Jedni mają pomysły, energię i zapał. Drudzy wieloletnie doświadczenie i sukces zawodowy. Łączy ich idea mentoringu zaproponowana przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. W praktyce, to wspólne spotkania, rozmowy, analiza stylu zarządzania. Wszystko po to, aby odnieść sukces.
Zakończyła się ósma edycja programu Mentoringu Biznesowego. Do tej pory wsparcie otrzymało 80 przedsiębiorców z województwa opolskiego. Założenie jest proste, doświadczeni przedsiębiorcy dzielą się swoją wiedzą z tymi, którzy chcą rozwijać swoją firmę. W tej edycji z takiej możliwości skorzystało 13 tzw. menti.
Rady dla młodych firm
Andrzej Drosik, były dyrektor przemysłowy Zakładów Produkcyjnych w Nutricia Sp. z o.o., od samego początku bierze udział w projekcie. Zauważa, że każda edycja charakteryzuje się jednym wspólnym elementem. – Mamy do czynienia z młodymi firmami, które często borykają się z brakiem doświadczenia, a tutaj niezbędna jest rada mentora. Wskazujemy, że mając tysiące pomysłów, warto skupić się na tych najistotniejszych. Doprowadzajmy je do końca i realizujmy – mówi Andrzej Drosik.
Jak sam mówi, jednym z głównych problemów osób, które dopiero zaczynają swoją drogę ku sukcesowi, jest delegowanie zadań. Czasami trzeba sobie uświadomić, że „inni też wykonają te zadania tak dobrze, a nawet lepiej”. – Doba ma 24 godziny, należy o tym pamiętać – dodaje Andrzej Drosik.
Mentoring jako sposób na rozwój firmy
Wśród mentorów był również Edmund Majtyka, prezes zarządu Neapco Europe Sp. z o.o. w Praszce. – Jestem wieloletnim mentorem w naszej fabryce, ale w programie OCRG angażuję się po raz pierwszy. Do bycia mentorem przygotowywałem się przez szkolenia i praktyki. W fabryce było to ciekawe wyzwanie, spotykałem się z różnymi spojrzeniami. Z przyjemnością stwierdzam, że w tym projekcie wszystko się udało – mówi Edmund Majtyka. Zaznacza, że nie jest ważne, czym ktoś się zajmuje, ale to, aby był liderem. – Nie ma gotowej recepty, ale przechodzimy przez to razem. I to działa – dodaje Edmund Majtyka.
W zależności od mentora spotkania odbywają się w różnych miejscach. Niektórzy wolą zaprosić do siebie, inni spotykają się w siedzibie menti. Z takiego rozwiązania zadowolony jest Piotr Śnieżek właściciel Industry Booster, który szkolił się pod okiem Edmunda Majtyki. – Widać było bardzo dużą różnicę w doświadczeniu. Warto rozmawiać z osobami bardziej doświadczonymi i będącymi ekspertami. Kiedy miałem przekonanie, że dotykam sufitu, dla mojego mentora nie był to problem – mówi Piotr Śnieżek, który chce rozwijać swoją firmę i usprawnić komunikację.
Mentor w cyfrowym świecie
Adrian Kajda, twórca serwisu Max3D.pl i aplikacji mobilnej Fuelio oraz mentor w Google For Startups, zachęca do zderzenia pomysłów z doświadczonymi specjalistami, np. programistami. – Jeżeli mówimy o produktach cyfrowych, ich twórca chce, aby były doskonałe. Dziś jednak lepiej jest sprawdzić produkt, a później go udoskonalać. Trzeba wiedzieć, co chcemy robić. Jednym z problemów jest również nadmiar zadań – mówi Adrian Kajda. – Spotykamy się z ludźmi, którym chcemy doradzać, ale też nie wiem wszystkiego – dodaje.
Program warto kontynuować
Mariusz Złotowski z firmy obsługującej przemysł ARTTAG Opolskie Centrum Obsługi Przemysłu cieszy się ze spotkań z mentorem. – Spotykaliśmy się w naszej siedzibie. To były fantastyczne spotkania. Wiele wartościowych rad i trochę pracy domowej – mówi Mariusz Złotowski.
Tomasz Hanzel wylicza, że każdego roku 10 osób otrzymuje wsparcie. W tym roku wyjątkowo zaproszono 13 uczestników. – To nie tylko menti, ale także mentorzy korzystają z tego programu. Ta formuła, z tego co widzimy, nie wyczerpała się. Cały czas jest bardzo duże zainteresowanie zarówno ze strony tych, którzy chcą radzić, jak i tych, którzy potrzebują rady – mówi Tomasz Hanzel. Zaznacza, że po projekcie młode firmy są zachęcane do zarejestrowania się w bazie OCRG i korzystania z kolejnych szkoleń. Statystyka jest bardzo obiecująca, ponieważ rzadko zdarza się, aby z rynku znikały firmy, które wzięły udział w programie mentorowym.
Dodajmy, że wszystko wskazuje na to, że program w przyszłym roku będzie kontynuowany.
(Piotr Wrona)
W VIII edycji Programu Mentoringu Biznesowego roli mentorów podjęli się: