Firmę, która plastikowe kubeczki czy sztućce miałaby wymieniać na proekologiczne, np. papierowe, postanowili założyć uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr V z Opola. Tym pomysłem wygrali konkurs „Licencja na biznes – liczy się pomysł”.
Po burzliwej dyskusji grupa z V LO zdecydowała się na wykorzystanie trendu proekologicznego w swoim wymyślonym biznesie oraz do przeprowadzenia akcji „Tu pijesz bez słomki”. Ich koncepcja opierała się na wprowadzeniu na rynek ekologicznych i biodegradowalnych opakowań dla gastronomii, wytwarzanych z surowców wtórnych. Stworzona przez uczniów na użytek konkursu marka PAPER LEAF postawiła na działalność gospodarczą hołdującą zasadzie zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu.
„Licencja na biznes – liczy się pomysł!” to konkurs, w którym młodzi ludzie mogą sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej. Jego celem jest popularyzacja i promocja postaw przedsiębiorczych wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych w woj. opolskim. Organizuje go od lat Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Opole działający przy Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki, w ostatnich latach w partnerstwie z Wydziałem Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej.
- Chcemy poprzez to wydarzenie pokazać młodzieży praktyczny wymiar przedsiębiorczości, zachęcić do myślenia o założeniu własnego biznesu, podpowiadać od czego zacząć gdy jest pomysł i dać podstawy wiedzy – tłumaczy Maria Woźniak, kierownik Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Opole Maria Woźniak.
Tegoroczna, siódma już jego edycja konkursu, odbyła się 24 października w należącym do Politechniki Opolskiej kompleksie Centrum Nauka Biznes w Opolu. Wzięły w niej udział cztery dwudziestoosobowe zespoły wraz z opiekunami z czterech szkół z woj. opolskiego: ZSO II Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Konopnickiej w Opolu; Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” z Opola; Zespołu Szkół Rolniczych w Namysłowie oraz Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr V mieszczącego się w Zespole Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego. To właśnie ten ostatni zespół podbił serca czteroosobowego jury, w którym zasiedli przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu.
Młodzież najpierw odbyła warsztaty prowadzone przez ekspertów – wykładowców Politechniki Opolskiej: dr Marzenę Szewczuk-Stępień, dr Małgorzatę Adamską, dra Łukasza Dymka oraz dra Piotra Bębenka. Podczas warsztatów uczniowie opracowywali koncepcję działania firm, a później prezentowali swój pomysł na biznes jury.
- Podczas tych warsztatów chcieliśmy przede wszystkim uświadomić ich młodym uczestnikom, w jaki sposób należy analizować rynek jeśli chce się na ten rynek skutecznie wejść z jakąś usługą czy produktem – tłumaczyła dr Marzena Szewczuk-Stępień, prodziekan ds. współpracy i rozwoju Wydziału Ekonomii i Zarządzania PO, a podczas konkursu jeden z trenerów. – Podpowiadaliśmy, na co muszą zwracać uwagę i jak powinni stworzyć system wartości dla klienta, by się wyróżnić, sprzedać, zarobić na tym i czuć satysfakcję – dodała.
O tym, że wiedza ta może się uczestnikom konkursu „Licencja na biznes…” przydać najlepiej świadczy fakt, że wielu z nich myśli właśnie o założeniu swojej firmy.
- Ja chciałbym mieć ich kilka, tak by zrealizować choć część moich pomysłów – mówił jeden z uczniów biorących udział w konkursie. – Wolałbym w przyszłości działać i kierować swoją pracą samodzielnie, a nie pracować dla kogoś.
- Moi rodzice od lat przekonują mnie do tego, by mieć własną firmę i pewnie właśnie tak zrobię – dodał inny.
- Ja też wolałbym pracować na siebie, a nie w ściśle określonych godzinach na etacie dla kogoś. Praca na swoim bardziej leży w moim charakterze – wtórował jeszcze inny uczestnik „Licencji…”.
Czy z warsztatów i konkursu wynieśli coś, co może im się przydać w biznesie? – Na pewno! Chociażby to, że ważna jest komunikacja w zespole, że decyzje często trzeba umieć podejmować szybko i że przy ich podejmowaniu dobrze jest opierać się na jakichś statystykach, bo wtedy jest łatwiej i pewniej – uznali uczniowie.
JURORZY
Bartosz Kasperski dzięki swojej pasji do gór i wody stał się założycielem firmy Progress Boards. Firma zajmuje się produkcją ręcznie robionych desek snowboardowych, wakeboardowych, nart, itp. Doświadczenie, upór i wytrwałość w dążeniu do celu to Jego recepta na przyszłość. Jest przykładem Kogoś, kto pasję zamienił w biznes.
dr Wojciech Rogala jest menadżerem o bogatym doświadczeniu w kreowaniu postaw przedsiębiorczych w regionie i kraju. Od lat inspiruje, konsultuje i doradza w efektywnym rozwoju. Jako prezes Opolskiego Centrum Zarządzania Projektami kieruje szeregiem przedsięwzięć społeczno-gospodarczych, które wspomagają przedsiębiorstwa i gminy w kraju.
Małgorzata Adamska - marketingowiec z zacięciem psychologicznym, instruktorka fitness, która totalnie oddaje się swoim zainteresowaniom. Współzałożycielka firmy Biotika – opolskiej manufaktury produkującej m.in. świece zapachowe oparte na ekologicznym wosku sojowym. Wierzy, że najlepsza droga do sukcesu odbywa się w towarzystwie pasji, konsekwencji i pozytywnych relacji.
Iwona Święch - Olender - od 11 lat zaangażowana w przedsięwzięcia wspierające opolski biznes. Inicjatorka szeregu flagowych działań samorządu województwa w obszarze sieciowania firm, podnoszenia kwalifikacji pracowników oraz wdrażania usprawnień organizacyjnych w firmach. Aktualnie właścicielka agencji eventowo - szkoleniowej, a prywatnie doktor nauk ekonomicznych i pasjonatka naturalnej kuchni.