Przedsiębiorcy i przedstawiciele fundacji są zainteresowani pozyskaniem funduszy na rozwój swojej działalności. O ofercie i możliwościach skorzystania z różnych form wsparcia można było dowiedzieć się podczas spotkania w Głubczycach, organizowanego m.in. przez Powiatowy Urząd Pracy i współudziale Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.
Głubczyckie Partnerstwo Lokalne zorganizowało spotkanie na rzecz ożywienia społeczno-gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy.
- Rozwój społeczno-gospodarczy naszego regionu jest dla nas kluczowy. Częścią naszej promocji są warsztaty, na które zapraszamy przedsiębiorców, placówki oświatowe oraz wszystkie instytucje, które wspierają rynek pracy i przyczyniają się do rozwoju gospodarczego. Powiatowy Urząd Pracy aktywnie wspiera lokalnych przedsiębiorców. Dziś koncentrujemy się na temacie kształcenia zawodowego. Chcielibyśmy, aby fundamenty tego procesu były kładzione już na poziomie szkół podstawowych, by przygotowywać młodych ludzi do wyzwań rynku pracy od najmłodszych lat. – mówi Jacek Karpina dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.
W trakcie spotkania opowiedziano o możliwościach wsparcia dla firm poszkodowanych przez powódź na terenie powiatu głubczyckiego.
O możliwościach wsparcia mówił Henryk Wróbel, prezes Fundacji Rozwoju Śląska, która oferuje trzy rodzaje pożyczek: na cyfryzację, inwestycje oraz efektywność energetyczną. – Posiadamy również ofertę dedykowaną podmiotom ekonomii społecznej, takim jak stowarzyszenia czy spółdzielnie socjalne. Dla tych podmiotów przygotowana jest pożyczka z częściowym umorzeniem. Dodatkowo oferujemy wsparcie dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Można uzyskać pożyczkę w wysokości do 100 tysięcy złotych, którą należy spłacić w ciągu siedmiu lat – powiedział Henryk Wróbel.
Przyszły przedsiębiorca może skorzystać z pomocy i wsparcia ekspertów. Uproszczony został również generator wniosków. – Nie trzeba mieć specjalnej wiedzy, żeby uzupełnić wniosek, jednocześnie współpracujemy z instytucją, która pomaga wypełnić ten wniosek – mówi Henryk Wróbel.
- Teren przygraniczny ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarki Opolszczyzny. W tym roku zorganizowaliśmy specjalny nabór dla przedsiębiorców z obszaru przygranicznego. Planujemy kolejne nabory, skierowane do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw – powiedział Michał Wojczyszyn zastępca dyrektora Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. Zaznacza on, że właściciele firm z tego regionu chętnie i umiejętnie korzystają z różnych form wsparcia.
O trudnej sytuacji przedsiębiorców mówi Renata Mistrzak, współwłaścicielka firmy transportowej z powiatu głubczyckiego. Jest zainteresowana dofinansowaniem do zakupu sprzętu. Wcześniej firma, którą kieruje, skorzystała już ze wsparcia Powiatowego Urzędu Pracy, dzięki czemu udało się zatrudnić dodatkowego pracownika. – Skorzystaliśmy z dofinansowania na utworzenie nowego stanowiska pracy. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni, tym bardziej że transport to trudna branża. Jeśli chodzi o tereny przygraniczne, sytuacja jest skomplikowana, dlatego swoją ofertę kierujemy częściej do przedsiębiorców ze Śląska – mówi Renata Mistrzak”.
Michał Fita, dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu, jest zainteresowany zatrudnianiem stażystów. – Mamy możliwość skierowania naszych pracowników na kursy doszkalające, studia podyplomowe, dzięki czemu mogą nabywać nowe umiejętności, jednocześnie zatrudniamy stażystów. To dla nas bardzo istotne. Jako centrum kultury zajmujemy się nie tylko organizowaniem wydarzeń, ale również promocją gminy. Stażyści zdecydowanie ułatwiają nam naszą pracę – mówi Michał Fita.
(PW)