Przejdź do sekcji:

Enaibler - Enabling Al-driven public sector

logo-enaibler-strona-social-media

Celem projektu ENAIBLER  jest umożliwienie regionalnym i lokalnym organizacjom sektora publicznego przyjęcia sztucznej inteligencji (AI) jako skutecznego sposobu wspierania ich w zadaniu cyfrowej transformacji ich terytoriów.

|stripAttributes

O projekcie

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki od 1 marca 2023 r. współrealizuje wraz z 7 partnerami reprezentującymi regiony Północno-zachodniej Irlandii, Burgundii-Franche Comté (Francja), Westerbotni (Szwecja) i Kraj Basków (Hiszpania) projekt współpracy międzyregionalnej w ramach programu Interreg Europa pn. ENAIBLER - Enabling AI-driven public sector (pol. ENAIBLER – Wspomaganie sektora publicznego opartego o technologie SI).

Realizacja

Sztuczna inteligencja (AI) to dziedzina badań i zastosowań technologii, która może mieć znaczący wpływ na polityki i usługi publiczne na wiele sposobów. Oczekuje się, że w ciągu zaledwie kilku lat będzie istniał potencjał, który zmieni diametralnie rynek pracy także w sferze usług publicznych. Istnieje ogromna szansa na wykorzystanie sztucznej inteligencji do opracowywania lepszych polityk oraz w celu poprawy komunikacji i zaangażowania obywateli, wspierania cyfrowych i bardziej ekologicznych firm oraz zwiększenia jakości usług publicznych. Chociaż potencjalne korzyści płynące ze sztucznej inteligencji są znaczące, osiągnięcie ich nie jest łatwym zadaniem. 

Co więcej, chociaż sektor publiczny jest uwzględniony w istniejących krajowych strategiach sztucznej inteligencji wprowadzonych przez większość krajów UE, jego oczekiwana rola jest bardzo ograniczona i uwzględniana tylko na poziomie krajowym, co może prowadzić do ogromnej luki w przypadku poziomu regionalnego i lokalnego

Zakres projektu

Projekt ENAIBLER łączy zrównoważone partnerstwo, zarówno pod względem rozmieszczenia geograficznego, jak i regionalnego poziomu rozwoju, utworzone przez 8 partnerów z 5 regionów UE, w tym władze regionalne i lokalne odpowiedzialne za instrumenty polityki. Te z kolei  wspierane są przez agencje rozwoju oraz uniwersytet współpracujący z nimi w cyfrowej transformacji ich terytorium. Zapewni to  realizację ogólnego celu projektu, jakim jest umożliwienie regionalnym i lokalnym organizacjom sektora publicznego przyjęcia sztucznej inteligencji (AI) jako skutecznego sposobu wspierania ich w zadaniu cyfrowej transformacji ich terytoriów. Partnerstwo będzie zatem dążyć, poprzez międzyregionalne uczenie się oraz wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, do poprawy odpowiednich polityk regionalnych w zakresie wspierania wdrażania AI w sektorze publicznym. Ten międzyregionalny proces nabywania wiedzy będzie się odbywał w ramach wizyt studyjnych, wymiany dobrych praktyk i działań szkoleniowych. W planie projektu jest m.in. wizyta studyjna partnerów zagranicznych w woj. opolskim (w 2025 r.). Podczas projektu będą odbywać się również cykliczne spotkania regionalne: multilateralne i bilateralne z interesariuszami i ekspertami regionalnymi.

Uczestnicy

Partnerzy projektu:

  • European Regions Network for the Application of Communications Technology (ERNACT) – partner wiodący projektu
  • Donegal County Council
  • Digital Nièvre Joint Authority
  • Burgundy-Franche-Comté Regional Council
  • Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki/Województwo Opolskie
  • Umeå University
  • Skellefteå Municipality
  • Fomento San Sebastian
logo-enaibler-strona-social-media

Dodatkowe informacje

Kontakt: Marcin Staniszewski – Koordynator projektu, m.staniszewski@ocrg.opolskie.pl, tel. +48 77 40 33 668 / +48 515 424 015.

Link do filmu promocyjnego ENAIBLER: https://vimeo.com/873276180?share=copy

Link do strony projektu: https://interregeurope.eu/enaibler

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.