Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) to jednostka Samorządu Województwa Opolskiego. Działa od 2007 r. Jej główne zadania to pobudzanie aktywności gospodarczej, tworzenie warunków rozwoju gospodarczego, podnoszenie poziomu konkurencyjności i innowacyjności gospodarki regionu czy pozyskiwanie i obsługa inwestorów.
Opolska Platforma Innowacji to projekt polegający na tworzeniu i udoskonalaniu sieci współpracy w zakresie innowacji i przedsiębiorczości w województwie opolskim. Głównym jego celem było wzmocnienie współpracy sektora badawczo-rozwojowego z przedsiębiorstwami służące zwiększeniu transferu nowoczesnych rozwiązań technologicznych, produktowych oraz organizacyjnych do przedsiębiorstw i instytucji regionu. Istotnym działaniem w ramach projektu była również promocja innowacyjności, zwłaszcza wśród przedsiębiorców i instytucji publicznych, poprzez komercjalizację wyników badań i wiedzy, organizację i udział w targach, wystawach, misjach gospodarczych, giełdach kooperacyjnych.
|stripAttributes
Projekt realizowany był przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki w partnerstwie z pięcioma podmiotami reprezentującymi różne sektory życia publicznego i gospodarczego naszego regionu ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013, Poddziałanie 1.3.1 „Wsparcie sektora B+R oraz innowacji na rzecz przedsiębiorstw”.
Od 1 sierpnia 2012 r. do 31 grudnia 2014 r.
W ramach zadań realizowanych przez lidera projektu – Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki utworzono:
W ramach zadań realizowanych przez Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia" stworzono nowoczesne Regionalne Laboratorium Chemii Specjalistycznej i Stosowanej oraz utworzono Centrum Dialogu w ICSO „Blachownia".
W ramach zadań realizowanych przez Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych - Oddział Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych w Opolu stworzono Laboratorium Innowacyjnych Materiałów i Monitorowania Środowiska składające się z wysokospecjalistycznych pracowni naukowo-badawczych i analitycznych, wyposażonych w sprzęt umożliwiający prowadzenie badań naukowych na najwyższym poziomie.
W ramach zadań realizowanych przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji w Opolu stworzono Platformę dla przedsiębiorczości oraz współpracy i wsparcia sfery B+R z sektorem przedsiębiorstw.
W ramach zadań realizowanych przez Urząd Miasta Opole zrealizowano działania promocyjne w zakresie promocji sieci współpracy i innowacyjności poprzez organizację Forum Innowacji oraz wydano folder „Opolska nauka dla biznesu”.
W ramach zadań realizowanych przez Politechnikę Opolską stworzone zostało Laboratorium Sensoryczne (odbieranie wszelkimi zmysłami) na Wydziale Ekonomii i Zarządzania.
Nad wyznaczaniem kierunków, w jakich rozwijać się miała sieć współpracy w ramach Opolskiej Platformy Innowacji, czuwała Rada Programowa OPI, składająca się z przedstawicieli partnerów w projekcie.
Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia"
Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych - Oddział Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych w Opolu
Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu
Urząd Miasta Opole
Politechnika Opolska
Opolska Platforma Innowacji tel. 077 40 33 600
Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki fax. 077 40 33 609
ul. Krakowska 38
45-075 Opole
email: biuro@ocrg.opolskie.pl