Kształcenie ustawiczne, który trwał od 10 do 14.03.2025 r., publikujemy listę rankingową.
Transformacja energetyczna to nie tylko wyzwanie, ale i szansa na zwiększenie niezależności energetycznej oraz optymalizację kosztów. Eksperci podkreślili, że innowacyjne rozwiązania, takie jak magazyny energii, mogą odegrać kluczową rolę w stabilizacji rynku. Spotkanie w Opolu pokazało, że współpraca samorządów, biznesu i instytucji finansowych jest niezbędna dla skutecznej realizacji strategii energetycznych.
Jakie zagrożenia energetyczne czekają samorządy i przedsiębiorców? W jakim kierunku zmierza europejska i polska energetyka? Te kluczowe pytania były tematem dzisiejszego spotkania w Opolu, które zgromadziło ekspertów, przedstawicieli biznesu oraz samorządowców. Dyskusja skoncentrowała się na transformacji energetycznej, zagrożeniach wynikających z niestabilności rynku oraz nowoczesnych rozwiązaniach pozwalających na zwiększenie niezależności energetycznej.
Bogdan Plata z firmy Inpact wskazał, że Unia Europejska nie jest w pełni przygotowana na zmiany w sektorze energetycznym. – Chcemy pokazać, czego należy się spodziewać po rynku energii. W Polsce i Europie obserwujemy dynamiczne zmiany. Wpływ na nie mają nie tylko wymogi transformacji energetycznej, ale także konflikt na Ukrainie – podkreśla Bogdan Plata. Podczas spotkania zwrócono szczególną uwagę na rolę samorządów w rozwijaniu odnawialnych źródeł energii w sposób efektywny i bezpieczny. – Rynek energii w Europie na pewno nie jest w fazie stabilizacji. Jeszcze czeka nas wiele zmian – dodał Bogdan Plata.
Jednym z kluczowych tematów spotkania były nowoczesne systemy magazynowania energii. Bartłomiej Majsik, prezes zarządu CEO/Gaia, przedstawił innowacyjne rozwiązania firmy Sigenergy, której celem jest umożliwienie osiągnięcia samowystarczalności energetycznej oraz zwiększenie efektywności energetycznej budynków. – Nasze rozwiązanie może być stosowane zarówno w nowych instalacjach fotowoltaicznych, jak i tych już istniejących. Systemy Sigenergy pozwalają na zwiększenie autokonsumpcji energii, co czyni budynki bardziej efektywnymi i niezależnymi energetycznie – wyjaśnia Bartłomiej Majsik.
Głównym celem systemów jest rozwijanie inteligentnych rozwiązań energetycznych, które nie tylko spełniają obecne wymagania rynkowe, ale także przewidują przyszłe potrzeby konsumentów.
O tym, że spotkania z przedsiębiorcami z Opolszczyzny dotyczące rynku energii, zakupów energii są stałym punktem spotkań gospodarczych powiedział Michał Wojczyszyn zastępca dyrektora Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. - Zawsze generują one bardzo duże zainteresowanie. Energia jest czynnikiem bardzo kosztochłonnym, który powoduje potężne koszty związane z działalnością, albo też potencjalne oszczędności i co za tym idzie zyski. Wspieramy opolskich przedsiębiorców poprzez organizowanie tego typu spotkań, ale proponujemy również fundusze europejskie. jednym z działań jest podnoszenie efektywności energetycznej budynków - mówi Michał Wojczyszyn. Ofertę finansową Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu zaprezentował ekspert Mariusz Tekliński. – Jest ona skierowana do jednostek samorządu terytorialnego, do wspólnot mieszkaniowych i do małych i średnich przedsiębiorstw państwowych jednostek budżetowych. Jest to oferta pożyczkowa – mówi Mariusz Tekliński.
Transformacja energetyczna to jedno z kluczowych wyzwań dla Polski i regionu opolskiego. Nowoczesne technologie, strategiczne inwestycje i współpraca między sektorem publicznym a prywatnym będą kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego oraz obniżenia kosztów dla samorządów i przedsiębiorstw.
Piotr Wrona