Kształcenie ustawiczne, który trwał od 10 do 14.03.2025 r., publikujemy listę rankingową.
Kompetencje przyszłości to temat, który staje się coraz bardziej istotny w kontekście dynamicznych zmian na rynku pracy. Jak przygotować młodych ludzi do wyzwań, które czekają ich w zawodowym życiu? Jakie umiejętności będą kluczowe w nadchodzących latach? Odpowiedzi na te pytania poszukiwano podczas konferencji Nauka – Biznes – Samorząd
, która odbyła się 26 marca 2025 roku w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie.
Eksperci z różnych dziedzin wraz z młodzieżą wspólnie zastanawiali się nad tym, jak współpraca między nauką, biznesem i samorządem może wpłynąć na lepsze przygotowanie młodych ludzi do wyzwań przyszłości. Podczas konferencji omówiono kluczowe kompetencje, które będą poszukiwane przez pracodawców, oraz zaprezentowano przykłady skutecznych rozwiązań edukacyjnych, które odpowiadają na zmieniające się potrzeby rynku pracy.
- Konferencja ma za zadanie pokazać kierunki, w jakich powinno pójść kształcenie, jakie są kompetencje w przyszłości oczekiwane przez pracodawców, co będzie poszukiwane na rynku, w których kierunkach młodzież powinna się kształcić – mówi Marek Liśkiewicz z Uniwersyteckiego Centrum Transferu Wiedzy i Technologii.
Justyna Chmielewska ekspertka z Hays Poland zauważa, że warto zwrócić się do odpowiednich doradców i zapytać się ich, co jest naszą mocną stroną, czyli na spokojnie zastanowić się, co lubię robić, w czym czuję się dobrze, co sprawia mi przyjemność i co mnie najbardziej interesuje. - Potem zastanowić się, jak ja mogę tę wiedzę wykorzystać, gdzie mogę poszukać inspiracji, sięgnąć po różnego rodzaju dane, raporty, jakie mamy zawody dostępne, jakie są uczelnie, jakie są możliwości – dodaje Justyna Chmielewska.
- Taką myślą przewodnią jest połączenie świata nauki, biznesu i samorządu. W tym roku podjęliśmy się tematyki kompetencji przyszłości – dodaje Sabina Wyrwich-Płonka z Fundacji Uniwersytetu Opolskiego..
- Jest to temat bardzo aktualny z uwagi na te zmieniające się realia rynku pracy. Na tą konferencję poza przedsiębiorcami zapraszamy też uczniów szkół średnich, żeby właśnie im pokazać jak ten rynek pracy się zmienia z różnych stron i z różnych perspektyw. Zarówno właśnie z perspektywy uczelni, bo tutaj mamy przedstawicieli wszystkich kół naukowych, którzy właśnie uczelnie i ofertę uczelni pokazują z nieco innej strony – mówi Sabina Wyrwich-Płonka.
Konferencja wskazała kierunki kształcenia, które będą odpowiadały na potrzeby rynku pracy oraz oczekiwania pracodawców. Wydarzenie ma pomóc młodym ludziom w zrozumieniu, jakie kompetencje będą najbardziej poszukiwane i w jakim kierunku warto się rozwijać.
Karol Noworolnik uczeń Zespołu Szkół Zawodowych z Olesna sam zauważa, że warto się kształcić, ale swoje pomysły rozwijać w miejscu w którym się mieszka. - Jestem w tym roku maturzystą w klasie technikum budowlanego, więc jest to kierunek typowo bardziej ścisły. Przysłuchuję się tym wszystkim rozmowom, dywagacjom na tematy kompetencji miękkich, które będą przydatne oprócz tych takich typowych kompetencji twardych, które wiadomo na studiach inżynierskich będą bardzo przydatne - mówi.
- Mimo, że kuszące są oferty wielkich aglomeracji miejskich, wolałbym im podziękować i zostać tutaj, tworzyć lokalne struktury - zaznacza.
Podobnie myśli jego kolega Kevin Gruska z Młodzieżowej Rady Miasta Olesna. – Lubię kierunki humanistyczne, mimo iż w technikum jestem na kierunku ścisłym, czyli informatyka i matematyka rozszerzona. Rozwijam się głównie w kierunku humanistycznym, historia, nauki społeczne, także języki. Zastanawiam się nad pracą w oleskiej firmie Nestro - mówi Kevin Gruska.
Paweł Sosnowski z firmy Napco zachęca do uczestnictwa w różnych projektach, które dają możliwość pracy w grupach. – To buduje otwartość na innych ludzi, na inne nacje, co teraz jest bardzo istotne przy pracy w korporacjach, które mają nie tylko firmę w Polsce, ale też również za granicą. Myślę, że to będzie coś bardzo kluczowego w przyszłości, ze względu na to, że musimy robić to co lubimy – mówi Paweł Sosnowski.
Maciej Kochański z Uniwersytetu Opolskiego wymienia: - Nauka, biznes i kompetencje w przyszłości to zdecydowanie temat, o jakim nie tylko powinniśmy myśleć, ale przede wszystkim dyskutować. Połączenie tych trzech elementów myślę, że dla młodych ludzi stanowi duże wyzwanie, ale także duże możliwości – mówi Maciej Kochański.
- Kiedyś sam jako Oleśnianin jedyną możliwością na to, aby pójść do przodu w pewnych dyscyplinach było wyjechanie z tego miasta. W tej chwili dzięki możliwości wykonywania wielu czynności zdalnie możemy podejmować swoją aktywność zawodową de facto na całym świecie, nie wyjeżdżając z tego miasta – zaznacza Maciej Kochański.
Burmistrz Olesna Piotr Gręda opowiada, że na poziomie szkół podstawowych, które podlegają gminie Olesno chce rozwijać już istniejące centra kariery zawodowej funkcjonujące w szkołach podstawowych. - Najlepiej działającą jest szkoła numer 1 w Oleśnie. W związku z tym chcielibyśmy także rozwijać taką współpracę tych centrów kariery zawodowej z naszymi przedsiębiorcami lokalnymi, ażeby zapoznawać już uczniów na poziomie klasy ósmej z zakładami, które funkcjonują u nas – mówi Piotr Gręda.
Konkluzja konferencji w Oleśnie to przekonanie, że łączenie nauki, biznesu i samorządu stanowi klucz do sukcesu w kształtowaniu kompetencji przyszłości.
Kształcenie ustawiczne
GRUNT NA MEDAL2025