celem Stowarzyszenia jest m.in. kreowanie pozytywnego i atrakcyjnego wizerunku województwa na rynkach turystycznych w kraju i zagranicą, opracowanie i rozwijanie działań na rzecz promocji i rozwoju turystyki województwa opolskiego, inicjowanie i kreowanie działań społecznych i gospodarczych na rzecz turystyki, integracja gmin i powiatów województwa opolskiego w zakresie turystyki, koordynacja wszelkich działań pro turystycznych, doskonalenie kadr, prowadzenie i koordynowanie systemu informacji turystycznej w województwie.
Całość zadań, których realizację prowadzi OROT, ma służyć promocji i szerzeniu świadomości o atrakcyjności i bogactwie kulturowym, przyrodniczym i krajoznawczym Śląska Opolskiego. Uczestnicy i odbiorcy działań przeprowadzanych przez Stowarzyszenie nie ponoszą kosztów związanych z ich realizacją. Członkowie OROT – Przedsiębiorcy – biorą udział w imprezach targowych, wizytach studyjnych, szkoleniach czy certyfikacjach nieodpłatnie, mając tym samym możliwość zaprezentowania swojej oferty szerokiej grupie odbiorców z kraju i zagranicy, a także możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji i świadomości.
Doświadczenie w świadczeniu usług na rzecz MSP.
Członkami OROT, oprócz samorządów, są firmy, obiekty noclegowe, gastronomiczne, atrakcje turystyczne – czyli w wielu przypadkach przedsiębiorcy. W związku z tym działalność Stowarzyszenia jest nastawiona w dużej mierze na wspieranie właśnie MSP. W 2015 roku OROT utworzył Szlak Kulinarny Województwa Opolskiego „Opolski Bifyj”, w którym zrzeszone są restauracje z woj. opolskiego, mające w swojej ofercie produkty tradycyjne i regionalne. Wielokrotnie w ciągu roku OROT zamieszcza artykuły o woj. opolskim, wymieniając w nich członków w zależności od tematyki czasopisma. Każdego roku OROT stara się wydawać foldery, przewodniki turystyczne (w wielu wersjach językowych) skierowane do turysty z Polski
i zagranicy, w których znajdują się informacje o członkach OROT. Wydawnictwa trafiają do odbiorców dzięki wysyłce do: Polskiej Organizacji Turystycznej oraz jej oddziałów na całym świecie (ZOPOT’y), Certyfikowanych Punktów Informacji Turystycznych w woj. opolskim, są dystrybuowane podczas imprez targowych w kraju i zagranicą, a wersje elektroniczne zamieszczane są na stronach www.orot.pl oraz www.visitopolskie.pl. Strona internetowa Organizacji www.orot.pl poświęcona jest działalności OROT, jak również zamieszczane są na niej bieżące informacje dot. działalności Członków OROT. Stowarzyszenie jest twórcą Koła Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek. Członkowie Koła – osoby prywatne prowadzące działalność przewodnicką mają możliwość poznawania nowych atrakcji turystycznych, co działa w obie strony powodując, że przewodnicy odwiedzają te miejsca z grupami turystów. Działaniem skierowanym typowo do przedsiębiorców jest również organizacja wizyt studyjnych dziennikarzy turystycznych i touroperatorów z Polski i zagranicy. Wizyty mają na celu poznanie atrakcji i infrastruktury Opolszczyzny, jak również rozpoznania pod kątem przywozu turystów przez biura podróży spoza regionu. OROT posiada również długoletnie doświadczenie związane ze szkoleniem branży turystycznej, mające na celu podnoszenie świadomości i kwalifikacji czy prezentacji innowacyjnych rozwiązań.
W ramach usług możliwych do realizacji OROT chciałby uczestniczyć w :
1) opracowaniu lub aktualizacji strategii rozwoju przedsiębiorstwa,
2) usługi w zakresie analizy rynku, analizę strategiczną, benchmarking (np. udział w konferencjach, sympozjach, wystawach, wizytach studyjnych, praktykach),
3) doradztwo prawne, finansowo-księgowe i organizacyjne,
4) dostęp do płatnych baz danych, raportów i analiz,
5) informacje o źródłach finansowania działalności gospodarczej,
6) szkolenia specjalistyczne,
7) inne usługi wysoko specjalistyczne
Kluczowa kadra OROT:
Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna zatrudnia siedmiu pracowników (w tym jedna osoba do projektu INTERREG). Pracownicy zaangażowani są w przygotowania i realizację przedsięwzięć na każdym poziomie ich realizacji w ramach OROT. Oprócz tego dwóch pracowników zajmuje się obsługą turystów odwiedzających Opolskie Centrum Informacji Turystycznej.
Doświadczenie zawodowe kadry:
Przygotowywanie, prowadzenie i rozliczanie projektów współfinansowanych ze środków UE oraz konkursów Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Rozwoju, Urzędu Marszałkowskiego; Organizacja imprez wystawienniczych
w kraju i za granicą, organizacja wizyt studyjnych; Przygotowywanie wydawnictw promocyjnych województwa opolskiego; Pozyskiwanie nowych członków Stowarzyszenia; Współpraca z partnerami krajowymi i zagranicznymi; Realizacja wspólnych zadań promocyjnych z Polską Organizacją Turystyczną (wydawnictwa, szkolenia, konkursy, imprezy promocyjne, budowa systemu informacji turystycznej, itp.); Bieżąca obsługa Opolskiego Centrum Informacji Turystycznej; Administracja stronami internetowymi w tym jedynym największym portalem turystyczno-informacyjny w Regionie; Koordynowanie działań Koła Przewodników Turystycznych i Pilotów wycieczek działających przy OROT. Kadra OROT ma duże doświadczenie zawodowe i dysponuje ogromna wiedzą, która pozwala na sprawne przeprowadzenie każdego działania Stowarzyszenia.