Przejdź do sekcji:

O biznesie, i nie tylko, w Ostrawie

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Spotkanie

Transgraniczny rynek pracy i Platforma UE dla regionów węglowych były głównymi tematami rozmów uczestników tegorocznego XXIV Spotkania Biznesu z Czech, Polski i Słowacji w Ostrawie. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu przedsiębiorców z województwa opolskiego.

Uwagę uczestników konferencji w ramach Spotkania Biznesu zelektryzował z pewnością wykład prof. Romualda Jończego z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, który mówił o sytuacji na rynku pracy w Polsce i w rejonach przygranicznym na południu kraju. Ekspert wyjaśniał, że obecnie mają w Polsce miejsce dwa równoległe procesy: z jednej strony w wiek emerytalny wchodzą roczniki powojenne z lat 50-tych, gdy rodziło się około 900 tysięcy osób rocznie; z drugiej – na rynek pracy wchodzą młodzi ludzie, których roczniki stanowią około 40 procent tych zyskujących uprawnienia emerytalne. - Mniej więcej do roku 2050 to się nie zmieni. Znacznie więcej osób będzie przechodzić na emeryturę, niż rozpoczynać pracę – powiedział prof. Jończy.

Dodatkowo, jak zaznaczył, od lat 90-tych w Polsce miało miejsce umasowienie szkolnictwa wyższego. To sprawiło, że mało jest absolwentów szkół zawodowych, a na rynku pracy widoczne stało się niedopasowanie strukturalne. - Jest wiele osób z wyższym wykształceniem, które chcą lepszej, lepiej płatnej pracy. A tymczasem pracodawcy sygnalizują niedobór pracowników wykwalifikowanych, choćby w budownictwie – tłumaczył ekspert. - Następuje też drenaż młodych, wykształconych mieszkańców terenów przygranicznych z województw śląskiego, opolskiego czy dolnośląskiego, którzy wyjeżdżają do dynamicznie rozwijającej się Aglomeracji Wrocławskiej.

Jończy powołał się też na wyliczenia naukowców, którzy przygotowali prognozy dotyczące popytu i podaży pracy. Z ich wyliczeń wynika, że w 2050 roku w Polsce będzie brakowało około 3,1 mln pracowników.

Członek zarządu województwa opolskiego Antoni Konopka podczas swojego wystąpienia także odniósł się do sytuacji demograficznej na Opolszczyźnie. Podał, że w województwie opolskim mieszka obecnie niespełna milion osób, a pracuje 410 tysięcy. Bezrobocie wynosi 6,3 procenta, a jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu sięgało 24 procent.

- Bezrobotnych jest 23 tysiące osób, a z oficjalnych danych wynika, że w naszym regionie zatrudnionych jest 16 tysięcy Ukraińców. Gdyby nie oni i grupa innych obcokrajowców, to sytuacja na lokalnym rynku pracy byłaby jeszcze trudniejsza – mówił Antoni Konopka. Podkreślił przy tym, że miejsc pracy przybywa dzięki inwestycjom. - W ostatnich tygodniach belgijska firma Umicore, która zatrudni co najmniej 400 osób, ogłosiła, że na miejsce swojego nowego zakładu wybrała Nysę – podał przykład.

Prelegenci ze strony czeskiej podczas panelu poświęconego transgranicznemu rynkowi pracy mówili z kolei o bijącej rekordy popularności aplikacji „Praca za rogiem”, która służy poszukiwaniu miejsc pracy czy o Morawsko-Śląskim Pakcie Zatrudnienia, czyli funkcjonującej od kilku lat platformie służącej wspieraniu działań na rzecz zatrudnienia i rynku pracy.

Jednym z ważniejszych punktów wydarzenia było podpisanie memorandum na rzecz współpracy polskich i czeskich regionów w ramach Platformy UE dla regionów węglowych. Pavel Bartoš, prezydent Stowarzyszenia dla Rozwoju Kraju Morawsko-Śląskiego, przekonywał, że węgiel trzeba wykorzystywać tam, gdzie nie można go już niczym innym zastąpić, na przykład w hutnictwie czy po części w ciepłownictwie. - W pozostałych przypadkach należy wykorzystywać zieloną energię produkowaną z odnawialnych źródeł – mówił.

Zastępca dyrektora naczelnego ds. inżynierii Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach Jan Bondaruk podał, że województwo śląskie jest największym producentem energii w Polsce, powstaje w nim 20 procent jej produkcji krajowej. Region ten ma też 78 procent polskich zasobów węgla. Zapowiedział też, że w grudniu w tym roku w woj. śląskim odbędzie się szczyt klimatyczny.

W panelu poświęconym tematyce energii i węgla wziął również udział prezes Stowarzyszenia Park Przemysłowy Metalchem z Opola Adam Zadorożny, który opowiadał o metodach zagospodarowania odpadów, nad jakimi pracuje kierowana przez niego firma West Technology @ Trading. Mówił m.in. o technologiach oczyszczania gazów wodorowych do czystego wodoru, oczyszczaniu gazów koksowniczych czy przetwarzaniu osadów ściekowych i zagospodarowaniu wody powstającej ze ścieków komunalnych do I klasy czystości. Produktem takiej instalacji jest też czysta energia elektryczna.

Po konferencji, podobnie jak w latach poprzednich, odbyło się uroczyste spotkanie w ogrodach Konsulatu Generalnego RP. - Czy udało się znaleźć kontrahenta albo biznesowego partnera, jeszcze nie wiem. To pokaże przyszłość. Na pewno udało się dowiedzieć kilku ciekawych rzeczy o tym, jak wejść na rynek czeski – mówił jeden z opolskich uczestników wyjazdu na Spotkanie Biznesu.

Więcej aktualności

Ważne
IMG_3976

Pożyczki na efektywność energetyczną z częściowym umorzeniem już dostępne

Informacja
Ważne
bh-bh-bh-dzialanie511

Kształcenie ustawiczne - data kolejnego naboru!

Informacja
Ważne
487508806_1225627146229356_4566498710810082151_n

Opolskie na światowych targach w Hanowerze

Informacja
Ważne
bh_bh-bh-dzialanie511

Lista rankingowa (nabór 10-14 marca 2025) – Działanie 5.11 „Kształcenie ustawiczne”

Informacja
Ważne
IMG_2693

Kompetencje przyszłości na rzecz rozwoju młodych ludzi

Informacja
Ważne
ee85b55b-df7d-47dd-9e8d-c3cb70a98143

Plan Działań Pomocy Technicznej Instytucji Pośredniczącej FEO 2021-2027 na 2025 rok

Informacja
Ważne
IMG_2576

Energetyczna przyszłość Polski i Europy – wyzwania, zagrożenia i innowacje

Forum
Ważne
mentoring (Post na Facebooka)(1)

Rekrutacja do Programu Mentoringu Biznesowego przedłużona do 31 marca!

Forum
Ważne
IMG_4513

Podsumowanie działań OCRG za 2024 rok i plany na przyszłość

Informacja
Ważne

Komunikat dot. zmian w Regulaminie rekrutacji i udzielania wsparcia z dnia 07.03.2025

Informacja
Ważne
IMG_1697

Zadbaj o swój biznes, skorzystaj z wiedzy ludzi sukcesu

Informacja
Ważne
Logo_FE_dla_Opolskiego_RGB-1

Zasady horyzontalne - warto wiedzieć!

Informacja
Ważne
bh_bh-dzialanie511

Lista rankingowa – Działanie 5.11 kształcenie ustawiczne

Nabór
Ważne
Targi Budowlane BUDMA w Poznaniu

Opolskie na BUDMIE – region stawia na rozwój i innowacje

Informacja
Ważne
foto strona

Twoja firma może być konkurencyjna

Informacja
Ważne
image2

Slodkie Targi w Niemczech

Informacja
Ważne
Grunt na medal_2025

XI edycja ogólnopolskiego konkursu „GRUNT NA MEDAL” 2025

Informacja
Ważne
podpisanie umowy

Prace naukowe dla biznesu

Informacja
Ważne
bh_baner

Konkurs grantowy na wyjazd na targi HANNOVER MESSE

Informacja
Ważne
dzialanie17

Rusza nabór na wsparcie dla IOB w zakresie profesjonalizacji usług

Informacja

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.