Opolscy przedsiębiorcy mogli m.in. osobiście zobaczyć jak funkcjonuje Instytut Fraunhofera oraz jakie korzyści dla ich biznesów płyną ze współpracy z taką jednostką. W wyjeździe towarzyszyli im również marszałkowie województwa Andrzej Buła i Szymon Ogłaza.
Towarzystwo Fraunhofera to największa w Europie organizacja zajmująca się badaniami stosowanymi i ich wdrożeniem w przemyśle. Skupiająca 76 instytutów naukowo-badawczych na terenie całych Niemiec jednostka specjalizuje się w technikach informatycznych i telekomunikacyjnych, mikroelektronice, energetyce czy inżynierii środowiska.
– Otrzymaliśmy sygnały, że wiele firm z Opolskiego jest zainteresowanych współpracą z Instytutem Fraunhofera. Tu otwiera się szereg możliwości, m.in. wysyłanie do innych ośrodków inżynierów, korzystanie z oferty staży i praktyk i innych szans na dokształcanie swoich pracowników, dlatego wykorzystując środki europejskie, postanowiliśmy zapewnić opolskim przedsiębiorcom dostęp na razie w formule wizyt. Przedstawicieli opolskich firm też wybraliśmy w ten sposób, by niemal każda z branż, jakie u nas występują, mogły sprawdzić, czy ta oferta jest dla nich przydatna. Pomoże nam do doprecyzować działania w przyszłości – mówi Michał Wojczyszyn, zastępca dyrektora OCRG.
Głównym punktem zorganizowanego przez OCRG wyjazdu były odwiedziny Instytutu Fraunhofera w Zittau, który jest partnerem w zakresie badań i rozwoju m.in. w dziedzinie przetwórstwa tworzyw sztucznych, lekkich konstrukcji, technologii kompozytów włóknistych czy technologii wodorowych.
Opolanie zwiedzili ośrodek i dyskutowali nt. możliwej współpracy. Gospodarzem spotkania był związany z Opolszczyzną prof. Lothar Kroll, który kieruje pracami Instytutu w Zittau, Chemnitz oraz Dreźnie. Kolejna na drodze była także Politechnika Drezdeńska. Tam ciekawym punktem było zwiedzanie np. betonowego budynku zbrojonego włóknami węglowymi.
Drugim celem biznesowej delegacji do Niemiec była wizyta w Instytucie Fraunhofera Obrabiarek i Technologii Formowania IWU na Wydziale IIOT Sterowania i Cybernetyki Technicznej w Dreźnie. We wtorek udało się również odwiedzić szklaną manufakturę Volkswagena.
Wyjazd studyjny miał na celu sprawdzenie jak funkcjonują instytuty i jakie dają możliwości dla rozwoju opolskiej przedsiębiorczości. Tu otwiera się szereg możliwości. Między innymi wysyłanie do innych ośrodków inżynierów, korzystanie z oferty staży i praktyk oraz innych szans na dokształcanie swoich pracowników.
– Zależy nam na tym, czego oczekują regionalni przedsiębiorcy, a głosy o potrzebie korzystania z tego, co daje Instytut Fraunhofera, docierały do nas z wielu źródeł, dlatego wykorzystując środki europejskie, postanowiliśmy zorganizować wizytę wyjazdową. Przedstawicieli opolskich firm też wybraliśmy w ten sposób, by niemal każda z branż, jakie u nas występuje, mogła sprawdzić, jak bardzo ta oferta jest dla nich przydatna. W ten sposób będziemy lepiej zaplanować nasze ewentualne przyszłe działania w tym zakresie - podkreśla Michał Wojczyszyn, zastępca dyrektora OCRG.
W wyjeździe do Saksonii udział wzięli: marszałkowie Andrzej Buła i Szymon Ogłaza, wiceprezes firmy Galmet Robert Galara, dyrektor ds. rozwoju i prokurent w firmie Multiserwis Marian Siwon, prezes firmy Transkom Robert Białdyga, Joachim Wiesiollek prezes firmy Transannaberg, Zdzisław Bik prezes zarządu firmy Fasing, Joanna Lisowska-Nowak Departament Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu i Michał Wojczyszyn zastępca dyrektora w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki.