Niech zbliżające się Święta Bożego Narodzenia będą pełne nadziei i niosą ze sobą ciepło rodzinnych spotkań, wyzwań i wspólnego dzielenia się chwilami szczęścia.
Siedmiu inwestorów zdecydowało w 2021 r., że zbudują swoje zakłady i fabryki w woj. opolskim. Ich docelowe nakłady na te inwestycje mają wynieść ponad 2 miliardy złotych, a docelowe zatrudnienie ma sięgnąć ponad 11,7 tysięcy miejsc pracy.
– W 2020 roku, gdy wybuchła pandemia Covid-19, wstrzymywaliśmy oddech, bo zainteresowanie inwestorów naszym regionem, podobnie jak i Polską, wyhamowało – mówi Szymon Ogłaza, członek zarządu woj. opolskiego. – Na szczęście okazało się, że w ubiegłym roku to zainteresowanie znów wzrosło, a decyzji inwestycyjnych było tyle, ile średnio w poprzednich latach.
W sumie Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera (COIE) działające w podlegającym samorządowi województwa Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) obsługiwało w ub. roku 78 projektów inwestycyjnych, w tym 67 nowych, czyli takich, które pojawiły się w 2021 r. To oznacza, że tyle firm dopytywało o tereny inwestycyjne lub hale na swoje nowe fabryki i zakłady w woj. opolskim. Pozytywne dla regionu decyzje podjęło w 2021 r. siedem firm. Były wśród nich firmy: 1) Eko-Okna S.A., przedsiębiorstwo zajmujące się stolarką okienną i drzwiową, które wybrało teren w Kędzierzynie-Koźlu; firma docelowo ma utworzyć nawet 5 tys. miejsc pracy, a jej nakłady inwestycyjne mają wynieść miliard złotych; 2) działający już w Opolu inwestor z kapitałem niemieckim – firma Ifm ecolink zajmująca się elektroniką, która w ramach nowej inwestycji zamierza docelowo stworzyć 500 nowych miejsc pracy i zainwestować 37 mln zł; 3) firma B+K z branży opakowań, która zainwestuje w Walcach, docelowo ma utworzyć 150 miejsc pracy, a deklarowane nakłady inwestycyjne mają wynieść 50 mln zł.
– Pozostałe cztery inwestycje mają wciąż status inwestycji utajonych – mówi Tomasz Hanzel, dyrektor OCRG. – Ale jeśli zliczyć na podstawie deklaracji wszystkich tych siedmiu firm planowane zatrudnienie i inwestycje, to wynika z tego, że w naszym regionie dzięki tym inwestycjom powstanie ponad 11,7 tysiąca nowych miejsc pracy, a nakłady na te inwestycje wyniosą nawet ponad 2,2 miliarda złotych.
Inwestorzy, którzy zainteresowani byli w ub. roku województwem opolskim, pochodzili z takich państwa jak Niemcy, Korea Południowa, Chiny, Holandia i Polska. Najwięcej zapytań pochodziło z firm z branży automotive, chemicznej, spożywczej i opakowań oraz branży budowlanej.
– Z punktu widzenia inwestorów największym atutem województwa opolskiego jest sąsiedztwo dużych aglomeracji: Wrocławia i Katowic – mówi Piotr Regeńczuk, zastępca kierownika COIE w OCRG i główny specjalista zajmujący się inwestorami. – Plusem jest też sprawnie działające szkolnictwo zawodowe i wyższe w regionie, a także niższe nasycenie rynku inwestycyjnego. Bardzo istotnym minusem jest natomiast destabilizacja rynku fiskalnego i prawnego oraz zauważany przez inwestorów w ostatnich latach brak przewidywalności tego, co stanie się w Polsce za rok czy dwa. Z tych powodów wiele firm rezygnuje z budowy obiektu kosztem najmu lub przenosi projekt do Czech, Słowacji czy Niemiec.
Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera OCRG wspierało też w ub. roku firmy zainteresowane eksportem oraz pracowników 38 gmin i 3 powiatów, którzy biorą udział w projekcie „Standardy obsługi inwestora w samorządzie opolskim”. – Wsparcie dla firm zainteresowanych eksportem polegało na wyszukaniu w największej bazie polskich i zagranicznych firm z ponad 60 krajów świata informacji o rynkach i partnerach zagranicznych. Przygotowaliśmy ponad czterdzieści takich raportów – mówi Magdalena Możdżeń, kierownik COIE w OCRG. – Natomiast w ramach projektu „Standardy obsługi inwestora w samorządzie opolskim”, który trwa od 2019 roku, dzielimy się wiedzą z samorządami z naszego regionu, jak skutecznie pozyskiwać inwestorów. W ramach tego projektu przeprowadzonych już zostało 77 spotkań doradczych i kilkanaście szkoleń. Wprowadziliśmy też 30 ofert inwestycyjnych samorządów biorących udział w projekcie do tak zwanego Generatora Ofert Inwestycyjnych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, wykonaliśmy dronem zdjęcia terenów inwestycyjnych, obiektów i hal oraz szereg audytów tych miejsc – wylicza Magdalena Możdżeń.
W ub. roku odbywały się także spotkania i konferencje dla firm zainteresowanych inwestowaniem lub kooperacją z partnerami z Czech, Niemiec, Austrii, Chin i Kazachstanu. COIE działające w OCRG zorganizowało też, wraz z Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową, konferencję Przemysł 4.0 dla firm zainteresowanych automatyzacją i cyfryzacją, cykl szkoleń z e-marketingu, cykl spotkań dla pracowników HR, V edycję Programu Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego czy Turniej Piłki Nożnej dla Firm z Woj. Opolskiego o Puchar Marszałka Andrzeja Buły.
Warto dodać, że na początku 2021 r. Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera OCRG po raz kolejny znalazło się na pierwszym miejscu w Polsce wśród najlepszych zespołów ds. obsługi inwestora. W tej rywalizacji Polska Agencja Inwestycji i Handlu oceniała m.in. przeszkolenie pracowników, bazę ofert inwestycyjnych regionów, materiały promocyjne, liczbę obsługiwanych wizyt inwestorów czy współpracę z instytucjami otoczenia biznesu i samorządami.