Przejdź do sekcji:

Odpady w chemii i energetyce tematem NTKM

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Spotkanie

Pomysły na efektywne zagospodarowanie odpadów w branży chemicznej czy energetycznej, dające korzyści ekologiczne, ale i ekonomiczne – to m.in. tematy II Międzynarodowej Konferencji Nowoczesne Technologie Konstrukcje Materiały dla sektora Chemii i Energetyki.

Konferencja odbywała się w Opolu i Kędzierzynie-Koźlu w dniach 26-28 października. Zgromadziła przedstawicieli przemysłu chemicznego i energetycznego, przedstawicieli klastrów czy parków działających na rzecz tych branż oraz środowiska samorządowe. Głównym jej tematem była współpraca nauki z przemysłem, a celem - przedstawienie nowoczesnych technologii, konstrukcji i materiałów przeznaczonych dla branży chemicznej i energetycznej.

Omawiane były na niej m.in. technologie dotyczące szerokiego spektrum zagospodarowania odpadów przemysłowych oraz produktów ubocznych procesów technologicznych, takich jak gazy, ścieki, odpady stałe przemysłowe komunalne, odpady sektora górniczego, odpady ciekłe przemysłowe czy porafineryjne. Wśród referowanych tematów znalazł się np. ten o przemysłowym wykorzystaniu osadów ściekowych; możliwości odzysku metali z odpadów kopalnianych i odpadów komunalnych czy efektywnego, bezodpadowego zagospodarowania mułów węglowych.

Prezes organizującego konferencję  Parku Przemysłowego Metalchem Adam Zadorożny podkreślił, że warto podjąć zaplanowane na wydarzeniu tematy, bo wciąż za mało mówi się o recyklingu odpadów przemysłowych czyli ponownym ich wykorzystaniu.

Podobnego zdania był członek zarządu województwa opolskiego Antoni Konopka. Nawiązując do tematu konferencji przypomniał on, że branże chemiczna czy energetyczna są jednymi z wiodących w woj. opolskim, a firmy takie jak Grupa Azoty ZAK SA czy należąca do PGE Elektrownia Opole to jedni z największych pracodawców w regionie.

Antoni Konopka zaznaczył też przy okazji spotkania, że samorząd województwa wspiera przedsiębiorstwa działające w regionie. Wskazał, że po to właśnie 10 lat temu powołane zostało Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. „Mamy nadzieję, że dobrze służy ono firmom” – mówił Konopka. I dodał: „Duże firmy, takie jak ZAK czy Elektrownia, dają sobie znakomicie radę. Ale firmy mniejsze i średnie potrzebują wsparcia, a OCRG jest znakomitym dla nich partnerem” – mówił, wskazując na współpracę firm i OCRG m.in. w ramach Klubu 150.

Warto dodać, że OCRG było partnerem i współorganizatorem II Międzynarodowej Konferencji Nowoczesne Technologie Konstrukcje Materiały dla sektora Chemii i Energetyki.

Prezes Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego Wiesław Skwarko informował z kolei na konferencji o konkursie dla młodych innowatorów „Od pomysłu do przemysłu”, na który wpłynęło 14 zgłoszeń. Podkreślił, że jego organizatorzy i jury byli pod wrażeniem wszystkich pomysłów. „Uznaliśmy, że warto go zorganizować po ubiegłorocznej, pierwszej edycji naszej konferencji, by dać możliwość pokazania się młodym ludziom – studentom czy uczniom szkół średnich oraz pracownikom naukowym, a dzięki wsparciu finansowemu ZAK umożliwić im przedstawienie i prezentację tych pomysłów” – relacjonował.

Skwarko podkreślił, że trzeba też znaleźć sposób na wypełnienie luki pomiędzy pomysłem, a jego wdrożeniem, czyli tej dotyczącej pozyskania finansowania na realizację pomysłów. „To jest istotny problem we wdrażaniu innowacji, który musi być pokonany. Mamy pewien pomysł w Kędzierzynie-Koźlu, który chcemy wspólnie zrealizować. Roboczo nazwaliśmy go akceleratorem i właśnie on ma pozwolić na przyspieszenie etapu przejścia od pomysłu do jego realizacji” – mówił Skwarko.

Prezes Grupy Azoty ZAK SA Mateusz Gramza zapewnił, że po stronie ZAK „jest wola realizacji innowacyjnych pomysłów”, bo – jak mówił – „obszar innowacji jest w tej chwili głównym obszarem zainteresowanie ZAK”. Dodał, że jeśli uda się sfinalizować projekt powołania akceleratora, to jest szansa, że dla dobrych innowacyjnych pomysłów znajdą się środki, żeby je rozwijać.

Więcej aktualności

Ważne
5

Komunikat z dnia 15.04.2024 r. dotyczący naboru wniosków do Działania 5.5.

Informacja
Ważne
info

System akredytacji Instytucji Otoczenia Biznesu

Informacja
Ważne
PLAKAT (450 x 450 px)

Opolski Kongres Kobiet - I edycja już 12.04.2024r.

Informacja
Ważne
MSG_facebook_strona

V Opolskie Forum MSG - czyli rozwój biznesu za granicą

Informacja
Ważne
wielkanoc_1

Spokojnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych

Informacja
Ważne

Opolski Kongres Kobiet już niebawem !

Informacja
Ważne
ważne informacje

29.03.2024 - NIECZYNNE

Informacja
Ważne
image003

Skuteczna i wydajna gospodarka odpadami tematem spotkania z przedsiębiorcami w kwietniu

Informacja
Ważne
Logo_konkursu

III edycja konkursu "Opolska Firma Przyjazna Cudzoziemcom"

Informacja
Ważne
COIE

Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera certyfikowanym partnerem PAIH

Informacja
Ważne
ekomobilnosc-slider (002)

Ekomobilność w inżynierii ruchu tematem rozważań ekspertów

Informacja
Ważne
DSCF7503

Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera OCRG najlepsze w kraju!

Informacja
Ważne
_mentoring

Jak uczynić biznes bardziej efektywnym? Skorzystaj z wiedzy mistrzów

Informacja
Ważne
5-5-info

DZIAŁANIE 5.5 ADAPTACYJNOŚĆ PRACODAWCÓW I PRACOWNIKÓW - zmiany w regulaminie

Nabór
Ważne
Plakat konferencja Olesno_1 - okładka II

Sztuczna inteligencja w nauce, biznesie i samorządzie tematem konferencji w Oleśnie

Informacja
Ważne
SMEOrigin-WEB

Nabory na zwiększenie konkurencyjność MŚP w sektorze spożywczym w toku

Informacja
Ważne
IMG_2643

Podsumowanie 2023 oraz plany OCRG na najbliższe miesiące

Informacja
Ważne
kk4

Kozły Biznesu 2023 przyznane

Informacja
Ważne
5

Nabór wniosków do działania 5.5. Lista wniosków rekomendowanych do oceny

Informacja
Ważne
webinar

INTERREG - nabory wniosków w 2024 roku

Informacja

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.