2100 metrów kwadratowych ma nowa hala produkcyjna Narzędziowni Pszenica w Strojcu koło Praszki. W miniony piątek obiekt oficjalnie oddano do użytku.
Narzędziownia swoją działalność rozpoczęła w 1997 r., w przydomowym garażu. Prowadzona była przez Bogdana Pszenicę, którego wspierała żona Ewa. Firma dynamicznie się rozwijała, zatrudniała pracowników, kupowała kolejne maszyny i ciągle trzeba było ją rozbudowywać.
Możliwości rozwoju w dotychczasowym miejscu wyczerpały się jednak i dlatego konieczne stało się podjęcie decyzji o budowie nowej hali produkcyjnej w nowym miejscu. Inwestycja ruszyła w 2016 r. Niestety rok później - w marcu 2017 r. - zmarł Bogdan Pszenica. Po jego śmierci inwestycję dokończyli jego żona Ewa oraz syn z żoną: Mateusz i Paula Pszenicowie, którzy dzisiaj kierują firmą.
- Mieliśmy wiele wspólnych planów, ale nie starczyło nam na to wszystko czasu. Za cel postawiliśmy sobie doprowadzić do końca jego największe marzenie, jakim była bez wątpienia nowa hala produkcyjna - mówiła Paula Pszenica, dyrektor rozwoju biznesu w Narzędziowni.
Nowy obiekt jest dwukrotnie większy. Hala produkcyjna ma 2100 m kw. Dodatkowe 1100 m kw. zajmują biura, pomieszczenia socjalne i zaplecze. Mieści się w nim 50-tonowa suwnica. Zwiększy to nie tylko komfort pracy, ale także podniesie możliwości produkcyjne. Nowa hala umożliwi również rozwinięcie działalności badawczo-rozwojowej i działalności edukacyjnej dla młodzieży z techników i szkół zawodowych.
Halę zbudowała firma Adamietz ze Strzelec Opolskich. Inwestycja kosztowała 10 mln zł. - Rajmundowi Adamtzowi i Szczepanowi Kusibabowi z zarządu firmy Adamietz należą się szczególne podziękowania, ponieważ w najtrudniejszym dla nas momencie pokazali, że partnerskie podejście jest ważniejsze, niż biznes - mówił Mateusz Pszenica.
Teraz Narzędziownię czeka skomplikowana operacja logistyczna jaką będzie przeniesienie maszyn ze starego obiektu do nowego. Trzeba to zrobić tak, by nie ucierpiała produkcja i terminowość dostaw. Przeprowadzka rozpocznie się 7 lipca br.
Narzędziownia Pszenica zajmuje się produkcją form do odlewu różnych metalowych części potrzebnych w przemyśle motoryzacyjnym. Pierwszym produktem była forma do produkcji kulki do lusterek w samochodzie Fiat 126p. Forma ważyła 7 kilogramów, a produkowane dzisiaj formy osiągają wagę nawet 40 ton i są wytwarzane na potrzeby największych koncernów motoryzacyjnych na świecie. Odbiorcą form z Narzędziowni w Strojcu jest m.in. Toyota.
W nowej hali Narzędziownia Pszenica prowadzić będzie własny projekt badawczy. Jego celem jest opracowanie innowacyjnych form ciśnieniowych z wykorzystaniem systemu Jet-cooling oraz chłodzenia punktowego form. Aktualnie firma zatrudnia już 115 osób. Narzędziownia Pszenica to jedna z najlepszych narzędziowni na świecie według branżowego rankingu Machining Expert.
Źródło: Newsletter Klubu 150