Przejdź do sekcji:

Kultura przywództwa tematem konferencji

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Seminarium

O budowaniu kultury przywództwa, narzędziach cyfrowych 3D wspierających przywództwo, efektach wdrożeń Teorii Ograniczeń czy wdrożeniach robotyzacji rozmawiali uczestnicy konferencji, którą zorganizował w Opolu wydawca czasopisma Production Menager.

Konferencja odbyła się 28 maja w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Wzięło w niej udział blisko trzystu przedstawicieli świata biznesu. - Budowanie świadomego, otwartego na pracowników i otoczenie przywództwa jest tak samo ważne, jak budowanie społeczeństwa opartego na zaufaniu i współpracy – mówił otwierający konferencję wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek.

Wśród prelegentów i czynnych uczestników debat byli opolscy przedsiębiorcy. M.in. prezes Gniotpol Trailers Agata Duliniec, która opowiadała o wdrażaniu Teorii Ograniczeń na przykładzie swojej firmy.

Gniotpol zatrudnia w dwóch swoich zakładach ponad dwieście osób. Zajmuje się projektowaniem i produkcją naczep i zabudów samochodów ciężarowych. Teorię Ograniczeń firma zaczęła stosować blisko dwa lata temu, w momencie, gdy łączyła pracę obu zakładów, przechodziła gruntowne zmiany w zarządzie, była w trakcie dużej inwestycji, projektu badawczo-rozwojowego i miała więcej zamówień, niż była w stanie zrealizować.

- Wybór Teorii Ograniczeń był właściwie wyborem naturalnym. Chodziło o zastosowanie czegoś, co będzie proste, intuicyjne i zdroworozsądkowe – mówiła Agata Duliniec.

Prezes Gniotpol Trailers opowiedziała, że podczas realizowania założeń Teorii Ograniczeń w proces ten zaangażowano cały zespół pracowników. Określono też wąskie gardła, czynniki wpływające na zakłócenia i powodujące ograniczenia. Jakie są efekty jeśli zestawić lata 2017 – 2019? M.in. wzrost ilości wykonanych dokumentacji o 66 proc.; wzrost ilości produkowanych jednostek o 38 proc.; poprawa terminowości o 87 proc. czy zmniejszenie stanów magazynowych o ok. 10 proc. A także aż 4-procentowy wzrost udziału firmy Gniotpol w rynku producentów przyczep i naczep o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony.

– Jeśli macie państwo przeczucie, że warto coś zrobić, zmienić, ale ciągle nie ma na to czasu i odkładacie to na kiedyś, to miejcie świadomość, że lepszego czasu nie będzie – podsumowała Agata Duliniec.

- Determinacja i potrzeba zmian to klucz do biznesu – mówił też Łukasz Pietraszak, współwłaściciel firmy Flow Consulting, która wspierała Gniotpol przy wdrażaniu Teorii Ograniczeń. – Co do ograniczeń czy wąskich gardeł – trzeba odpowiednio nimi zarządzać, a nie eliminować – dodał.

Poza tym uczestnicy konferencji mieli okazję posłuchać wystąpień pt. "Inwestycja w robotyzację - pierwszy krok do zysków z produkcji" czy "Narzędzia cyfrowe 3D wspierające przywództwo", a także o tym, czym jest Gemba coaching i mentoring; w jaki sposób „włączać myślenie” u pracowników nakierowane na poprawę jakości, serwisu czy wydajności pracy oraz jak liderzy mogą budować zaangażowanie w swoich zespołach?

Odbyły się też debaty na temat tzw. czwartej rewolucji przemysłowej i tego, co wnosi ona do podejścia do szeroko pojętego zarządzania; nt. tego jak zwiększyć produktywność pracowników w fabryce bez wprowadzania drastycznych zmian oraz nt. tytułowego "Budowania Kultury Przywództwa".

Więcej aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.