Celem projektu było utworzenie efektywnego Regionalnego Systemu Innowacji na Opolszczyźnie poprzez otwarcie się na współpracę międzynarodową i korzystanie z wiedzy, dobrych praktyk i doświadczeń regionu partnerskiego projektu - Dolnej Austrii. Region ten dwukrotnie potwierdził pozycję europejskiego lidera w zakresie wdrażania innowacji, uzyskując nagrodę The Award of Excellence for Innovative Regions Komisji Europejskiej oraz nagrodę Award for European most Innovative Region Zgromadzenia Regionów Europy.
|stripAttributes
Jednym z elementów projektu była pilotażowa adaptacja austriackiego programu „Innovation Assistant” na Opolszczyźnie. Celem programu było wzmocnienie współpracy między sferą nauki i biznesu.
W ramach 3-miesięcznego pobytu w wybranych opolskich firmach trzynastu doktorantów opolskich uczelni – tzw. „Asystentów Innowacji” – zidentyfikowało innowacyjne rozwiązania, które mogły zostać wdrożone przez firmy, tak by podnieść poziom ich innowacyjności. Po zakończeniu pobytu „Asystentów Innowacji“ w firmach rozstrzygnięty został konkurs na najlepszy raport Asystenta Innowacji w ramach programu "Innovation Assistant". Laureatem konkursu został pan Andrzej Lechowicz, który opracował innowacyjne rozwiązanie dla firmy - producenta elektroniki samochodowej.
22 lutego 2010 r. w Hotelu Festival w Opolu odbyło się spotkanie ewaluacyjne, adresowane do instytucji zainteresowanych kontynuacją wdrażania programu „Innovation Assistant” w województwie opolskim. Celem spotkania była prezentacja sposobu adaptacji programu „Innovation Assistant" na Opolszczyznę, omówienie osiągniętych rezultatów oraz wniosków i zaleceń do zastosowania w przyszłości. Na zakończenie projektu opracowany został przewodnik pt. ”Adaptacja Programu Innovation Assistant na Opolszczyznę”, który zawiera rekomendacje partnerów projektu z Dolnej Austrii oraz wskazuje zasady dalszej realizacji Programu na Opolszczyźnie.
10 marca 2010 r. w Hotelu „Mercure” w Opolu, odbyła się konferencja podsumowująca projekt ORIS, podczas której zaprezentowane zostały wyniki realizacji projektu. Przedmiotem konferencji była w głównej mierze ewaluacja projektu oraz działania pilotażowego - adaptacji programu „Innovation Assistant” na Opolszczyźnie.
Partnerzy z Dolnej Austrii - pani Irma Priedl i pan Hans-Christian Jäger - bardzo dobrze ocenili sposób adaptacji programu „Innovation Assistant” oraz „aktywne podejście” zespołu projektowego OCRG we wdrażaniu ORIS. Podczas konferencji wystąpiło m.in. trzech Asystentów Innowacji, którzy przedstawili relację z ich pobytu w firmach oraz omówili zaproponowane rozwiązania innowacyjne.
Podczas konferencji poinformowano o kontynuacji wdrażania zaadaptowanej dobrej praktyki, czyli programu „Asystent Innowacji” w województwie opolskim.
Od kwietnia 2009 r. do maja 2010 r.
6 grudnia 2011 r. Zarząd Województwa Opolskiego zaakceptował listę rankingową wniosków o dofinansowanie projektów w ramach konkursu zamkniętego nr 2/POKL/8.2.1/2011 sporządzoną po posiedzeniu Komisji Oceny Projektów w ramach Poddziałania 8.2.1 Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw, Priorytetu VIII Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, które odbyło się w dniach 28 października – 1 grudnia 2011 r.
W konsekwencji przyjęte zostały do realizacji projekty trzech instytucji z Opola.:
• Uniwersytetu Opolskiego – pn. Uniwersytecki Asystent Innowacji,
• Politechniki Opolskiej – pn. „Innowacje w duecie: szansą na podniesienie konkurencyjności firm województwa opolskiego”,
• Opolskiego Centrum Demokracji Lokalnej FRDL pn. - Od aspiracji do innowacji” – kontynuacja programu „Asystent Innowacji w województwie opolskim”.
Projekty te mają za zadanie kontynuować program „Asystent Innowacji” na Opolszczyźnie.
13 doktorantów opolskich uczelni – tzw. „Asystentów Innowacji” i 13 opolskich firm
Zespół projektu ORIS
Dział Innowacji
Małgorzata Zając – Kierownik projektu ORIS
Marcin Staniszewski – Specjalista ds. adaptacji programu „Innovation Assistant”
Email: oris@ocrg.opolskie.nsf.pl
Tel. 77 441 99 97