Przejdź do sekcji:

Gruzini podpatrują dobre praktyki

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Wydarzenie

Jak skutecznie przyciągać inwestorów, w czym pomaga współpraca z instytucjami otoczenia biznesu, jak funkcjonują jednostki takie, jak Park Naukowo-Technologiczny? Taką wiedzą i dobrymi praktykami pracownicy OCRG dzielą się z delegacją gruzińskiej administracji, która gości właśnie w województwie opolskim.

Wizyta zaplanowana została na dwa dni: 24 i 25 września. W gruzińskiej delegacji są m.in. wicegubernator regionu Guria Akaki Shengeli, wicegubernator regionu Kachetia Platoni Kalmakhelidze, dyrektor Departamentu ds. Rozwoju Regionalnego i Terenów Górskich Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury Gruzji Giorgi Dididze, a także przedstawiciele Urzędu Gubernatora regionów Imeretia, regionu Guria, regionu Kachetia, regionu Racza-Leczchumi i Dolna Swanetia oraz Ministerstwa Gospodarki i Zrównoważonego Rozwoju.

- Gruzini dobrze wiedzą, że Polska zrobiła wielki postęp w rozwoju gospodarczym i w pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej. To doświadczenie dla gruzińskich reprezentantów administracji lokalnej oraz rządowej jest bardzo ważne – mówił pod koniec pierwszego dnia wizyty Platoni Kalmakhelidze, wicegubernator regionu Kachetia.

W tym dniu delegacja spotkała się z dyrekcją podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) oraz funkcjonującego w ramach OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera. Wysłuchała m.in. prezentacji na temat oferty inwestycyjnej województwa opolskiego, dobrych praktyk dotyczących obsługi inwestora, pomysłów realizowanych w naszym regionie na obsługę poinwestycyjną czy korzyściach płynących ze współpracy z instytucjami otoczenia biznesu. W spotkaniu tym uczestniczył też m.in. kanclerz Loży Opolskiej BCC Andrzej Lepich.

– Mieliśmy takie właśnie oczekiwania: że województwo opolskie będzie się z nami chciało podzielić swoimi informacjami i doświadczeniami w tym zakresie – powiedział wicegubernator regionu Kachetia. - Ten pierwszy dzień w Opolu i prezentacja, którą mieliśmy okazję zobaczyć, potwierdziła, ile pracy było włożone, by osiągnąć tak dobre rezultaty – mówił Platoni Kalmakhelidze. I dodał: - Dzisiejsze spotkanie, które było wzmocnione taką otwartością i życzliwością ze strony przedstawicieli waszego regionu potwierdziły nasze oczekiwania i nadzieje, że chcielibyśmy dalej współpracować z Województwem Opolskim.

Prócz przedstawiciela Loży Opolskiej BCC w spotkaniu uczestniczyli także prezes Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód Eugeniusz Brudkiewicz oraz Alina Dorosz-Sobka, przedstawicielka Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

- Staraliśmy się podzielić z delegacją z Gruzji wszystkim tym, co wiemy o obsłudze inwestorów i wsparciu firm, co jest skuteczne i co może także im przynieść korzyści – podkreślił dyrektor OCRG Roland Wrzeciono. - Podczas całej tej wizyty członkowie delegacji mają też do dyspozycji pracowników naszego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera, którzy z pewnością podzielą się z nimi swoimi doświadczeniami. Mamy nadzieję, że wyjadą stąd z jak najlepszymi wrażeniami i chęcią dalszej współpracy – dodał Roland Wrzeciono.

Wizyta gruzińskiej delegacji odbywa się w ramach działania 2.1. projektu nr 201/2019 „Przygotowanie gruzińskiej administracji publicznej do wdrażania Pilotażowego Zintegrowanego Programu Rozwoju w obszarze inwestycji”. Projekt współfinansowany jest w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Gościom z Gruzji, którzy mają już za sobą spotkania z samorządowcami oraz przedstawicielami administracji rządowej w Warszawie, a przed sobą wizytę w Krakowie, przez cały czas towarzyszy przedstawicielka Departamentu Programów Pomocowych Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Justyna Wenglorz.

W drugim dniu wizyty w Opolu członkowie delegacji będą mieli okazję zobaczyć opolską podstrefę Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zwiedzić Park Naukowo-Technologiczny w Opolu oraz firmę Aluprof z Opola.

Więcej aktualności

Ważne
IMG_3976

Pożyczki na efektywność energetyczną z częściowym umorzeniem już dostępne

Informacja
Ważne
bh-bh-bh-dzialanie511

Kształcenie ustawiczne - data kolejnego naboru!

Informacja
Ważne
487508806_1225627146229356_4566498710810082151_n

Opolskie na światowych targach w Hanowerze

Informacja
Ważne
bh_bh-bh-dzialanie511

Lista rankingowa (nabór 10-14 marca 2025) – Działanie 5.11 „Kształcenie ustawiczne”

Informacja
Ważne
IMG_2693

Kompetencje przyszłości na rzecz rozwoju młodych ludzi

Informacja
Ważne
ee85b55b-df7d-47dd-9e8d-c3cb70a98143

Plan Działań Pomocy Technicznej Instytucji Pośredniczącej FEO 2021-2027 na 2025 rok

Informacja
Ważne
IMG_2576

Energetyczna przyszłość Polski i Europy – wyzwania, zagrożenia i innowacje

Forum
Ważne
mentoring (Post na Facebooka)(1)

Rekrutacja do Programu Mentoringu Biznesowego przedłużona do 31 marca!

Forum
Ważne
IMG_4513

Podsumowanie działań OCRG za 2024 rok i plany na przyszłość

Informacja
Ważne

Komunikat dot. zmian w Regulaminie rekrutacji i udzielania wsparcia z dnia 07.03.2025

Informacja
Ważne
IMG_1697

Zadbaj o swój biznes, skorzystaj z wiedzy ludzi sukcesu

Informacja
Ważne
Logo_FE_dla_Opolskiego_RGB-1

Zasady horyzontalne - warto wiedzieć!

Informacja
Ważne
bh_bh-dzialanie511

Lista rankingowa – Działanie 5.11 kształcenie ustawiczne

Nabór
Ważne
Targi Budowlane BUDMA w Poznaniu

Opolskie na BUDMIE – region stawia na rozwój i innowacje

Informacja
Ważne
foto strona

Twoja firma może być konkurencyjna

Informacja
Ważne
image2

Slodkie Targi w Niemczech

Informacja
Ważne
Grunt na medal_2025

XI edycja ogólnopolskiego konkursu „GRUNT NA MEDAL” 2025

Informacja
Ważne
podpisanie umowy

Prace naukowe dla biznesu

Informacja
Ważne
bh_baner

Konkurs grantowy na wyjazd na targi HANNOVER MESSE

Informacja
Ważne
dzialanie17

Rusza nabór na wsparcie dla IOB w zakresie profesjonalizacji usług

Informacja

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.