Unia Europejska ceni regionalną różnorodność! Dlatego tegoroczna edycja Dnia Europy odbyła się równolegle z mającym wieloletnie tradycje na Opolszczyźnie konkursem „Śląskie Beranie” w podopolskim Izbicku.
Wszystko zaczęło się od barwnego korowodu prowadzonego przez Syriusza - europejską maskotkę, która często „bierze udział” w imprezach organizowanych przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Opole, kierowanych m.in. do dzieci.
Syriusz dzierżył w dłoniach flagę Unii Europejskiej, a za nim szli podopieczni przedszkoli oraz uczniowie szkół z całej Opolszczyzny, poprzebierani w stroje charakterystyczne dla państw członkowskich UE. Każdy z nich miał w dłoniach chorągiewki państw zjednoczonej Europu. Podczas powitań, przemówień i wystąpień podkreślano przypadające w tym roku 15-lecie przynależności Polski do UE. Potem wszystkim uczestnikom wydarzenia rozdano słowa hymnu UE i wspólnie odśpiewano „Odę do radości”.
- A potem była cała masa atrakcji! Jedną z największych, zwłaszcza dla najmłodszych, był właśnie nasz Syriusz, który witał każdego przybiciem „piątki” i chętnie pozował do zdjęć – relacjonuje Maria Woźniak, kierownik Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Opole.
Jednym z punktów obchodów Dnia Europy w Izbicku były warsztaty, podczas których omawiano, jak trudno jest wejść i być w środowisku, którego się nie zna lub nie rozumie oraz jak mogą czuć się obcokrajowcy, którzy próbują się odnaleźć w innym kraju. Zajęcia te poprowadzili pracownicy i wolontariusze (Włoszka i dwójka Hiszpanów) Stowarzyszenia „Tratwa” z Wrocławia, a wzięło w nich udział około 70 uczniów. Uczniowie podzieleni zostali na dwie grupy. W trakcie zająć zastanawiali się np., czy naprawdę jesteśmy świadomi tego, jak przyjezdnym trudno jest odnaleźć się w nowych miejscach i jak rozwiązywać takie problemy.
Równolegle do obchodów Dnia Europy w Publicznej Szkole Podstawowek im. Franciszka Myśliwca w Izbicku odbywał się XXVI Wojewódzki Konkurs Gawędziarski „Śląskie Beranie”. To impreza znana i ceniona, nie tylko w woj. opolskim. Wzięło w nim udział ok. 150 osób w różnym wieku. Podczas tego konkursu przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjów z regionu odgrywali scenki, recytowali monologi, opowiadali legendy i śpiewali piosenki w gwarze śląskiej.
- W związku z przypadającym w tym roku 15-leciem wejścia Polski do Unii Europejskiej i organizowanym u nas Dniem Europy zaproponowaliśmy, by jednym z możliwych do podjęcia tematów monologów czy scenek była właśnie integracja z Europą; miejsce Ślązaków i miejscowej ludności w Europie; wpływ tradycji, zwyczajów śląskich, dorobku kulturowego, obyczajowego na współczesne życie Europejczyków; zachowanie śląskiej odrębności, przekonań, gwary, języka, kultury, filozofii życiowej w połączeniu z rzeczywistością innych krajów europejskich; propagowanie wartości polskich i śląskich w Europie czy na przykład sylwetki Polaków i Ślązaków, którzy mieli wpływ na integrację naszego kraju i regionu z Unią Europejską – wyjaśniła Jolanta Lamm, dyrektor Zespołu Szkół Gminy Izbicko. – Były też monologi tradycyjne. Na przykład o skubaniu pierza, o tym jak dawniej wyglądała nauka w szkołach oraz oczywiście o ołmach i ołpach, czyli śląskich babciach i dziadkach.
Podczas wydarzenia działał Mobilny Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct-Opole, konsultantki organizowały konkursy, udzielały na bieżąco informacji, udostępniały publikacje o UE i wyborach do Parlamentu Europejskiego.