Przejdź do sekcji:

Opening Regional Innovation System in the Opolskie Voivodeship III - ORIS III

oris_III logo

Tworzenie funkcjonalnego i sprawnego regionalnego systemu innowacji jest procesem długotrwałym, który wymaga podejmowania wielu działań pilotażowych, obserwowania ich rezultatów, a następnie trwałego wdrażania w regionie najbardziej skutecznych dobrych praktyk i programów. W procesie tym ważne jest otwarcie się na współpracę międzyregionalną, dzięki której można bezpośrednio uczyć się od bardziej doświadczonych regionów oraz adaptować rozwiązania, które przyniosły już wymierne rezultaty w innych krajach UE.

|stripAttributes

Strona projektu: www.oris.opolskie.pl

O projekcie

Partnerem projektu ORIS III była Dolna Austria, która pełniła rolę eksperta i mentora. Pod wieloma względami to region podobny do Opolszczyzny. Znacznie lepiej radziła sobie jednak z wdrażaniem regionalnej polityki innowacji – była jednym z liderów w tej dziedzinie i otrzymała kilka nagród za innowacyjność. W trakcie realizacji projektu partnerzy z Dolnej Austrii wspierali woj. opolskie w dokonywaniu wyborów dotyczących realizacji zaplanowanych działań, służyli cennymi i praktycznymi poradami.

Realizacja

Od kwietnia 2012 r. do grudnia 2013 r.

Zakres projektu

W trakcie projektu realizowane było doradztwo Partnerów Innowacji dla firm sektora MŚP, realizowana w partnerstwie z rządem Dolnej Austrii i pod patronatem marszałka Województwa Opolskiego. Było to działanie, które wychodziło naprzeciw potrzebom przedsiębiorców, określonym podczas wizyt w firmach.

W ramach pomocy de minimis Partnerzy Innowacji przeprowadzali darmową usługę analizy potencjału innowacyjnego firmy oraz przygotowywali Raport Partnera Innowacji, który miał pomóc firmie zwiększyć poziom jej innowacyjności. Raport taki zawierał potencjalne kierunki rozwoju przedsiębiorstwa oraz określał możliwości otrzymania wsparcia dla rozwoju firmy, w tym również wsparcia w postaci dotacji lub możliwości pozyskania środków na dalszy rozwój.

Oferowane były:

  • Spotkania w dogodnym dla przedsiębiorców miejscu i czasie
  • Bezpłatne usługi, np. badanie potencjału innowacyjnego firmy i opracowanie raportu z rekomendacjami
  • Pomoc w znalezieniu partnera biznesowego w Dolnej Austrii
  • Bieżące przesyłanie informacji o szkoleniach, konferencjach, naborach wniosków, różnych formach pomocy dla firm
  • Promocja innowacyjnych rozwiązań lub innowacyjnych projektów firm na Portalu ORIS

Wsparcie to oferowane było mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom mającym siedzibę w woj. opolskim, nie podlegającym wykluczeniu z możliwości uzyskania pomocy de minimis.

W ramach projektu ORIS III Partnerzy Innowacji realizowali także działania pilotażowe pn. „Wspieranie współpracy firm z Dolnej Austrii i Opolszczyzny”. Polegało ono na kojarzeniu firm z Dolnej Austrii z przedsiębiorstwami z terenu województwa opolskiego dla nawiązania współpracy, wymiany dobrych praktyk, innowacyjnych rozwiązań, technologii i patentów.

W ścisłej współpracy opolskich Partnerów Innowacji z austriackimi Technology and Innovation Partners przeprowadzony został tzw. „matching”, czyli odpowiednie dobieranie firm z Opolszczyzny z firmami innowacyjnymi z Dolnej Austrii. Proponowano im także współpracę prowadzącą do zwiększenia ich innowacyjności.

Uczestnicy

1. Instytucje i podmioty wspierające innowacyjność firm z woj. opolskiego (instytuty B+R, uczelnie wyższe, inkubatory, parki technologiczne, itp.)
2. Firmy z województwa opolskiego – bezpośrednie wsparcie Partnerów Innowacji, którzy pomagali określić innowacyjny potencjał firmy i kontaktować firmę z odpowiednim partnerem
3. Aktorzy regionalnego systemu innowacji – udział w warsztatach prowadzonych przez ekspertów z Dolnej Austrii

oris_III logo

Dodatkowe informacje

Zespół Projektu ORIS III

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki – Dział Innowacji

Małgorzata Zając – Kierownik projektu ORIS III

Adam Pienio – Specjalista ds. promocji


Partnerzy Innowacji:

Robert Maksymowicz

Iwona Hemon

Łukasz Krawczyk

Rafał Klimek

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.