Jak skutecznie przyciągać inwestorów, w czym pomaga współpraca z instytucjami otoczenia biznesu, jak funkcjonują jednostki takie, jak Park Naukowo-Technologiczny? Taką wiedzą i dobrymi praktykami pracownicy OCRG dzielą się z delegacją gruzińskiej administracji, która gości właśnie w województwie opolskim.
Wizyta zaplanowana została na dwa dni: 24 i 25 września. W gruzińskiej delegacji są m.in. wicegubernator regionu Guria Akaki Shengeli, wicegubernator regionu Kachetia Platoni Kalmakhelidze, dyrektor Departamentu ds. Rozwoju Regionalnego i Terenów Górskich Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury Gruzji Giorgi Dididze, a także przedstawiciele Urzędu Gubernatora regionów Imeretia, regionu Guria, regionu Kachetia, regionu Racza-Leczchumi i Dolna Swanetia oraz Ministerstwa Gospodarki i Zrównoważonego Rozwoju.
- Gruzini dobrze wiedzą, że Polska zrobiła wielki postęp w rozwoju gospodarczym i w pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej. To doświadczenie dla gruzińskich reprezentantów administracji lokalnej oraz rządowej jest bardzo ważne – mówił pod koniec pierwszego dnia wizyty Platoni Kalmakhelidze, wicegubernator regionu Kachetia.
W tym dniu delegacja spotkała się z dyrekcją podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) oraz funkcjonującego w ramach OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera. Wysłuchała m.in. prezentacji na temat oferty inwestycyjnej województwa opolskiego, dobrych praktyk dotyczących obsługi inwestora, pomysłów realizowanych w naszym regionie na obsługę poinwestycyjną czy korzyściach płynących ze współpracy z instytucjami otoczenia biznesu. W spotkaniu tym uczestniczył też m.in. kanclerz Loży Opolskiej BCC Andrzej Lepich.
– Mieliśmy takie właśnie oczekiwania: że województwo opolskie będzie się z nami chciało podzielić swoimi informacjami i doświadczeniami w tym zakresie – powiedział wicegubernator regionu Kachetia. - Ten pierwszy dzień w Opolu i prezentacja, którą mieliśmy okazję zobaczyć, potwierdziła, ile pracy było włożone, by osiągnąć tak dobre rezultaty – mówił Platoni Kalmakhelidze. I dodał: - Dzisiejsze spotkanie, które było wzmocnione taką otwartością i życzliwością ze strony przedstawicieli waszego regionu potwierdziły nasze oczekiwania i nadzieje, że chcielibyśmy dalej współpracować z Województwem Opolskim.
Prócz przedstawiciela Loży Opolskiej BCC w spotkaniu uczestniczyli także prezes Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód Eugeniusz Brudkiewicz oraz Alina Dorosz-Sobka, przedstawicielka Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.
- Staraliśmy się podzielić z delegacją z Gruzji wszystkim tym, co wiemy o obsłudze inwestorów i wsparciu firm, co jest skuteczne i co może także im przynieść korzyści – podkreślił dyrektor OCRG Roland Wrzeciono. - Podczas całej tej wizyty członkowie delegacji mają też do dyspozycji pracowników naszego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera, którzy z pewnością podzielą się z nimi swoimi doświadczeniami. Mamy nadzieję, że wyjadą stąd z jak najlepszymi wrażeniami i chęcią dalszej współpracy – dodał Roland Wrzeciono.
Wizyta gruzińskiej delegacji odbywa się w ramach działania 2.1. projektu nr 201/2019 „Przygotowanie gruzińskiej administracji publicznej do wdrażania Pilotażowego Zintegrowanego Programu Rozwoju w obszarze inwestycji”. Projekt współfinansowany jest w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Gościom z Gruzji, którzy mają już za sobą spotkania z samorządowcami oraz przedstawicielami administracji rządowej w Warszawie, a przed sobą wizytę w Krakowie, przez cały czas towarzyszy przedstawicielka Departamentu Programów Pomocowych Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Justyna Wenglorz.
W drugim dniu wizyty w Opolu członkowie delegacji będą mieli okazję zobaczyć opolską podstrefę Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zwiedzić Park Naukowo-Technologiczny w Opolu oraz firmę Aluprof z Opola.