Przejdź do sekcji:

Instytucje otoczenia biznesu podpisały porozumienie o współpracy

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Wydarzenie

Instytucje otoczenia biznesu - Loża Opolska Business Centre Club; Izba Gospodarcza „Śląsk”, Opolska Izba Gospodarcza oraz podlegające samorządowi woj. opolskiego Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) - podpisały porozumienie o współpracy. Jego celem jest m.in. tworzenie wspólnej, szerokiej oferty usług dla firm z woj. opolskiego.

Porozumienie podpisano 6 września w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki. Obecny na nim marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła mówił, że jest to połączenie sił kilku organizacji i instytucji gospodarczych na rzecz opolskich przedsiębiorców, którzy powinni w mieć w tych organizacjach „bardzo rzetelną i realną opiekę”.

Dodał, że – bez względu na przynależność do organizacji skupiających biznes – opolski przedsiębiorca jest jeden. „Ten przedsiębiorca podejmuje ryzyko inwestowania i prowadzenia biznesu, angażuje w działalność swoje środki, utrzymuje miejsca pracy, a także uczestniczy w wielu projektach społecznych (…). Łączymy więc dzisiaj siły na rzecz opolskich przedsiębiorców i ujednolicamy ofertę”- powiedział Andrzej Buła i zaznaczył, że podlegające mu OCRG ma świadczyć realną pomoc dla pozostałych organizacji i pełnić wobec nich oraz przedsiębiorców rolę służebną.

Marszałek zaznaczył też, że podpisane 6 września porozumienie powinno być otwarte na pozostałe organizacje skupiające przedsiębiorców i funkcjonujące na Opolszczyźnie. „Nie pozwolę, by porozumienie to było tylko aktem złożenia podpisów. Musi się z tym wiązać perspektywa wsparcia i pomocy ze strony przedsiębiorców” – podsumował.

Kanclerz Opolskiej Loży Business Centre Club Andrzej Lepich dodał, że podpisane porozumienie to także skutek dotychczasowej współpracy sygnujących je instytucji. Mówił, że w jego przekonaniu przyniesie ono korzyści przede wszystkim przedsiębiorcom. „To do nich jest skierowana oferta nie tylko OCRG, ale też naszych organizacji” - powiedział. „Wierzymy w to, że współpracując, mając wspólne pomysły, lepiej będziemy w stanie dopasować ofertę do oczekiwań przedsiębiorców, a tym samym wsparcie ich działań będzie bardziej efektywne” – zaznaczył.

Prezes zarządu Opolskiej Izby Gospodarczej Henryk Galwas także podkreślał wagę współpracy sygnatariuszy porozumienia. „Będziemy pokazywać przyszłym przedsiębiorcom, których chcemy pozyskać do Opolskiej Izby Gospodarczej, że jesteśmy w takim układzie zrzeszeni, i że ściśle współpracujemy z OCRG, Izbą Gospodarczą Śląsk orazi Opolską Lożą BCC, a także podkreślać, że tworzymy siłę jako samorząd gospodarczy” – mówił prezes OIG.

Zdaniem prezesa zarządu Izby Gospodarczej „Śląsk” Claudiusa Badury porozumienie to ważny dokument tym bardziej, że instytucje otoczenia biznesu „czasami niesłusznie postrzegane są jako konkurencja względem siebie”. „Uważam, że w regionie tak kompaktowym jak nasz, nie możemy sobie pozwolić na rozpraszanie potencjałów, które reprezentują instytucje podpisujące porozumienie. To nie po gospodarsku i nie po śląsku nie działać wspólnie” – zaznaczył. „Porozumienie to postrzegam także jako naturalną konsekwencję trwającej już od lat współpracy np. z OCRG” – dodał podając przykłady wspólnych inicjatyw, np. trwającą obecnie wizytę studyjną na targach ogrodnictwa w Kolonii w Niemczech.

Dyrektor OCRG Roland Wrzeciono podkreślił z kolei, że o potrzebie takiego porozumienia i podejmowania wspólnych działań mówili sami opolscy przedsiębiorcy, więc dokument jest efektem oddolnej inicjatywy. „Jesteśmy małym województwem i ze względów czysto pragmatycznych powinniśmy współpracować” – dopowiedział Wrzeciono.

Jednym z przedsiębiorców, którzy sugerowali potrzebę konsolidacji działań i oferty instytucji otoczenia biznesu był dyrektor zakładu Nutricia Danone w Opolu pan Andrzej Drosik, który na podpisaniu porozumienia wspominał, że wiele aktywności - organizowanych zarówno przez OCRG, jak i samorządy przedsiębiorców - były bardzo podobne. „Czuję naprawdę ogromną satysfakcję związaną z tym, że dziś dochodzi do takiego spotkania, że ta współpraca będzie się odbywała. Chciałoby się powiedzieć, że mamy do czynienia z dobrym początkiem. Wierzę w to, że te działania będą szły w kierunku ułatwienia przedsiębiorcom działalności i będą służyły rozwojowi biznesu” – podsumował Andrzej Drosik.

Wydawca, publicysta i przedsiębiorca Karol Cebula dodał, że porozumienie instytucji otoczenia biznesu było potrzebne, bo „choć od 27 lat funkcjonujemy w ustroju rynkowym, to ciągle ma miejsce walka o wolność gospodarczą dla przedsiębiorców”. Tymczasem – jak mówił – często działające w Polsce organizacje nie mogą się porozumieć. „Dlatego myślę, że ta inicjatywa jest wyjątkową sprawą na skalę Polski. Oby to się rozwinęło i przyjęło w pozostałych województwach. Aby ten nasz przykład poszedł w Polskę. Bo tylko jedność, tylko wspólne działania mogą spowodować, że my damy sobie radę także z tymi, którzy są nie zawsze przychylni naszej gospodarce. Choć przecież głoszą bardzo sławetne hasła zupełnie sprzeczne z tym, co czynią” – podsumował Karol Cebula.

Podpisane 6 września porozumienie instytucji otoczenia biznesu - jak wynika z jego treści - ma służyć m.in. właśnie tworzeniu szerokiej palety usług na rzecz firm z woj. opolskiego; wspieraniu rozwoju przedsiębiorstw np. w obszarze innowacji, promocji nowoczesnych technologii, eksportu, wykorzystywania środków unijnych, optymalizacji procesów produkcyjnych czy rozwoju zasobów ludzkich; a także stałemu informowaniu się sygnatariuszy np. o trendach, tendencjach i oczekiwaniach przedsiębiorców zrzeszonych w poszczególnych instytucjach oraz podejmowaniu wspólnych działań. W ramach współpracy mają być np. organizowane wspólne seminaria czy konferencje dla przedsiębiorców oraz wspólne projekty i przedsięwzięcia wspierające rozwój współpracy między instytucjami otoczenia biznesu i między przedsiębiorstwami.

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki w ramach porozumienia zobowiązało się m.in. do informowania o ofercie adresowanej do firm oraz możliwościach i warunkach korzystania ze wsparcia; do włączania firm zrzeszonych w Opolskiej Izbie Gospodarczej, Izbie Gospodarczej „Śląsk” oraz Loży Opolskiej BCC do inicjatyw wspierających rozwój gospodarczy, a realizowanych przez OCRG; a także do bieżącego informowania o dostępnych źródłach finansowania rozwoju firm w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Opolskiego oraz o źródłach informacji o innych programach regionalnych i krajowych. Izby natomiast zadeklarowały np. pomoc w prowadzeniu konsultacji z firmami w sprawach dotyczących działalności OCRG.

Pierwsze wspólne działania, prowadzone w duchu podpisywanego właśnie porozumienia, już się odbyły. Np. w kwietniu br. OCRG wraz z opolskimi izbami gospodarczymi zorganizowało I Opolskie Forum Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze. W czerwcu z kolei, wraz z Lożą Opolską BCC, zorganizowało warsztaty dotyczące budowania konkurencyjności w Grodźcu, a we wrześniu instytucje sygnujące dokument będą partnerami III Turnieju Piłkarskiego Opolskich Firm o Puchar Marszałka Województwa w Kluczborku.

Więcej aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.