Przejdź do sekcji:

Innowacje energetyczne efektem synergii nauki i przedsiębiorstw regionu

logo_iso

Projekt współfinansowany z Unii Europejskiej w ramach Działania 8.2.1 "Wsparcie przedsiębiorstw dla współpracy sfery i nauki przedsiębiorstw" Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 - 2013

|stripAttributes

Strona projektu: http://icimb.pl/opole/aktualnosci-/415-isonaborkandydatow

O projekcie

Projekt dotyczył współpracy jednostek naukowych oraz przedsiębiorstw w zakresie innowacji i transferu technologii, obejmujących wypracowanie konkretnych efektów wdrożeniowych w zakresie gospodarki energią oraz systemami zarządzania energią wg normy ISO50001, jak również szkoleń i doradztwa praktycznego dla pracowników przedsiębiorstw, prowadzonego z udziałem pracowników naukowych.

Realizacja

Od 1 sierpnia 2014 r. do 30 czerwca 2015 r.

Zakres projektu

W ramach projektu realizowane były:

  • szkolenia i doradztwo dla pracowników przedsiębiorstw, obejmujące tematykę efektywności energetycznej, ekoenergetyki i innowacyjnych systemów zarządzania energią, planowania i wyboru metody oceny efektywności projektów inwestycyjnych,
  • spotkania audytowe z przeprowadzeniem ankiet, identyfikacją stanu energetycznego oraz rekomendacją do wdrożenia ISO50001,
  • monitoring i coaching – opieka metodyczna nad zespołami i szkoleniami,
  • przygotowanie rekomendacji, raportów i dokumentacji wdrożeniowej dla firm, stanowiącej innowacyjne rozwiązania ekoenergetyczne

Uczestnicy

Projekt skierowany był do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z branż: spożywczej, chemicznej, metalurgicznej, energetycznej, budowlanej, meblarsko-drzewnej oraz usługowej.

Uczestniczące w projekcie przedsiębiorstwa otrzymywały pomoc de minimis w wysokości około 15 tys. zł.

logo_iso

Dodatkowe informacje

W ramach projektu uczestniczące w nim przedsiębiorstwa otrzymywały dwa pakiety wsparcia, realizowane przez zespół ekspertów.

Pierwszy obszar:

1) Przeprowadzenie audytu, którego celem było wypracowanie innowacyjnych rozwiązań  energetycznych,  składający się z dwóch etapów:

Etap I - audyt energetyczny polegający na analizie stanu gospodarki energetycznej przedsiębiorstwa

Etap II – doradztwo we wdrażaniu rekomendacji wynikających z audytu energetycznego

2) Rozpoznanie i przygotowanie przedsiębiorstwa do wdrożenia Systemu Zarządzania Energią ISO 50001 obejmujące: opracowanie reguł w zakresie zarządzania energią, analizę i zdefiniowanie celów, szkolenia, implementację systemu i audyt wstępny.

Drugi obszar - adaptacja metodyki wypracowanej w ramach projektu IIZNiP:

1) Przeprowadzenie analizy potencjału innowacyjnego w przedsiębiorstwie

2) Opracowanie innowacyjnych, uzasadnionych biznesowo rozwiązań dla efektywności energetycznej.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.