Sześciu znanych i cenionych szefów firm z Opolszczyzny zadeklarowało, że podzieli się swoją biznesową wiedzą w ramach pilotażowego Program Mentoringu Biznesowego w Woj. Opolskim. Trwa właśnie nabór tych, którzy z bogatego doświadczenia mentorów chcieliby skorzystać.
Roli mentorów podjęli się: Andrzej Balcerek, który przez ponad 20 lat pełnił funkcję dyrektora generalnego Górażdże Cement; Andrzej Drosik – dyrektor i członek zarządu Zakładów Produkcyjnych NUTRICIA w Opolu; Joachim Siekiera – wieloletni prezes zarządu firmy Chespa w Krapkowicach, obecnie przewodniczący Rady Nadzorczej grupy Chespa; Lesław Adamczyk - były wieloletni dyrektor generalny i wiceprezes ATMOTERM S.A.; Zygmunt Szulc - współwłaściciel Zakładu Technologii Wysokoenergetycznych Explomet (Szulc, Gałka) oraz Radosław Gliński – dyrektor i prokurent firmy NESTRO w Starym Oleśnie.
- Bardzo się cieszymy, że udało się namówić do udziału w Programie grono tak znakomitych przedstawicieli świata biznesu. Dla tych, którzy trafią pod ich opiekę, może to być bezcenna lekcja zarządzania – podkreśla Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, które zajęło się obsługą organizacyjną Programu.
Program Mentoringu wsparły też Opolska Izba Gospodarcza i Izba Gospodarcza „Śląsk”, a jego pomysłodawcą była Loża Opolska BCC. – Widzimy bardzo duży potencjał w młodych przedsiębiorcach, na rzecz których podejmowaliśmy wiele inicjatyw – mówi dyrektor Loży Opolskiej BCC Marek Wołyński. - A że w ostatnich 25-30 latach stabilną pozycję na arenie nie tylko krajowej, ale też międzynarodowej, zbudowało sobie wiele opolskich firm, to uznaliśmy, że ich założyciele, dyrektorzy czy prezesi mogliby wnieść wiele dobrego w rozwój przedsiębiorstw, które dopiero dążą do podboju rynku. Stąd pomysł Programu - dodaje.
To pierwsza, pilotażowa jego edycja. Jak zapisano w regulaminie - polegać ma on na transferze wiedzy i doświadczenia opolskich przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces rynkowy do małych i średnich firm o dużym potencjale wzrostu. - To bardzo ciekawa inicjatywa, bo roli mentorów podjęły się osoby z dużym biznesowym doświadczeniem, które przez lata zarządzały dobrze funkcjonującymi firmami i odnosiły sukcesy. W dodatku wciąż są czynne zawodowo i mają świeży ogląd sytuacji, w jakiej obecnie prowadzi się biznes – mówi Andrzej Balcerek, jeden z mentorów. – A skorzystać na udziale w tym projekcie bez wątpienia mogą ci, którzy zadają sobie dziś pytanie: jaki biznes i jak prowadzić, tak by był on perspektywiczny i trwały, oraz jak zsynchronizować realizację celów zawodowych z celami osobistymi.
Właśnie trwa nabór dla młodych przedsiębiorców, którzy chcieliby skorzystać z doradztwa bardziej doświadczonych biznesmenów. – Warto czerpać z najlepszych wzorców, dlatego zachęcam do udziału w tym programie. Wiedza i wsparcie, które mogą zaoferować nasi mentorzy z pewnością będą unikalne i bardzo praktyczne – podkreśla marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.
Do projektu mogą zgłaszać się osoby, które mają najwyżej 35 lat i zarządzają firmą zarejestrowaną na terenie woj. opolskiego działającą nie dłużej niż 5 lat. Zgłoszenia można przesyłać do 25 kwietnia na adres: a.tkocz@ocrg.opolskie.pl za pomocą formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie internetowej Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (zakładka „Projekty” i dalej „Mentoring Biznesowy w Województwie Opolskim”). Link do informacji o projekcie można znaleźć tu: http://adminocrg.opolskie.pl/pl/projekty/mentoring-biznesowy-w-wojewodztwie-opolskim-20.html
Na maj zaplanowano spotkanie mentorów i osób, które zechcą być ich „podopiecznymi”, czyli mentee. – Firmy, które zechcą skorzystać z biznesowego doradztwa, zaprezentują się na tym spotkaniu mentorom. A Ci następnie wskażą, z którymi z młodych przedsiębiorców będą w najbliższych miesiącach pracować – wyjaśnia pełnomocnik dyrektora OCRG ds. przedsiębiorczości i innowacji Arkadiusz Tkocz.
W ramach Programu, który potrwa do listopada br., przewidziano co najmniej pięć indywidualnych spotkań mentorów i przedsiębiorców z krótszym stażem, które – jak zapisano w regulaminie – mają służyć „nawiązaniu niepowtarzalnych i inspirujących relacji”. Planowane jest też zorganizowanie co najmniej dwóch warsztatów, których tematykę po pierwszych tygodniach Programu zasugerują mentorzy, a które mają posłużyć podniesieniu kompetencji uczestników Programu.