Przejdź do sekcji:

Jak zmiany w polityce migracyjnej wpłyną na pracodawców?

20241119_101510

Pracodawcy w Polsce stoją obecnie przed szeregiem wyzwań związanych z zatrudnieniem cudzoziemców. Sytuacja na rynku pracy staje się coraz bardziej skomplikowana, a nadchodzące zmiany w przepisach prawnych będą miały kluczowy wpływ na dostępność pracowników z zagranicy.

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Informacja

Firma OTTO wraz z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki zorganizowała spotkanie dla pracodawców zatrudniających lub zainteresowanych zatrudnieniem osób z zagranicy. Spotkanie koncentrowało się na zmianach prawnych, które weszły lub w najbliższych miesiącach wejdą w życie.

- W obecnej sytuacji rynkowej pracodawcy spotykają się z wieloma problemami, szczególnie w zakresie zatrudnienia cudzoziemców. To nie tylko kwestia dotychczasowych regulacji, ale również nowych ustaw, które wkrótce wejdą w życie – zauważa Rafaela Wahl, Operations Manager OTTO Work Force.

 

Zmiany te związane są między innymi z Strategią Migracyjną, której projekt na lata 2025-2030 przewiduje m.in. nowe procedury legalizacji pobytu i zatrudnienia cudzoziemców. W tym samym czasie prace nad nową ustawą o powierzeniu pracy cudzoziemcom prowadzi Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowuje przepisy dotyczące wiz, w odpowiedzi na kontrowersje związane z aferą wizową z lat 2018-2022.

Nowelizacja Ustawy o Cudzoziemcach i cyfryzacja procesów

8 listopada 2023 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o Cudzoziemcach, która wprowadza cyfryzację procesów związanych z wydawaniem zezwoleń na pracę i pobyt. Jak zauważa Rafaela Wahl: - Procesy związane z zatrudnianiem cudzoziemców już teraz nie są łatwe, a zmiany, takie jak cyfryzacja, mogą wprowadzać kolejne wyzwania dla pracodawców – uważa specjalistka z OTTO.

Ponadto, nieprzestrzeganie przepisów dotyczących legalnego zatrudniania cudzoziemców wiąże się z wysokimi karami finansowymi. Pracodawcy, którzy dopuścili się nielegalnego zatrudnienia, mogą liczyć się z karą w wysokości od 1000 do 30 000 złotych, a w przyszłości kwota ta może wzrosnąć do 50 000 złotych.

Zmiany w polityce migracyjnej

Strategia Migracyjna, przyjęta 18 października 2023 roku, przewiduje również zmiany w kierunkach migracji. Zgodnie z nowymi założeniami, pracownicy mają pochodzić głównie z krajów OECD, które są bardziej rozwinięte. Jak wskazuje Dominik Weiss z OTTO Work Force Central Europe, mamy do czynienia z domknięciem rynku pracy skierowanym do cudzoziemców. Jeszcze dwa lata temu do Polski napływali pracownicy z Nepalu i Indii, dziś ten napływ jest bardzo ograniczony.

Natomiast grupa krajów OECD z niskimi zarobkami jest niewielka i głównie dotyczy Meksyku, Kolumbii, Chile, Turcji i Sir Lanki.

Zgodnie z przewidywaniami ekspertów, zmiany te mogą znacznie ograniczyć dostęp do taniej siły roboczej z krajów rozwijających się.

Wyzwania na rynku pracy w województwie opolskim

Województwo Opolskie, podobnie jak inne regiony Polski, boryka się z brakiem pracowników. Tomasz Dudek, dyrektor operacyjny w OTTO Work Force Polska, podkreśla, że odpowiedzialność za braki kadrowe w dużej mierze spoczywa na zmianach migracyjnych, odpływie uchodźców z Ukrainy i najniższym bezrobociu w naszym kraju. - Sektor przemysłowy, szczególnie w województwie opolskim, odczuwa deficyt pracowników – mówi Tomasz Dudek. Prognozy wskazują, że nadchodzące zmiany w polityce migracyjnej mogą jeszcze bardziej skomplikować sytuację na rynku pracy. - Zanosi się na wiele ograniczeń, ale musimy poczekać na dopracowanie przepisów – dodaje Tomasz Dudek.

Współpraca w ramach europejskich funduszy

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG), jako pośrednik w dystrybucji funduszy unijnych, organizuje warsztaty dla przedsiębiorstw, które pomagają w adaptacji do zmieniającej się rzeczywistości rynkowej. Zastępca dyrektora OCRG Michał Wojczyszyn zaznacza, że dyskusja na temat roli pracowników zagranicznych w regionie jest niezwykle istotna. - Jako Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki jesteśmy głownie pośrednikiem w dystrybucji pieniędzy europejskich. Jednocześnie naszą misją jest wsparcie firm w przygotowywaniu się do nadchodzących wyzwań poprzez organizowanie szkoleń i warsztatów, które pomagają dostosować się do nowych przepisów – mówi Michał Wojczyszyn.

Zatrudnimy cudzoziemca

Małgorzata Gołdys–Mochocka, dyrektor ds. Łańcucha Dostaw Zakładu NUTRICIA w Opolu, zauważa, że jej firma wciąż aktywnie prowadzi rekrutację do nowych technologii produkcyjnych, szukając pracowników na stanowiska operatorskie, logistyczne i techniczne.

- Dużą część naszego zespołu stanowią obywatele Ukrainy, obecnie zatrudniamy ich około setki. Zajmujemy się nie tylko rekrutacją, ale także rozwojem pracowników – pomagamy zdobywać nowe kwalifikacje i uprawnienia, np. do obsługi wózków widłowych czy maszyn – mówi Małgorzata Gołdys–Mochocka.

Przyszłość rynku pracy

W obliczu nadchodzących zmian legislacyjnych oraz rosnących wymagań dotyczących zatrudniania cudzoziemców, pracodawcy w Polsce muszą szykować się na zmiany. Choć nowe regulacje mogą wprowadzić dodatkowe trudności, to jednocześnie stanowią szansę na dalszy rozwój i dostosowanie rynku pracy do zmieniającej się rzeczywistości. Pracodawcy muszą jednak liczyć się z większą odpowiedzialnością i kontrolą nad procesami legalizacyjnymi, aby uniknąć kar finansowych i problemów związanych z zatrudnianiem cudzoziemców.

 

Więcej aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.