Niech zbliżające się Święta Bożego Narodzenia będą pełne nadziei i niosą ze sobą ciepło rodzinnych spotkań, wyzwań i wspólnego dzielenia się chwilami szczęścia.
Projekt SMEOrigin to pionierska inicjatywa mająca na celu wspieranie produktów rolno-spożywczych z oznaczeniami geograficznymi (OG) w całej Europie. Siedem regionów partnerskich z Austrii, Bułgarii, Polski, Grecji, Hiszpanii, Finlandii i Francji na początku 2023 r. rozpoczęło zakrojony na szeroką skalę proces badań, których celem jest poprawa polityki rozwoju regionalnego i programów finansowania na rzecz podnoszenia konkurencyjności MŚP w sektorze spożywczym.
W trakcie pierwszego semestru projektu partnerzy zorganizowali w hiszpańskiej Murcji spotkanie inauguracyjne z uczestnikami regionalnymi, w ramach którego odbyła się wizyta studyjna na polach ryżowych hiszpańskiej Calasparze oraz na Murcia Food Brokerage Event, na którym prezentowane były najnowsze technologie i innowacje zastosowane w sektorze rolno-spożywczym. Podczas kolejnych wydarzeń przedstawione zostały społecznościom lokalnym cele i założenia projektu. Spotkania te posłużyły jako platforma do zbadania lokalnych wyzwań i możliwości, zachęcając do dyskusji na temat możliwości rejestracji nowych wyrobów, systemów zachęt dla MŚP oraz tworzenia dynamicznych sieci biznesowych.
Natomiast od 4 do 7 września odbyło się drugie spotkanie międzyregionalne projektu SMEOrigin w Patras w Grecji. Wydarzenie było okazją do wymiany dobrych praktyk i oczekiwań każdego regionu partnerskiego, a także do odwiedzenia MŚP z regionu Patras wytwarzających wysokiej jakości produkty z oznaczeniami geograficznymi (ChNP, ChOG, OG, GTS), wina z regionu Achai, bottarga z zatoki Messelonghi i fetę z Kalavryta.
W ramach spotkania otwarte zostały międzyregionalne panele eksperckie przedstawicieli biznesu, nauki, samorządu oraz sektora społecznego na temat wyzwań, rozwoju i innowacji w MŚP z sektora spożywczego z regionów partnerskich projektu - Styrii (Austria), południowo-wschodniej Bułgarii, województwa opolskiego, północno-wschodniej Finlandii, zachodniej Grecji, Murcji (Hiszpania) i Nowej Akwitanii (Francja). Dyskusje będą kontynuowane online w trakcie dalszej realizacji projektu.
W trakcie sesji i konferencji wystąpili m.in.:
Dr Spyros Papaspyrou, kierownik Dyrekcji ds. Gospodarki Wiejskiej, Region Grecji Zachodniej. Prelekcja nosiła tytuł: „Poglądy na system rolno-spożywczy w zachodniej Grecji” i zawierałą szczegółową prezentację programów rozwoju i finansowania zorientowanych wokół przedsiębiorstw spożywczych w zachodniej Grecji. Dr Papaspyrou wspominał także o znaczeniu rynków regionalnych i lokalnych dla produktów objętych oznaczeniem geograficznym
Spyros Repousis - „Prezentacja Achaia Clauss i ChNP-ChOG firmy”. Konferencja poświęcona projektowi odbyła się na terenie winnicy Achaia Clauss, najstarszej winnicy w Grecji, założonej w 1861 roku. Produkuje ona charakterystyczne wino ChNP Mavrodaphne of Patras, a także mieści się w nim muzeum beczek, w którym przechowywane jest wino Mavrodaphne z pierwszego rocznika – 1873,
Ioannis Aravanis - „Przyszłość żywności objętej ChNP – odblokowanie potencjału dzięki Blockchain”. Innowacyjne podejście do systemu produkcji żywności,
Alice Luisi, INTERBIO - „Przykłady najlepszych praktyk (produkty GI)” – pozytywne doświadczenia Francji, jednego z krajów posiadających najwięcej produktów OG w UE.
W spotkaniu i dyskusjach udział wzięli przedstawiciele i eksperci z województwa opolskiego:
Projekt SMEOrigin zakłada wzmocnienie roli MŚP w łańcuchach wartości, wspieranie i promowanie transformacji cyfrowej, przegląd i ulepszanie etykietowania produktów, przy jednoczesnym uwzględnieniu Celów Zrównoważonego Rozwoju (Agenda 2030). Dzięki udoskonalonej polityce te MŚP będą w większym stopniu zdolne do poprawy rozpoznawalności swoich towarów, budowania zaufania konsumentów, informowania o swoim zaangażowaniu w odpowiedzialność społeczną i wspierania regionalnego rozwoju gospodarczego.