Niech zbliżające się Święta Bożego Narodzenia będą pełne nadziei i niosą ze sobą ciepło rodzinnych spotkań, wyzwań i wspólnego dzielenia się chwilami szczęścia.
Współpraca gospodarcza oraz handlowa między Czechami i Polską czy współpraca regionów przygranicznych związana wdrożeniem systemu zarządzania jakością powietrza - to m.in. tematy, o których dyskutowali uczestnicy XXV Spotkania Biznesu.
Spotkanie Biznesu w Ostrawie to cykliczne wydarzenie organizowane przez Czesko - Polską Izbę Handlową dla firm i instytucji otoczenia biznesu z Czech, Polski i Słowacji. Od kilku lat współorganizują je podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki i Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Opole działający przy OCRG.
- Polsko-czeskie relacje biznesowe nie tylko warto podtrzymywać poprzez takie spotkania, ale też jeszcze bardziej je rozszerzać – podkreśla Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego. – Biznes nie zna granic, rozwija się nie tylko ponad regionami, krajami, ale też między kontynentami. A tu, w Czechach, czujemy się jak u siebie. Najlepszym tego dowodem są nie tylko twarde ekonomiczne dane przytaczane podczas tegorocznego Spotkania Biznesu ale też fakt, iż przedsiębiorcy w województwa opolskiego, a także z kraju morawsko-śląskiego czy ołomunieckiego ciągle szukają biznesowych kontaktów i wsparcia w ich budowaniu ze strony samorządu województwa czy takich instytucji jak Opolskie Centrum Rozwoju Województwa.
Prezes Czesko-Polskiej Izby Handlowej Jiri Cienciala podał, że Polska jest trzecim partnerem handlowych dla Czech. Najintensywniejsza wymiana handlowa między obydwoma krajami dotyczy sektora maszynowego oraz części samochodowych. – Z roku na rok polsko-czeska współpraca gospodarcze się rozwija. Cieszy, że Czesko-Polska Izba Handlowa wniosła w to swój wkład – powiedział Jiri Cienciala.
Prezes Czesko-Polskiej Izby Handlowej dodał też, że są liczne problemy, które strona polska, czeska i słowacka powinny wspólnie rozwiązywać w kolejnych latach. – Chodzi między innymi o zmiany klimatyczne, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, oszczędzanie energii, kwestie transportowe czy sprawy dotyczące polityki migracyjnej – wyliczał.
Podczas zorganizowanego 6 czerwca 2019 r. w Ostrawie Spotkania Biznesu jego uczestnicy rozmawiali też np. o zmianach kursów walutowych i ich wpływie na czesko-polską współpracę biznesową; połączeniach transportowych regionów przygranicznych czy szybkich liniach kolejowych oraz połączeniach między Czechami i Polską.
Spotkanie, jak co roku, rozpoczęło się od konferencji w ostrawskim ratuszu, a potem przeniosło do ogrodów Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie. W wydarzeniu wzięło udział ponad dwudziestu opolskich przedsiębiorców.
- Jest wiele bardzo dobrych przykładów obrazujących współpracę pomiędzy polskimi i czeskimi przedsiębiorcami – zapewnia Mieczysław Kliś, członek Czesko-Polskiej Izby Handlowej i przedsiębiorca za Strzelec Opolskich. – Warto pamiętać, że nasza izba umożliwia i ułatwia nawiązywanie relacji i znajdowanie partnerów po obu stronach granicy. Obecnie działa to przede wszystkim na zasadzie bezpośrednich kontaktów firm z izbą. Ale planujemy też utworzyć na stronie izby miejsce, w którym przedsiębiorcy mogliby albo pozostawiać swoją ofertę, albo wpisywać kogo po drugiej stronie granicy szukają.