Przejdź do sekcji:

IV Opolski Kongres Energetyczny - forum do dyskusji

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Wydarzenie

„Równowaga energetyczna elementem rozwoju regionu” – takie motto towarzyszyło IV Opolskiemu Kongresowi Energetycznemu. Dyskutowano na nim m.in. o źródłach finansowania inwestycji w energetykę konwencjonalną i OZE czy zmianach w ustawie o OZE i ustawie o lokowaniu elektrowni wiatrowych.

IV Opolski Kongres Energetyczny odbył się we wtorek (21 czerwca) w Opolu w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu. Wzięli w nim udział specjaliści reprezentujący instytucje naukowe, przedsiębiorcy i samorządowcy.

Członek zarządu woj. opolskiego Szymon Ogłaza, który otwierał spotkanie podkreślił, że jest to wydarzenie ważne, bo „pozwala spojrzeć z szerszej perspektywy na problem energetyki”. Mówił m.in., że choć stwierdzenie „równowaga energetyczna elementem rozwoju gospodarczego regionu” wydaje się być truizmem, to jednak – jak podkreślił - bez wątpienia prawdziwym.

- Kilka tygodni temu OCRG organizowało w urzędzie marszałkowskim spotkanie z przedstawicielami stref ekonomicznych, gmin i z dostawcami mediów. Przez kilka godzin rozmawialiśmy o tym, jakim problemem jest czasem dostarczenie odpowiedniej ilości energii do terenów inwestycyjnych – relacjonował. I dodał: - Możemy ściągać inwestorów, kusić ich różnego rodzaju ulgami. Ale jeśli nie będą oni mieli dostarczonej na swoje potrzeby wystarczającej ilości energii, to nie będą w stanie niczego wdrażać.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, który także otwierał Kongres, podkreślił z kolei, że w temacie energetyki odnawialnej potrzebny jest złoty środek. - Energetyka odnawialna jest bardzo ważna, ale nie możemy zapominać o tym, jakie mamy zasoby i w jakim jesteśmy miejscu. A także, co oznaczają dla nas nakłady na energetykę odnawialną kiedy mogą one przeważyć nad tym, co jest nam w tej chwili najbardziej potrzebne – przekonywał i zaznaczał, że właśnie zorganizowany w Opolu Kongres jest okazją do bardzo potrzebnej dyskusji o tym, jaki jest status energetyki odnawialnej w Polsce i jak jesteśmy przygotowani na to, by ją wdrażać.

- Jedno to pędzić do przodu, wdrażać ustawy i zobowiązywać do ich stosowania, a drugie - myśleć o zasobach, które mamy - podsumował. Podkreślił przy tym, że absolutnie jest zwolennikiem energetyki odnawialnej, szczególnie w takim regionie, jak Opolszczyzna.

Prezes Tauron Dystrybucja SA Robert Zasina podczas zorganizowanej w trakcie Kongresu konferencji prasowej powiedział natomiast, że wydarzenie to ma głównie na celu pokazanie tego, iż istnieje „współpraca i są tematy wspólne między energetyką, a klientami reprezentowanymi przez samorządy, firmy prywatne czy instytucje miejskie”. - To nasze dzisiejsze spotkanie pozwala wymieniać doświadczenia, pokazać, w którym kierunku idzie energetyka, co chce realizować lokalnie czy też na całym obszarze naszej działalności Tauron Dystrybucja. Z drugiej strony możemy wysłuchać oczekiwań i tego, jaki wpływ zmiany w energetyce mają na samorządy, na współpracę z klientami – mówił Zasina.

Podkreślił też, że energetyka to branża, która od wielu lat wciąż się rozwija i każdy rok przynosi w niej coś nowego. - W tym roku wchodzi dużo nowych regulacji prawnych, które wpływają na funkcjonowanie energetyki i jej współpracę z klientami – dodał.

O nowych regulacjach prawnych dotyczących odnawialnych źródeł energii mówił także na konferencji Szymon Ogłaza. Jak podkreślił – z jednej strony na Kongresie wybrzmiało, że „ustawa o energii wiatrowej jest antywiatrowa”; z drugiej można było na nim usłyszeć o „próbach dostosowania się inwestorów do okoliczności, które zaraz zaczną obowiązywać”. - To był dosyć ciekawy wątek, bo diametralnie zmienia się sytuacja prawna w tym zakresie – uznał członek zarządu woj. opolskiego.

W jego opinii z jednej strony faktycznie słychać głosy części mieszkańców, którzy jednoznacznie wypowiadają się przeciw elektrowniom wiatrowym. Z drugiej jednak strony – jak zaznaczył – są też społeczności, które korzystają na tych inwestycjach, bo oznaczają one np. podatki dla gmin - często takich, które nie mają wielu źródeł dochodów.

Dyrektor OCRG Roland Wrzeciono podkreślił podczas Kongresu, że kierowana przez niego jednostka jest w stałym kontakcie m.in. właśnie z dostawcami energii. Przede wszystkim przez wzgląd na kolejne tereny inwestycyjne wnoszone do stref, wciąż bardzo atrakcyjnych dla firm. Wrzeciono dodał, że w najbliższym czasie OCRG przekaże z pewnością informacje o zapotrzebowaniu na energię na terenach, które mają być włączone do SSE - np. w Oleśnie, Ujeździe czy Kluczborku.

Z kolei wicedyrektor OCRG ds. rozwoju gospodarczego Dariusz Mazurczak przedstawiał uczestnikom Kongresu wdrażaną przez Centrum ideę grup zakupowych, które dotyczą właśnie wspólnego zakupu energii elektrycznej przez firmy. Zaznaczył, że z roku na rok zainteresowanie przystąpieniem do takich grup rośnie, a firmy mają z tego tytułu realne, sięgające np. kilkunastu tysięcy złotych rocznie, oszczędności.

Organizatorami IV Opolskiego Kongresu Energetycznego byli: Tauron Dystrybucja S.A., Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska, Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i Urząd Miasta Opola.

Więcej aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.