Przejdź do sekcji:
dzialanie16_budma

1.6 Internacjonalizacja i promocja gospodarcza MŚP

Logotypy_poziom

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki w Opolu ogłasza konkurs grantowy do projektu grantowego INTERNACJONALIZACJA I PROMOCJA GOSPODARCZA MŚP współfinasowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

|stripAttributes

O projekcie

„Internacjonalizacja i promocja gospodarcza MŚP” to projekt, którego głównym celem jest zwiększenie konkurencyjności i pozycji opolskich przedsiębiorców na rynku krajowym jak i zagranicznym oraz zintensyfikowanie nawiązania nowych kontaktów biznesowych z międzynarodowym środowiskiem gospodarczym. Projekt będzie realizował powyższy cel poprzez wsparcie współpracy gospodarczej MŚP w wymiarze krajowym i międzynarodowym (dostęp do Bazy Danych KOMPASS)  oraz poprzez promocję gospodarczą MŚP, w tym udział w wydarzeniach krajowych i międzynarodowych m.in. misjach/ targach.

  • Wartość projektu: 10 595 824,14 zł
  • Dofinansowanie: 8.000.000,00 zł

Projekt realizowany jest w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Realizacja

Realizacja projektu: 10.07.2023 r. – 30.06.2025 r.

Termin konkursu grantowego: 30.10 – 30.11.2024 r.

Szczegółowe informacje dot. konkursu grantowego:

Konkurs grantowy dotyczy wyjazdu na Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA - w Poznaniu w dniach 11 – 14 lutego 2025 r. w ramach stoiska regionalnego województwa, a także w spotkaniach B2B, spotkaniach kooperacyjnych i wydarzeniach z udziałem instytucji otoczenia biznesu.

Szczegółowe informacje dot. konkursu grantowego:

Konkurs grantowy dotyczy wyjazdu na:

Obszar regionalnych specjalizacji inteligentnych wymienionych w Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Opolskiego 2030, w ramach którego organizowany jest wyjazd na targi:  

Zrównoważone technologie budownictwa i drewna oraz specjalizacje pokrewne:

Technologie chemiczne (zrównoważone), Technologie przemysłu maszynowego i metalowego, Technologie przemysłu energetycznego (w tym OZE),  Procesy, produkty i usługi ochrony zdrowia i jakość życia, Sektor ICT i Gospodarka obiegu zamkniętego.

Poziom dofinansowania: 70% przypadających na Grantobiorcę kosztów kwalifikowanych ponoszonych przez Grantodawcę (OCRG),

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki zapewnia finansowanie następujących kosztów wymienionych w pkt. II.1 w zał. nr 2 do Regulaminu przyznawania grantów, tj. Kwalifikowalność wydatków:

  • wynajęcie powierzchni targowo-wystawienniczej wraz z niezbędnymi kosztami narzuconymi przez organizatora imprezy targowo-wystawienniczej (m.in. opłaty za podłączenie i zużycie mediów, opłata rejestracyjna, rezerwacja powierzchni wystawienniczej)
  • zabudowa stoiska (w tym m.in.: projekt zabudowy stoiska, montaż, demontaż stoiska).

Grantobiorca z kolei zobowiązany jest do wniesienia wkładu własnego w wysokości min. 30% przypadających na niego kosztów kwalifikowanych wymienionych w pkt. II.1 w zał. nr 2 do Regulaminu przyznawania grantów, tj. Kwalifikowalność wydatków w postaci faktur zakupowych za poniesione wydatki z katalogu wskazanego w pkt. II.2 w zał. nr 2 do Regulaminu przyznawania grantów, tj. Kwalifikowalność wydatków.

Przedmiot wsparcia grantowego (produkt/usługa) nie może stanowić działalności handlowej Grantobiorcy rozumianej jako handel wyrobami lub usługami obcymi.

Grantobiorcami mogą być wyłącznie MSP prowadzące działalność na terenie województwa opolskiego prowadzący aktywną działalność gospodarczą nie krócej niż 24 miesiące, licząc od dnia poprzedzającego dzień złożenia „Wniosku grantowego”, rozumiane jako posiadanie siedziby firmy lub oddziału na terenie woj. opolskiego.

Zakres projektu

Cel projektu:

Głównym celem projektu grantowego jest zwiększenie konkurencyjności i pozycji opolskich przedsiębiorców na rynku krajowym jak i zagranicznym oraz zintensyfikowanie nawiązywania nowych kontaktów biznesowych z międzynarodowym środowiskiem gospodarczym. 

Główne zadania projektu:

Organizacja minimum pięciu targów/wystaw/konferencji ( w tym dwa na terenie kraju oraz trzy międzynarodowe) dla MŚP województwa opolskiego

Efekty/rezultaty projektu:

Realizacja działań w tym obszarze doprowadzi do zwiększenia internacjonalizacji, rozwoju i udoskonalania przedsiębiorstw oraz zmniejszenia dystansu w tym zakresie względem pozostałych regionów w Polsce.

Gdzie znaleźć wniosek i regulamin:

Regulamin i wniosek grantowy oraz pozostałe dokumenty zamieszczone zostały poniżej.

Na co można dostać wsparcie:

Wnioskodawca otrzymuje możliwość uczestnictwa w Międzynarodowych Targach Budownictwa i Architektury BUDMA - w Poznaniu w dniach 11 – 14 lutego 2025 r. w ramach stoiska regionalnego województwa, a także w spotkaniach B2B, spotkaniach kooperacyjnych i wydarzeniach z udziałem instytucji otoczenia biznesu.

Jak sięgnąć po wsparcie:

  1. Podstawą do rozpoczęcia procesu rekrutacji jest zgłoszenie poprzez: „Wniosek grantowy”, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do Regulaminu. Wraz z wnioskiem grantowym należy załączyć Strategię internacjonalizacji przedsiębiorstwa (znaną także jako strategia eksportowa/ plan rozwoju eksportu), która jest warunkiem koniecznym udziału w projekcie grantowym. Ww. dokumenty składa się poprzez platformę ePUAP na udostępnionym przez Grantodawcę (OCRG) na platformie ePUAP formularzu.
  2. Należy mieć na względzie, że Grantodawca dopiero na etapie oceny merytorycznej po przyznaniu każdemu ze złożonych projektów grantowych punktacji (na podstawie kryteriów formalno - merytorycznych określonych w zał. nr 1 do Regulaminu przyznawania grantów), będzie weryfikował prawdziwość złożonych przez Grantobiorców (MŚP) oświadczeń we wniosku grantowym. W tym celu Grantobiorcy zostaną poproszeni o złożenie dokumentów o których mowa w § 7 ust. 6 Regulaminu.
  3. Tylko Grantobiorcy w przypadku, których weryfikacja przedłożonych dokumentów potwierdzi prawdziwość złożonych przez nich oświadczeń, mają możliwość uzyskania wsparcia w ramach naboru. Po etapie weryfikacji oświadczeń do wniosku grantowego dla projektów z najwyższą otrzymaną punktacją, Grantodawca zatwierdzi listę projektów wybranych do otrzymania wsparcia grantowego w konkursie grantowym.

W jaki sposób się rozliczyć:

Podstawą rozliczenia przyznanego wsparcia grantowego jest przedłożenie „Wniosku o rozliczenie wsparcia grantowego” wraz z dokumentami potwierdzającymi dokonanie płatności za zakup usług za poniesione min. 30% przypadających na Grantobiorcę kosztów kwalifikowanych wymienionych w pkt. II.1 w zał. nr 2 do Regulaminu przyznawania grantów, tj. Kwalifikowalność wydatków wraz z dokumentami potwierdzającymi dokonanie płatności za zakup produktów/usług lub ich kopiami.

Uczestnicy

Grupa docelowa: MSP (mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa) zgodnie z załącznikiem I do Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 14 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu.

Logotypy_poziom

Dodatkowe informacje

Link do platformy ePUAP,  za pomocą którego można składać dokumenty do udziały w projekcie:

KROK 1:  zaloguj się do swojego epup,

KROK 2: kliknij w link poniżej, który przekieruje Cię bezpośrednio do formularza zgłoszeniowego,

KROK 3: wypełnij formularz, dołącz niezbędne załączniki,

KROK 4: podpisz dokument Profilem zaufanym lub Podpisem kwalifikowanym,

KROK 5: Wyślij podpisany formularz.

#FunduszeEuropejskie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.