Przejdź do sekcji:

Miliony na innowacje w branży motoryzacyjnej

Obraz Gerd Altmann z Pixabay
Zobacz inne aktualności z katergorii:
Konkurs

Opracowanie prototypów ultralekkich pojazdów, robotyzacja linii montażowych, nowe technologie spawania laserowego i łączenia kompozytów, tworzenie inteligentnych systemów logistycznych – m.in. na takie działania unijne wsparcie będą mogli pozyskać producenci branży motoryzacyjnej w ramach konkursu INNOMOTO.

 

Konkurs ten ogłosiło w ostatnich dniach Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Jest się o co starać, bo w puli naboru – dla firm z całego kraju, w tym z Opolszczyzny – jest aż 250 mln zł. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 5 października do 21 listopada br.

Dofinansowanie udzielane będzie tylko na realizację takich projektów, który obejmować mają badania przemysłowe oraz eksperymentalne prace rozwojowe albo właśnie eksperymentalne prace rozwojowe. Projekt, w którym nie przewidziano eksperymentalnych prac rozwojowych nie uzyska dofinansowania – zastrzeżono w regulaminie.

O uruchomieniu programu INNOMOTO poinformował 7 września na Forum Ekonomicznym w Krynicy wicepremier Jarosław Gowin podczas specjalnej debaty pt. „Napędzamy innowacje. Miliony na nowe rozwiązania w sektorze motoryzacji”. Jak informuje na swoich stronach internetowych NCBR – ten nowy program ma być „polisą ubezpieczeniową dla producentów aut, części samochodowych i akcesoriów od ryzyka związanego z inwestowaniem w innowacje”. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju tłumaczy, że chodzi w tym przypadku o „zwiększenie liczby konkurencyjnych w skali międzynarodowej rozwiązań tworzonych przez polskie ośrodki naukowe i przedsiębiorstwa”.

„Prototypy samochodów bez kierowcy, ultralekkie pojazdy czy układy napędowe do e-busów - to przykłady innowacyjnych projektów, które będą mogły otrzymać dofinansowanie w ramach INNOMOTO - nowego programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Na nowatorskie rozwiązania w branży motoryzacyjnej przeznaczymy 250 mln zł” – mówił w Krynicy wicepremier Gowin cytowany w tekście NCBR.

Program ten ma także zachęcić firmy branży automotive do zwiększenia współpracy z krajowymi ośrodkami naukowymi i do zwiększenia liczby projektów realizowanych wspólnie przez naukę i biznes.

„Program INNOMOTO stworzyliśmy w odpowiedzi na głos środowiska biznesu. Wspólnie postawiliśmy diagnozę i zaproponowaliśmy receptę w postaci wsparcia finansowego dla realizacji dwóch szczegółowych celów. Pierwszym jest wzrost innowacji produktowych i technologicznych w branży motoryzacyjnej, drugim - zwiększenie aktywności polskich firm motoryzacyjnych w zakresie B+R– wyjaśniał na Forum w Krynicy dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Maciej Chorowski, także cytowany w tekście NCBR.

O wsparcie w ramach projektu INNOMOTO mogą się ubiegać przedsiębiorcy oraz konsorcja przedsiębiorstw składające się wyłącznie z firm. Minimalna wartość tzw. kosztów kwalifikowalnych projektu to milion złotych, a maksymalna - 20 mln zł. NCBR podaje, że ocena wniosków potrwa maksymalnie 90 dni, a poziom dofinansowania pojedynczego projektu może sięgnąć nawet 80 proc.

Projekt INNOMOTO zostanie sfinansowany ze środków europejskich Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój w ramach działania 1.2 „Sektorowe programy B+R”. Będzie dotyczył dużych przedsięwzięć badawczo-rozwojowych.

 

Więcej na:

http://ncbr.gov.pl/aktualnosci/art,4501,250-mln-zl-na-napedzenie-innowacji-w-branzy-motoryzacyjnej.html

oraz

http://www.ncbir.pl/fundusze-europejskie/poir/konkursy/innomoto/

 

Źródło informacji: NCBR/OCRG

Więcej aktualności

Ważne
5

Komunikat z dnia 15.04.2024 r. dotyczący naboru wniosków do Działania 5.5.

Informacja
Ważne
info

System akredytacji Instytucji Otoczenia Biznesu

Informacja
Ważne
PLAKAT (450 x 450 px)

Opolski Kongres Kobiet - I edycja już 12.04.2024r.

Informacja
Ważne
MSG_facebook_strona

V Opolskie Forum MSG - czyli rozwój biznesu za granicą

Informacja
Ważne
wielkanoc_1

Spokojnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych

Informacja
Ważne

Opolski Kongres Kobiet już niebawem !

Informacja
Ważne
ważne informacje

29.03.2024 - NIECZYNNE

Informacja
Ważne
image003

Skuteczna i wydajna gospodarka odpadami tematem spotkania z przedsiębiorcami w kwietniu

Informacja
Ważne
Logo_konkursu

III edycja konkursu "Opolska Firma Przyjazna Cudzoziemcom"

Informacja
Ważne
COIE

Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera certyfikowanym partnerem PAIH

Informacja
Ważne
ekomobilnosc-slider (002)

Ekomobilność w inżynierii ruchu tematem rozważań ekspertów

Informacja
Ważne
DSCF7503

Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera OCRG najlepsze w kraju!

Informacja
Ważne
_mentoring

Jak uczynić biznes bardziej efektywnym? Skorzystaj z wiedzy mistrzów

Informacja
Ważne
5-5-info

DZIAŁANIE 5.5 ADAPTACYJNOŚĆ PRACODAWCÓW I PRACOWNIKÓW - zmiany w regulaminie

Nabór
Ważne
Plakat konferencja Olesno_1 - okładka II

Sztuczna inteligencja w nauce, biznesie i samorządzie tematem konferencji w Oleśnie

Informacja
Ważne
SMEOrigin-WEB

Nabory na zwiększenie konkurencyjność MŚP w sektorze spożywczym w toku

Informacja
Ważne
IMG_2643

Podsumowanie 2023 oraz plany OCRG na najbliższe miesiące

Informacja
Ważne
kk4

Kozły Biznesu 2023 przyznane

Informacja
Ważne
5

Nabór wniosków do działania 5.5. Lista wniosków rekomendowanych do oceny

Informacja
Ważne
webinar

INTERREG - nabory wniosków w 2024 roku

Informacja

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.