Niech zbliżające się Święta Bożego Narodzenia będą pełne nadziei i niosą ze sobą ciepło rodzinnych spotkań, wyzwań i wspólnego dzielenia się chwilami szczęścia.
Zakończyła się już budowa hali produkcyjnej firmy IFA w gminie Ujazd. Niemiecki poddostawca branży motoryzacyjnej, który zainwestuje w woj. opolskim 100 mln euro, wyposaża obecnie swój zakład w 400 maszyn i szuka pracowników.
Kamień węgielny pod budowę zakładu produkcyjnego firmy IFA w gminie Ujazd wmurowano uroczyście w lipcu 2016 r. Dziś zakład o powierzchni ok. 34 tys. metrów kwadratowych w Zimnej Wódce pod Ujazdem, na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, już stoi. Obecnie trwa proces jego wyposażania w maszyny (łącznie planowane jest ok. 400 maszyn).
- Przeniesienie maszyn już się rozpoczęło. Jak dotąd mieścimy się w zaplanowanym budżecie i realizujemy projekt zgodnie z planem. Nie zostały zgłoszone żadne problemy. Obecnie skupiamy się na rekrutacji zespołu – informuje Dr. Robert Gutsche, CEO IFA Rotorion Holding Gmbh.
Do końca lutego firma zatrudniła już 40 osób. Jej władze zapowiedziały, że w kolejnym miesiącu liczba pracowników wzrośnie do 50, a docelowo ma wynieść nawet do 400 (do 2019). – Poszukujemy mechaników, elektryków, pracowników na linię montażową, inspektorów, operatorów wózków widłowych, a także pracowników utrzymania ruchu, inżynierów jakości, techników laboratoryjnych oraz operatorów CNC – wylicza Dr. Robert Gutsche. I dodaje: - Mile widziani są również kandydaci z innych branż niż obróbka metalu. Od naszych pracowników na stanowiskach specjalistycznych wymagamy bardzo dobrej znajomości jednego języka obcego - angielskiego lub niemieckiego.
Zainteresowani mogą wysyłać aplikacje na adres: praca@ifa-rotorion.com
Władze IFA zapewniają, że firma oferuje ciekawe miejsca pracy z wykorzystaniem światowej klasy automatyki i technologii informacyjnej, stale doskonali umiejętności pracowników, oferuje konkurencyjne wynagrodzenia, bezpieczne miejsca pracy i jest otwarta na wdrażanie benefitów dla pracowników, takich jak np. prywatna opieka medyczna, czy kantyna pracownicza
Zgodnie z założeniami od końca 2018 r. firma ma produkować w gminie Ujazd 12 do 15 tys. półosi napędowych w jednym dniu roboczym. W zakładzie w Zimnej Wódce będzie się odbywać obróbka mechaniczna elementów metalowych, hartowanie części, frezowanie, polerowanie, montaż przegubów, badania antykorozyjne, znakowanie i pakowanie oraz logistyka i transport. IFA planuje również budowę w swoim zakładzie w województwie opolskim centrum badań, rozwoju i testów.
Plan biznesowy całego holdingu IFA Rotorion na najbliższe lata zakłada natomiast, że do 2025 roku ma się on znaleźć w czołówce 100 największych poddostawców branży motoryzacyjnej. - IFA planuje osiągnięcie tego celu poprzez ogólny wzrost i poprzez przejęcia. - Zawsze inwestujemy w nowe maszyny, technologie, nowe produkty oraz w projekty takie jak zakład w Ujeździe – dodaje Dr. Eckart Reihlen, COO IFA Rotorion Holding Gmbh.
Przedstawiciele IFA, dopytywani o to, co zadecydowało o lokalizacji zakładu właśnie w województwie opolskim podają, że wśród najważniejszych argumentów była: dostępność terenu pod inwestycję, poziom umiejętności potencjalnych pracowników, dostępność potencjalnych pracowników na tym terenie, potencjał uczelni wyższych i szkół o profilu technicznym w regionie, korzystna odległość od odbiorców produktów firmy, bliskość autostrady, obecność Polski w Unii Europejskiej, ale też koszty budowy, energii, stawki podatków czy pomoc rządowa.
Władze spółki podkreślają też dobre relacje i współpracę z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki i pracownikami istniejącego w ramach OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera, jak również burmistrzem Ujazdu, marszałkiem i wojewodą oraz z przedstawicielami Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Spotkaliśmy się z uprzejmością, kompetencją i profesjonalizmem – zaznaczają.
- Bardzo nas cieszy tak szybka i sprawna realizacja inwestycji firmy IFA w Ujeździe. Nie tylko dlatego, że ma to być jeden z większych pracodawców w regionie. Również dlatego, że firma ta zapowiada dynamiczny rozwój. A to z pewnością oznacza rozwój nowych technologii w regionie, a co za tym idzie także miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.
Grupa IFA, należy do największych światowych producentów wałów napędowych, a co za tym idzie czołowych poddostawców branży motoryzacyjnej. Zatrudnia łącznie ponad 2,5 tys. pracowników w fabrykach w Handelsleben w Niemczech, Charleston (USA) oraz w Szanghaju (Chiny). Koncern produkuje m.in.: wały napędowe, przeguby i inne komponenty dla takich producentów aut jak Mercedes Benz, Volkswagen, BMW, Audi, General Motors, Ford, Chrysler, Porsche czy Ferrari. Firma rozwija też usługi w obszarze techniki napędowej oraz lekkich konstrukcji. Poprzez przejęcia i ogólny rozwój spółka osiągnęła obroty wynoszące około 600 mln euro w 2016 r. Główną siedzibą IFA jest Haldensleben w kraju związkowym Saksonia-Anhalt w Niemczech.