Przejdź do sekcji:

Odpady w chemii i energetyce tematem NTKM

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Spotkanie

Pomysły na efektywne zagospodarowanie odpadów w branży chemicznej czy energetycznej, dające korzyści ekologiczne, ale i ekonomiczne – to m.in. tematy II Międzynarodowej Konferencji Nowoczesne Technologie Konstrukcje Materiały dla sektora Chemii i Energetyki.

Konferencja odbywała się w Opolu i Kędzierzynie-Koźlu w dniach 26-28 października. Zgromadziła przedstawicieli przemysłu chemicznego i energetycznego, przedstawicieli klastrów czy parków działających na rzecz tych branż oraz środowiska samorządowe. Głównym jej tematem była współpraca nauki z przemysłem, a celem - przedstawienie nowoczesnych technologii, konstrukcji i materiałów przeznaczonych dla branży chemicznej i energetycznej.

Omawiane były na niej m.in. technologie dotyczące szerokiego spektrum zagospodarowania odpadów przemysłowych oraz produktów ubocznych procesów technologicznych, takich jak gazy, ścieki, odpady stałe przemysłowe komunalne, odpady sektora górniczego, odpady ciekłe przemysłowe czy porafineryjne. Wśród referowanych tematów znalazł się np. ten o przemysłowym wykorzystaniu osadów ściekowych; możliwości odzysku metali z odpadów kopalnianych i odpadów komunalnych czy efektywnego, bezodpadowego zagospodarowania mułów węglowych.

Prezes organizującego konferencję  Parku Przemysłowego Metalchem Adam Zadorożny podkreślił, że warto podjąć zaplanowane na wydarzeniu tematy, bo wciąż za mało mówi się o recyklingu odpadów przemysłowych czyli ponownym ich wykorzystaniu.

Podobnego zdania był członek zarządu województwa opolskiego Antoni Konopka. Nawiązując do tematu konferencji przypomniał on, że branże chemiczna czy energetyczna są jednymi z wiodących w woj. opolskim, a firmy takie jak Grupa Azoty ZAK SA czy należąca do PGE Elektrownia Opole to jedni z największych pracodawców w regionie.

Antoni Konopka zaznaczył też przy okazji spotkania, że samorząd województwa wspiera przedsiębiorstwa działające w regionie. Wskazał, że po to właśnie 10 lat temu powołane zostało Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. „Mamy nadzieję, że dobrze służy ono firmom” – mówił Konopka. I dodał: „Duże firmy, takie jak ZAK czy Elektrownia, dają sobie znakomicie radę. Ale firmy mniejsze i średnie potrzebują wsparcia, a OCRG jest znakomitym dla nich partnerem” – mówił, wskazując na współpracę firm i OCRG m.in. w ramach Klubu 150.

Warto dodać, że OCRG było partnerem i współorganizatorem II Międzynarodowej Konferencji Nowoczesne Technologie Konstrukcje Materiały dla sektora Chemii i Energetyki.

Prezes Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego Wiesław Skwarko informował z kolei na konferencji o konkursie dla młodych innowatorów „Od pomysłu do przemysłu”, na który wpłynęło 14 zgłoszeń. Podkreślił, że jego organizatorzy i jury byli pod wrażeniem wszystkich pomysłów. „Uznaliśmy, że warto go zorganizować po ubiegłorocznej, pierwszej edycji naszej konferencji, by dać możliwość pokazania się młodym ludziom – studentom czy uczniom szkół średnich oraz pracownikom naukowym, a dzięki wsparciu finansowemu ZAK umożliwić im przedstawienie i prezentację tych pomysłów” – relacjonował.

Skwarko podkreślił, że trzeba też znaleźć sposób na wypełnienie luki pomiędzy pomysłem, a jego wdrożeniem, czyli tej dotyczącej pozyskania finansowania na realizację pomysłów. „To jest istotny problem we wdrażaniu innowacji, który musi być pokonany. Mamy pewien pomysł w Kędzierzynie-Koźlu, który chcemy wspólnie zrealizować. Roboczo nazwaliśmy go akceleratorem i właśnie on ma pozwolić na przyspieszenie etapu przejścia od pomysłu do jego realizacji” – mówił Skwarko.

Prezes Grupy Azoty ZAK SA Mateusz Gramza zapewnił, że po stronie ZAK „jest wola realizacji innowacyjnych pomysłów”, bo – jak mówił – „obszar innowacji jest w tej chwili głównym obszarem zainteresowanie ZAK”. Dodał, że jeśli uda się sfinalizować projekt powołania akceleratora, to jest szansa, że dla dobrych innowacyjnych pomysłów znajdą się środki, żeby je rozwijać.

Więcej aktualności

Ważne
487508806_1225627146229356_4566498710810082151_n

Opolskie na światowych targach w Hanowerze

Informacja
Ważne
bh_bh-bh-dzialanie511

Lista rankingowa (nabór 10-14 marca 2025) – Działanie 5.11 „Kształcenie ustawiczne”

Informacja
Ważne
IMG_2693

Kompetencje przyszłości na rzecz rozwoju młodych ludzi

Informacja
Ważne
ee85b55b-df7d-47dd-9e8d-c3cb70a98143

Plan Działań Pomocy Technicznej Instytucji Pośredniczącej FEO 2021-2027 na 2025 rok

Informacja
Ważne
IMG_2576

Energetyczna przyszłość Polski i Europy – wyzwania, zagrożenia i innowacje

Forum
Ważne
mentoring (Post na Facebooka)(1)

Rekrutacja do Programu Mentoringu Biznesowego przedłużona do 31 marca!

Forum
Ważne
IMG_4513

Podsumowanie działań OCRG za 2024 rok i plany na przyszłość

Informacja
Ważne

Komunikat dot. zmian w Regulaminie rekrutacji i udzielania wsparcia z dnia 07.03.2025

Informacja
Ważne
IMG_1697

Zadbaj o swój biznes, skorzystaj z wiedzy ludzi sukcesu

Informacja
Ważne
Logo_FE_dla_Opolskiego_RGB-1

Zasady horyzontalne - warto wiedzieć!

Informacja
Ważne
bh_bh-dzialanie511

Lista rankingowa – Działanie 5.11 kształcenie ustawiczne

Nabór
Ważne
Targi Budowlane BUDMA w Poznaniu

Opolskie na BUDMIE – region stawia na rozwój i innowacje

Informacja
Ważne
foto strona

Twoja firma może być konkurencyjna

Informacja
Ważne
image2

Slodkie Targi w Niemczech

Informacja
Ważne
Grunt na medal_2025

XI edycja ogólnopolskiego konkursu „GRUNT NA MEDAL” 2025

Informacja
Ważne
podpisanie umowy

Prace naukowe dla biznesu

Informacja
Ważne
bh_baner

Konkurs grantowy na wyjazd na targi HANNOVER MESSE

Informacja
Ważne
dzialanie17

Rusza nabór na wsparcie dla IOB w zakresie profesjonalizacji usług

Informacja
Ważne
meltmann (4)

Nowa fabryka firmy Meltmann w Ujeździe. Inwestycja w rozwój i nowoczesne technologie

Informacja
Ważne
bh_dzialanie511

Projekt 5.11 - nabór dla osób bezrobotnych (start 10.02.2025)

Informacja

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.