Nawet 90 proc. czynności wykonywanych w firmie może być marnotrawstwem – wynika z badań. – Nie zawsze jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkie. Ale mając świadomość, że są, łatwiej je ograniczać i usprawniać procesy produkcyjne czy administracyjne – twierdzą specjaliści.
To jeden z wniosków, który pojawił się na pierwszym spotkaniu w ramach kolejnego już cyklu spotkań „Be Lean”, organizowanego dla opolskich przedsiębiorców i instytucji otoczenia biznesu zainteresowanych wprowadzaniem lean w firmach przez Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera działające przy OCRG. - Poprzedni cykl i spotkania poświęcone lean cieszyły się dużą popularnością, więc postanowiliśmy zorganizować kolejny. O tym, że był to dobry pomysł świadczy wysoka frekwencja – mówi Magdalena Możdżeń, p.o. kierownica Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera działającego w ramach podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. Dodaje, że obecny cykl potrwa do połowy przyszłego roku, a organizowane w ramach niego warsztaty odbywać się będą średnio raz z miesiącu.
Tym razem do współpracy i prowadzenia warsztatów zaproszony został Kaizen Institute Poland, który powstał w 2004 r. i jest częścią międzynarodowej organizacji Kaizen Institute Consulting Group, Ltd. To globalna organizacja konsultingowa aktywna we wszystkich sektorach. Zatrudnia ponad 750 profesjonalistów pracujących w 50 oddziałach na całym świecie. Tematem pierwszego spotkania, które odbyło się 15 listopada w Centrum Nauka Biznes Politechniki Opolskiej w Opolu, było „Daily Kaizen – codzienna optymalizacja działań”. Prowadzące zajęcia – Marta Kanus i Dominika Łączyńska – wyjaśniały m.in., że Kaizen to ciągłe doskonalenie i zmiana na lepsze. - Zmiana dokonywana przez każdego, wszędzie i codziennie (everyone, everywhere, every day) – podkreśliła Dominika Łączyńska.
W dokonywaniu takiej zmiany w firmie niezwykle ważna jest rola lidera. - Jeśli lider nie zaangażuje wszystkich w proces wprowadzania i utrwalania zmian, to nie będzie sukcesu – mówiła Marta Kanus.
By skutecznie realizować Kaizen najpierw trzeba zdefiniować cele i zaplanować, jakich obszarów dotyczyć będzie zmiana, jakie problemy ma ona rozwiązać i kto będzie się tym zajmował. Trzeba też przekazać to zespołowi i przekonać go do potrzeby wprowadzenia takich zmian, a następnie kaskadować zadania. Potem trzeba właśnie wdrażać daily Kaizen, czyli codzienne rutyny, tak by zrealizować cele; zmienić postawy zespołu, a przez to również kulturę pracy w grupie. Dla skutecznego przeprowadzenia takiego procesu ważne są też np. wsparcie szkoleniowe dla liderów i zespołów, zapewnienie im odpowiedniego oprzyrządowania do pracy i pomysł na to, jak utrzymać zmianę. Przydatne mogą być w tym przypadku m.in. systemy motywacyjne czy systemy audytu.
Ważne jest także, by usprawnić miejsce pracy i zoptymalizować zachodzące w nim procesy, bo właśnie tam jest najwięcej marnotrawstw. - Wprowadzanie Kaizen to proces, który się nie kończy. A jeśli wydaje się, że nie ma już nic do zmiany w przedsiębiorstwie, wszystko działa bez zarzutu, to… znaczy, że trzeba się martwić, bo jeszcze nie widać problemu, który za chwilę się ujawni – ostrzegały prowadzące.
Od blisko dwóch lat lean-kaizen w firmie wprowadza grupa Nestro-Netecs-Elektromatik ze Starego Olesna, projektująca i produkująca ekoinnowacyjne systemy odpylania i oddzielania substancji lekkich oraz gazów i powietrza dla przemysłu meblarskiego, drzewnego, metalowego oraz sortowni odpadów komunalnych.
– Zdecydowanie widzimy efekty tych działań. Dzięki zastosowaniu metody SMED skróciliśmy czasy przezbrojenia wyważarki do wirników o około 50 procent, a krawędziarek do gięcia elementów o ok.35 procent – relacjonuje Radosław Gliński, dyrektor zarządzający grupy Nestro-Netecs-Elektromatik. – Stosując lean-kaizen w wielu miejscach procesu produkcji i w biurach wprowadziliśmy proste rozwiązania, dzięki którym już nikt niczego się nie domyśla, tylko widzi i wie. Efekt jest taki, że zespół pracuje nie ciężko, ale mądrze i zdecydowanie mniej jest gaszenia bieżących pożarów, co zazwyczaj kosztuje najwięcej pieniędzy i energii. Jesteśmy dopiero na początku drogi lean-kaizen, jeszcze wiele przed nami.
Czemu zdecydował się brać udział w spotkaniach z cyklu „BeLean” wraz z pracownikami Nestro i spółek należących do grupy? – Aby utrwalić to, czego dowiedzieliśmy się na studiach podyplomowych z lean. By pogłębić świadomość i być może dowiedzieć się czegoś dodatkowo – tłumaczy.
Spotkania w ramach cyklu „Be Lean” są bezpłatne. Kolejne odbędzie się jeszcze w tym roku. Kiedy – o tym będą informować pracownicy Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera. – Na każde kolejne warsztaty tworzona jest nowa lista uczestników. Zaproszenie wysyłać będziemy w pierwszej kolejności do współpracujących z OCRG izb: Opolskiej Izby Gospodarczej, Izby Gospodarczej „Śląsk”, Loży Opolskiej BCC oraz Izby Rzemieślniczej oraz do członków Klubu 150 – zapowiada Marta Dudek z Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera.
Przedsiębiorcy spoza tych instytucji również mogą zgłosić chęć otrzymania zaproszenia przez e-mail: invest@ocrg.opolskie.pl – Każdorazowo o zapisie na zajęcia decydować będzie kolejność zgłoszeń – informuje Marta Dudek.