Niech zbliżające się Święta Bożego Narodzenia będą pełne nadziei i niosą ze sobą ciepło rodzinnych spotkań, wyzwań i wspólnego dzielenia się chwilami szczęścia.
Celem projektu ENAIBLER jest umożliwienie regionalnym i lokalnym organizacjom sektora publicznego przyjęcia sztucznej inteligencji (AI) jako skutecznego sposobu wspierania ich w zadaniu cyfrowej transformacji ich terytoriów.
Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki od 1 marca 2023 r. współrealizuje wraz z 7 partnerami reprezentującymi regiony Północno-zachodniej Irlandii, Burgundii-Franche Comté (Francja), Westerbotni (Szwecja) i Kraj Basków (Hiszpania) projekt współpracy międzyregionalnej w ramach programu Interreg Europa pn. ENAIBLER - Enabling AI-driven public sector (pol. ENAIBLER – Wspomaganie sektora publicznego opartego o technologie SI).
Sztuczna inteligencja (AI) to dziedzina badań i zastosowań technologii, która może mieć znaczący wpływ na polityki i usługi publiczne na wiele sposobów. Oczekuje się, że w ciągu zaledwie kilku lat będzie istniał potencjał, który zmieni diametralnie rynek pracy także w sferze usług publicznych. Istnieje ogromna szansa na wykorzystanie sztucznej inteligencji do opracowywania lepszych polityk oraz w celu poprawy komunikacji i zaangażowania obywateli, wspierania cyfrowych i bardziej ekologicznych firm oraz zwiększenia jakości usług publicznych. Chociaż potencjalne korzyści płynące ze sztucznej inteligencji są znaczące, osiągnięcie ich nie jest łatwym zadaniem.
Co więcej, chociaż sektor publiczny jest uwzględniony w istniejących krajowych strategiach sztucznej inteligencji wprowadzonych przez większość krajów UE, jego oczekiwana rola jest bardzo ograniczona i uwzględniana tylko na poziomie krajowym, co może prowadzić do ogromnej luki w przypadku poziomu regionalnego i lokalnego. Projekt ENAIBLER łączy zrównoważone partnerstwo, zarówno pod względem rozmieszczenia geograficznego, jak i regionalnego poziomu rozwoju, utworzone przez 8 partnerów z 5 regionów UE, w tym władze regionalne i lokalne odpowiedzialne za instrumenty polityki. Te z kolei wspierane są przez agencje rozwoju oraz uniwersytet współpracujący z nimi w cyfrowej transformacji ich terytorium.
Zapewni to realizację ogólnego celu projektu, jakim jest umożliwienie regionalnym i lokalnym organizacjom sektora publicznego przyjęcia sztucznej inteligencji (AI) jako skutecznego sposobu wspierania ich w zadaniu cyfrowej transformacji ich terytoriów. Partnerstwo będzie zatem dążyć, poprzez międzyregionalne uczenie się oraz wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, do poprawy odpowiednich polityk regionalnych w zakresie wspierania wdrażania AI w sektorze publicznym. Ten międzyregionalny proces nabywania wiedzy będzie się odbywał w ramach wizyt studyjnych, wymiany dobrych praktyk i działań szkoleniowych. W planie projektu jest m.in. wizyta studyjna partnerów zagranicznych w woj. opolskim (w 2025 r.). Podczas projektu będą odbywać się również cykliczne spotkania regionalne: multilateralne i bilateralne z interesariuszami i ekspertami regionalnymi.
Partnerzy projektu:
Całkowity budżet projektu: 1 763 997 EUR
Kontakt: Marcin Staniszewski – Koordynator projektu, m.staniszewski@ocrg.opolskie.pl, tel. +48 77 40 33 668 / +48 515 424 015.