Niech zbliżające się Święta Bożego Narodzenia będą pełne nadziei i niosą ze sobą ciepło rodzinnych spotkań, wyzwań i wspólnego dzielenia się chwilami szczęścia.
Ruszają staże zawodowe dla najlepszych studentów Politechniki Opolskiej. 18 z nich dostanie szansę na poznanie opolskich firm, dobre zaprezentowanie się pracodawcom, a nawet znalezienie u nich pracy.
Celem inicjatywy „Studia praktyczne - staż zawodowy” jest połączenie opolskich firm ze studentami kierunku Mechanika i Budowa Maszyn oraz kierunku Mechatronika Politechniki Opolskiej. Najlepsi z nich będą mogli odbyć płatne półroczne staże w renomowanych opolskich firmach. To pilotażowy program.
Politechnika Opolska wytypowała 18 najlepszych studentów III roku (wśród nich są dwie kobiety). Firmy wybiorą maksymalnie po dwóch studentów, z którymi będą chciały współpracować. Studenci na pół roku otrzymają Indywidualny Tok Nauczania oraz indywidualnego opiekuna naukowego.
- Taki staż jest dla nas okazją do zdobycia doświadczenia. Wiadomo, że dzisiaj pracodawca przyjmując kogoś do pracy najczęściej chce wykazania się doświadczeniem, a przecież w trakcie studiów nie jest łatwo je zdobyć. To dla nas także okazja do sprawdzenia siebie – uważa Joanna Kubaczkowska, studentka II roku Mechaniki i Budowy Maszyn.
We wtorek (15.11) na Politechnice Opolskiej odbyło się spotkanie, w trakcie którego opolskie firmy zaprezentowały się studentom. Później odbyły się indywidualne spotkania, w trakcie których przedsiębiorstwa mogły z kolei poznać studentów oraz ich motywację.
Wśród opolskich firm uczestniczących w pilotażowym programie są m.in. Explomet, GSS, Metsa Tissue, Park Naukowo-Technologiczny w Opolu, Nutricia oraz Pasta Food Company.
- Stażysta u nas musi mieć zaświadczenie o niekaralności, ponieważ w naszej firmie pracujemy z materiałami wybuchowymi – mówił Zygmunt Szulc, współwłaściciel Explometu. - Bardzo dużo studentów odbywa u nas praktyki, albo realizuje prace dyplomowe. To nie tylko studenci z całej Polski, ale również z Czech i Słowacji – dodał.
- Rocznie mamy 30 stażystów, a 75 proc. z nich znajduje później u nas zatrudnienie – zachęcała Agata Prandzioch z Nutricii. - W naszej firmie bardzo ważna jest atmosfera pracy. Mamy z sobą bliskie relacje, wszyscy mówimy do siebie na „Ty”, nawet do dyrektorów – dodała.
Staż zawodowy może być jednocześnie stażem dyplomowym, który zakończy się napisaniem pracy dyplomowej przygotowanej „pod okiem” pracodawcy.
Źródło: Newsletter Klubu 150