Jak dobrze budować zespół, sprawnie zarządzać finansami i czasem oraz kalkulować ryzyko – tego od znanych i cenionych szefów firm z Opolszczyzny chcą dowiedzieć się młodsi stażem przedsiębiorcy w ramach pilotażowego Programu Mentoringu Biznesowego w Województwie Opolskim.
Roli mentorów podjęli się: Andrzej Balcerek, który przez ponad 20 lat był dyrektorem generalnym Górażdże Cement; Andrzej Drosik – dyrektor i członek zarządu NUTRICIA w Opolu; Joachim Siekiera – wieloletni prezes firmy Chespa w Krapkowicach, obecnie przewodniczący Rady Nadzorczej grupy Chespa; Lesław Adamczyk - były wieloletni dyrektor generalny i wiceprezes ATMOTERM S.A.; Zygmunt Szulc - współwłaściciel Zakładu Technologii Wysokoenergetycznych Explomet (Szulc, Gałka) oraz Radosław Gliński – dyrektor i prokurent firmy NESTRO w Starym Oleśnie.
Do udziału w Programie zgłosiło się jedenastu młodych stażem przedsiębiorców, prowadzących firmy nie dłużej, niż 5 lat. – Liczę, że udział w tym projekcie pomoże mi w ukierunkowaniu celów biznesowych i zwróci uwagę na rzeczy, które mogą okazać się kluczowe, a których nie przewidziałem. Wymiana wiedzy i doświadczenia jest w tym wypadku kluczowa – mówi Marcin Kucia, jeden z młodych przedsiębiorców, który zgłosił się do Programu i chce otworzyć palarnię kawy.
Wśród kandydatów na podopiecznych Programu był też m.in. właściciel firmy zajmującej się pośrednictwem kredytowym; firmy zajmującej się projektowaniem i budowaniem światłowodów; startupu, który chce stworzyć aplikację dla miłośników wypraw rowerowych; firmy zajmującej się zarządzaniem projektami czy promowaniem zdrowego stylu życia. Mentorzy są już po pierwszym spotkaniu z kandydatami na podopiecznych.
- Poziom kandydatów i ich biznesowych pomysłów jest dość zróżnicowany. Jeden z pomysłów jest w zasadzie gotowy do wdrożenia, drugi jest bardzo dobry i trzeba go wdrożyć jak najszybciej. Wśród pozostałych są natomiast takie, które określiłbym jako dobry materiał źródłowy i punkt wyjścia do budowania czegoś wartościowego – ocenia Zygmunt Szulc.
Do końca tego tygodnia mentorzy mają zdecydować, którym z młodych przedsiębiorców będą w najbliższych miesiącach pomagać. – Wiedza i wsparcie, które mogą zaoferować z pewnością będą unikalne i bardzo praktyczne – podkreśla marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.
Pomysłodawcą Programu Mentoringu była Loża Opolska BCC. Jego obsługą organizacyjną zajęło się Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, wsparły go również Opolska Izba Gospodarcza i Izba Gospodarcza „Śląsk”. Program ma służyć transferowi wiedzy i doświadczenia opolskich przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces rynkowy do małych i średnich firm o dużym potencjale wzrostu. Program potrwa do listopada, a w jego ramach przewidziano co najmniej pięć indywidualnych spotkań mentorów i młodych przedsiębiorców. Planowane jest też zorganizowanie co najmniej dwóch warsztatów.