Przejdź do sekcji:

Łączymy doświadczenie z nowymi pomysłami

monitoring_1

Jedni mają pomysły, energię i zapał. Drudzy wieloletnie doświadczenie i sukces zawodowy. Łączy ich idea mentoringu zaproponowana przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. W praktyce, to wspólne spotkania, rozmowy, analiza stylu zarządzania. Wszystko po to, aby odnieść sukces. 

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Informacja

Zakończyła się ósma edycja programu  Mentoringu Biznesowego. Do tej pory wsparcie otrzymało 80 przedsiębiorców z województwa opolskiego. Założenie jest proste, doświadczeni przedsiębiorcy dzielą się swoją wiedzą z tymi, którzy chcą rozwijać swoją firmę. W tej edycji z takiej możliwości skorzystało 13 tzw. menti.

Rady dla młodych firm

Andrzej Drosik, były dyrektor przemysłowy Zakładów Produkcyjnych w Nutricia Sp. z o.o., od samego początku bierze udział w projekcie. Zauważa, że każda edycja charakteryzuje się jednym wspólnym elementem. – Mamy do czynienia z młodymi firmami, które często borykają się z brakiem doświadczenia, a tutaj niezbędna jest rada mentora. Wskazujemy, że mając tysiące pomysłów, warto skupić się na tych najistotniejszych. Doprowadzajmy je do końca i realizujmy – mówi Andrzej Drosik.

Jak sam mówi, jednym z głównych problemów osób, które dopiero zaczynają swoją drogę ku sukcesowi, jest delegowanie zadań. Czasami trzeba sobie uświadomić, że „inni też wykonają te zadania tak dobrze, a nawet lepiej”. – Doba ma 24 godziny, należy o tym pamiętać – dodaje Andrzej Drosik.

Mentoring jako sposób na rozwój firmy


Wśród mentorów był również Edmund Majtyka, prezes zarządu Neapco Europe Sp. z o.o. w Praszce. – Jestem wieloletnim mentorem w naszej fabryce, ale w programie OCRG angażuję się po raz pierwszy. Do bycia mentorem przygotowywałem się przez szkolenia i praktyki. W fabryce było to ciekawe wyzwanie, spotykałem się z różnymi spojrzeniami. Z przyjemnością stwierdzam, że w tym projekcie wszystko się udało – mówi Edmund Majtyka. Zaznacza, że nie jest ważne, czym ktoś się zajmuje, ale to, aby był liderem. – Nie ma gotowej recepty, ale przechodzimy przez to razem. I to działa – dodaje Edmund Majtyka.

W zależności od mentora spotkania odbywają się w różnych miejscach. Niektórzy wolą zaprosić do siebie, inni spotykają się w siedzibie menti. Z takiego rozwiązania zadowolony jest Piotr Śnieżek właściciel Industry Booster, który szkolił się pod okiem Edmunda Majtyki. – Widać było bardzo dużą różnicę w doświadczeniu. Warto rozmawiać z osobami bardziej doświadczonymi i będącymi ekspertami. Kiedy miałem przekonanie, że dotykam sufitu, dla mojego mentora nie był to problem – mówi Piotr Śnieżek, który chce rozwijać swoją firmę i usprawnić komunikację.

Mentor w cyfrowym świecie

Adrian Kajda, twórca serwisu Max3D.pl i aplikacji mobilnej Fuelio oraz mentor w Google For Startups, zachęca do zderzenia pomysłów z doświadczonymi specjalistami, np. programistami. – Jeżeli mówimy o produktach cyfrowych, ich twórca chce, aby były doskonałe. Dziś jednak lepiej jest sprawdzić produkt, a później go udoskonalać. Trzeba wiedzieć, co chcemy robić. Jednym z problemów jest również nadmiar zadań – mówi Adrian Kajda. – Spotykamy się z ludźmi, którym chcemy doradzać, ale też nie wiem wszystkiego – dodaje.

Program warto kontynuować

Mariusz Złotowski z firmy obsługującej przemysł ARTTAG Opolskie Centrum Obsługi Przemysłu cieszy się ze spotkań z mentorem. – Spotykaliśmy się w naszej siedzibie. To były fantastyczne spotkania. Wiele wartościowych rad i trochę pracy domowej – mówi Mariusz Złotowski.

Tomasz Hanzel wylicza, że każdego roku 10 osób otrzymuje wsparcie. W tym roku wyjątkowo zaproszono 13 uczestników. – To nie tylko menti, ale także mentorzy korzystają z tego programu. Ta formuła, z tego co widzimy, nie wyczerpała się. Cały czas jest bardzo duże zainteresowanie zarówno ze strony tych, którzy chcą radzić, jak i tych, którzy potrzebują rady – mówi Tomasz Hanzel. Zaznacza, że po projekcie młode firmy są zachęcane do zarejestrowania się w bazie OCRG i korzystania z kolejnych szkoleń. Statystyka jest bardzo obiecująca, ponieważ rzadko zdarza się, aby z rynku znikały firmy, które wzięły udział w programie mentorowym.

 Dodajmy, że wszystko wskazuje na to, że program w przyszłym roku będzie kontynuowany.

 (Piotr Wrona)

W VIII edycji Programu Mentoringu Biznesowego roli mentorów podjęli się:

  • Lesław Adamczyk - współtwórca i właściciel butiku inwestycyjnego LEAD
  • Radosław Atlas - prezes zarządu firmy Atel Electronics Sp. z o.o.
  • Andrzej Drosik - były wieloletni dyrektor przemysłowy w Nutricia Zakłady Produkcyjne Sp. z o.o.
  • Andrzej Lepich - prezes zarządu Alu-Pro Polska Sp. z o.o. oraz Fenzi Polska Sp. z o.o.
  • Edmund Majtyka - prezes zarządu Neapco Europe Sp. z o.o.
  • Katarzyna Rudzińska - dyrektor ds. transformacji cyfrowej w firmie Nutricia Zakłady Produkcyjne
  • Agnieszka Selak - dyrektor ds. produkcji oraz zastępca dyrektora zakładu w firmie Nutricia Zakłady Produkcyjne
  • Agnieszka Kossakowska - prezeska zarządu w firmie Stegu Sp. z o.o.
  • Łukasz Majcher - członek zarządu Schattdecor Sp. z o.o.
  • Robert Galara - prezes zarządu firmy Galmet Sp. z o.o.
  • Adrian Kajda - twórca aplikacji Fuelio, mentor dla startupów w Google for Startups

Więcej aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.