O tym 28 lutego rozmawiać będą w Opolu przedsiębiorcy zainteresowani ekspansją i poszukiwaniem partnerów na rynku naszego zachodniego sąsiada.
Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej Centrum Nauka Biznes Politechniki Opolskiej w Opolu w ramach zawiązanej pod koniec ub. roku Unii Eksporterów, nieformalnej grupy przedstawicieli opolskich firm różnych branż zajmujących się eksportem. – Spośród zagranicznych rynków niemiecki to ten, z którym nasi przedsiębiorcy mają najwięcej biznesowych relacji. Nic więc dziwnego, że w pierwszej kolejności w ramach Unii Eksporterów chcą go omówić i podzielić się zapewne niemałymi doświadczeniami. Dla części uczestników spotkania, którzy z Niemcami relacji gospodarczych jeszcze nie mieli, będą to z pewnością doświadczenia bardzo cenne - mówi Roland Wrzeciono, dyrektor podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG), które jest organizatorem wydarzenia. Partnerami spotkania będą natomiast BVMW - Niemiecka Federacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz firma Dreberis.
W programie m.in. analiza SWOT niemieckiego rynku z polskiej perspektywy; podpowiedzi, jak zweryfikować sytuację finansową potencjalnego partnera niemieckiego; na co zwrócić uwagę podpisując z nim umowę oraz informacja o dyscyplinie płatniczej w Niemczech. Będzie też wystąpienie poświęcone temu, „Jak polskie firmy innowacyjne mogą zostać częścią innowacyjnego systemu niemieckiego?” oraz temat dotyczący tego, jak polskie firmy mogą wykorzystać niemieckie organizacje, aby rozpocząć i prowadzić działalność w Niemczech.
- Przedstawione zostaną też główne organizacje gospodarcze w Niemczech, będzie można poznać wspólne projekty badań międzynarodowych oraz wsparcie polskich firm w tworzeniu współpracy z klastrami niemieckimi, uniwersytetami i instytucjami branżowymi – mówi dr Iwona Święch-Olender, kierownik działającego w ramach OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera (COIE). -Zainteresowani będą też mogli przeprowadzić indywidualne rozmowy konsultingowe z firmą Dreberis i porozmawiać o aranżowaniu spotkań polskich firm z kontrahentami z Niemiec.
Zainteresowani udziałem w spotkaniu mogą zapisać się na nie wysyłając mail na adres invest@ocrg.olpolskie.pl do 21 lutego do godz. 12.00.
Warto dodać, że działające w OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera na bieżąco wspiera firmy, które chcą wyjść ze swoją ofertą na rynki zagraniczne. - Możemy na przykład wyszukać i wygenerować dla firmy z naszego regionu bazę jej potencjalnych kooperantów we wskazanym przez tę firmę kraju. Mamy dostęp do bazy Kompass, w której gromadzone są takie dane. Ta pomoc jest oczywiście bezpłatna – wyjaśnia zastępca kierownika COIE Magdalena Możdżeń.
W tym roku OCRG planuje też ogłosić nabór dla firm, które chcą zdobyć nowe rynki zbytu – także zagraniczne. W puli będzie prawie 10,5 mln zł. Będzie można w nim dostać dotacje na wsparcie współpracy gospodarczej w kraju i za granicą, w tym na udział w targach krajowych lub zagranicznych. – Nasze firmy dynamicznie się rozwijają i chcą szukać klientów oraz partnerów za granicą. Ten nabór ma im pomóc osiągnąć taki cel – mówi marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła.
Podpis pod foto: Unia Eksporterów powstała w ub. roku z inicjatywy opolskich firm zainteresowanych poszukiwaniem rynków zbytu i klientów poza granicami kraju.