Przejdź do sekcji:

Misja gospodarcza opolskich przedsiębiorców do Saksonii

8

Opolscy przedsiębiorcy mogli m.in. osobiście zobaczyć jak funkcjonuje Instytut Fraunhofera oraz jakie korzyści dla ich biznesów płyną ze współpracy z taką jednostką. W wyjeździe towarzyszyli im również marszałkowie województwa Andrzej Buła i Szymon Ogłaza.

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Informacja

Towarzystwo Fraunhofera to największa w Europie organizacja zajmująca się badaniami stosowanymi i ich wdrożeniem w przemyśle. Skupiająca 76 instytutów naukowo-badawczych na terenie całych Niemiec jednostka specjalizuje się w technikach informatycznych i telekomunikacyjnych, mikroelektronice, energetyce czy inżynierii środowiska. 

– Otrzymaliśmy sygnały, że wiele firm z Opolskiego jest zainteresowanych współpracą z Instytutem Fraunhofera. Tu otwiera się szereg możliwości, m.in. wysyłanie do innych ośrodków inżynierów, korzystanie z oferty staży i praktyk i innych szans na dokształcanie swoich pracowników, dlatego wykorzystując środki europejskie, postanowiliśmy zapewnić opolskim przedsiębiorcom dostęp na razie w formule wizyt. Przedstawicieli opolskich firm też wybraliśmy w ten sposób, by niemal każda z branż, jakie u nas występują, mogły sprawdzić, czy ta oferta jest dla nich przydatna. Pomoże nam do doprecyzować działania w przyszłości – mówi Michał Wojczyszyn, zastępca dyrektora OCRG.

Głównym punktem zorganizowanego przez OCRG  wyjazdu były odwiedziny Instytutu Fraunhofera w Zittau, który jest partnerem w zakresie badań i rozwoju m.in. w dziedzinie przetwórstwa tworzyw sztucznych, lekkich konstrukcji, technologii kompozytów włóknistych czy technologii wodorowych.

Opolanie zwiedzili ośrodek i dyskutowali nt. możliwej współpracy. Gospodarzem spotkania był związany z Opolszczyzną prof. Lothar Kroll, który kieruje pracami Instytutu w Zittau, Chemnitz oraz Dreźnie. Kolejna na drodze była także Politechnika Drezdeńska. Tam ciekawym punktem było zwiedzanie np. betonowego budynku zbrojonego włóknami węglowymi.

Drugim celem biznesowej delegacji do Niemiec była wizyta w Instytucie Fraunhofera Obrabiarek i Technologii Formowania IWU na Wydziale IIOT Sterowania i Cybernetyki Technicznej w Dreźnie. We wtorek udało się również odwiedzić szklaną manufakturę Volkswagena.

Wyjazd studyjny miał na celu sprawdzenie jak funkcjonują instytuty i jakie dają możliwości dla rozwoju opolskiej przedsiębiorczości.  Tu otwiera się szereg możliwości. Między innymi wysyłanie do innych ośrodków inżynierów, korzystanie z oferty staży i praktyk oraz innych szans na dokształcanie swoich pracowników. 

– Zależy nam na tym, czego oczekują regionalni przedsiębiorcy, a głosy o potrzebie korzystania z tego, co daje Instytut Fraunhofera, docierały do nas z wielu źródeł, dlatego wykorzystując środki europejskie, postanowiliśmy zorganizować wizytę wyjazdową. Przedstawicieli opolskich firm też wybraliśmy w ten sposób, by niemal każda z branż, jakie u nas występuje, mogła sprawdzić, jak bardzo ta oferta jest dla nich przydatna. W ten sposób będziemy lepiej zaplanować nasze ewentualne przyszłe działania w tym zakresie - podkreśla Michał Wojczyszyn, zastępca dyrektora OCRG.

W wyjeździe do Saksonii udział wzięli: marszałkowie Andrzej Buła i Szymon Ogłaza, wiceprezes firmy Galmet Robert Galara, dyrektor ds. rozwoju i prokurent w firmie Multiserwis Marian Siwon, prezes firmy Transkom Robert Białdyga, Joachim Wiesiollek prezes firmy Transannaberg, Zdzisław Bik prezes zarządu firmy Fasing, Joanna Lisowska-Nowak Departament Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu i Michał Wojczyszyn zastępca dyrektora w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki.

Więcej aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.