Przejdź do sekcji:

EUROPE DIRECT Opole

undefined

EUROPE DIRECT OPOLE jest punktem, działającym w ramach ogólnoeuropejskiej sieci informacyjnej Komisji Europejskiej - EUROPE DIRECT. Do zadań punktu należy przybliżanie mieszkańcom regionu tematyki unijnej. Wyznaczone cele realizowane są poprzez udzielanie praktycznych informacji z dziedziny integracji europejskiej, wskazywanie źródeł pozyskiwania informacji o możliwości uzyskiwania środków z funduszy unijnych, o rynku pracy w Unii Europejskiej, możliwościach edukacyjnych w innych krajach europejskich, korzystania ze szkoleń i stypendiów unijnych, prawach obywateli Unii Europejskiej np. w dziedzinie ochrony praw konsumenta.

|stripAttributes
Strona projektu: https://edopole.ocrg.opolskie.pl/

O projekcie

EUROPE DIRECT OPOLE, działający przy Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki już 12 rok, pełni funkcję pierwszego kontaktu z Unią Europejską, oferując szczegółowe informacje oraz wskazując źródła informacji specjalistycznych dotyczących między innymi prawodawstwa i polityk unijnych. Konsultanci Punktu udzielają porad w tematach dotyczących programów pomocowych oraz innych możliwych form wsparcia, udostępniają publikacje i inne materiały informacyjne, które w przystępny sposób przybliżają kwestie związane z najważniejszymi aspektami funkcjonowania Unii Europejskiej. Ponadto punkt jest organizatorem licznych spotkań informacyjnych, szkoleń oraz takich wydarzeń i imprez promocyjnych jak konferencje, giełdy kooperacyjne czy wyjazdy studyjne, w tym np. Spotkania Biznesu w Ostrawie organizowanego we współpracy z partnerami regionalnymi oraz z Republiki Czeskiej (z Konsulatem Generalnym RP w Ostrawie, Czesko-Polską Izbą Handlową w Ostrawie).

Realizacja

Od 1 maja 2021 r. do 31 grudnia 2025 r.

Zakres projektu

Wśród najciekawszych przedsięwzięć realizowanych przez Punkt są:

Dzień Europy

Celem organizacji wydarzenia jest promowanie wśród mieszkańców regionu postawy aktywnego obywatelstwa europejskiego, popularyzacja wiedzy o integracji europejskiej, poznanie kultury i tradycji wybranych krajów, kształtowanie szacunku dla innych narodowości oraz popularyzacja  priorytetów komunikacyjnych Komisji Europejskiej.

Inicjatywa Młodych Przedsiębiorców

Podczas cyklu spotkań odbywa się dyskusja z młodymi przedsiębiorcami o kierunkach rozwoju gospodarczego regionu. W czasie warsztatów i wykładów, prowadzonych przez wysokiej klasy specjalistów i osiągających sukcesy praktyków, uczestnicy poznają dobre praktyki i innowacyjne rozwiązania z kraju i zagranicy oraz nowe trendy w gospodarce. Pomysł stworzenia tej inicjatywy powstał z myślą o opolskich przedsiębiorcach, aby wesprzeć ich na różnym etapie rozwoju swojego biznesu.

Polsko-Czeskie Spotkania Biznesu w Ostrawie

To prestiżowe, polsko-czeskie wydarzenie gospodarcze z długoletnią tradycją, organizowane przez Czesko – Polską Izbę Handlową, Konsulat Generalny RP w Ostrawie oraz z innymi partnerami. Celem Spotkania Biznesu jest wzajemna promocja potencjału gospodarczego Polski i Republiki Czeskiej poprzez uczestnictwo firm i przedsiębiorstw biorących udział we wzajemnej wymianie handlowej. W spotkaniu uczestniczą co roku przedstawiciele dyplomacji i urzędów państwowych obu krajów oraz przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu.

Konkursy: „Firma Roku” i „Opolska Nagroda Jakości”

Od początku swej działalności Punkt aktywnie realizuje działania we współpracy z regionalnymi instytucjami otoczenia biznesu oraz podmiotami działającymi na rzecz promocji przedsiębiorczości i unijnych założeń dotyczących wolnego rynku oraz konkurencyjności. We współorganizowanych przez Punkt konkursach udział wzięło już kilkuset przedsiębiorców i przedstawicieli jednostek sektora publicznego, a kilkadziesiąt zostało nagrodzonych i wyróżnionych za podejmowane działania na rzecz wzmocnienia swojej pozycji na arenie europejskiej.

Konkurs „Licencja na biznes”

W grudniu 2019 r. odbyła się siódma już edycja konkursu, którego celem jest popularyzacja i promocja postaw przedsiębiorczych oraz tematyki unijnej wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnicy konkursu, opracowując w zespołach pod opieką nauczyciela własny pomysł na firmę, sporządzając biznesplan przedsięwzięcia i prezentując go przed członkami kapituły konkursu reprezentującymi uczelnie, instytucje otoczenia biznesu, przedsiębiorców i instytucje publiczne - mają szansę sprawdzić swoją wiedzę i praktycznie ją zastosować oraz wygrać atrakcyjne nagrody.

Uczestnicy

Grupą docelową projektu jest społeczność województwa opolskiego.

undefined

Dodatkowe informacje

Kontakt :

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Opole

ul. Krakowska 38

45-075 Opole

e-mail: europedirect-opole@ocrg.opolskie.pl


Zespół

Główny Specjalista
Anna Janc

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.