Przejdź do sekcji:

Czekamy na wnioski dot. infrastruktury usług społecznych

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Nabór

Do 18 lipca firmy zainteresowane naborem na dofinansowanie inwestycji związanych z tzw. infrastrukturą usług społecznych mogą składać wnioski. W puli unijnego wsparcia na ten cel jest 75 mln zł.

 

Pieniądze te pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Opolskiego na lata 2014-2020. Nabór kierowany jest do mikro, małych i średnich firm z woj. opolskiego. Pieniądze można w nim pozyskać na adaptację, remont lub przebudowę lokalu czy budynku, a także na budowę, rozbudowę lub nadbudowę budynku. Inwestycje te – zarówno w infrastrukturę, jak i wyposażenie lokali i budynków - mają dawać możliwość świadczenia usług na rzecz tzw. osób niesamodzielnych, np. niepełnosprawnych czy starszych.

Jak już informowaliśmy - planowane przez przedsiębiorców w ramach tego naboru inwestycje mogą dotyczyć dziennych lub całodobowych domów opieki, a także tzw. mieszkań wspieranych (np. dla osób starszych) czy mieszkań treningowych (np. dla osób opuszczających domy dziecka).

„W ramach takiego projektu można też - jako element uzupełniający – realizować usługi opiekuńcze czy asystenckie świadczone w miejscu zamieszkania osoby niesamodzielnej” – mówi Małgorzata Adamska, zastępca dyrektora OCRG ds. Wyboru Projektów, Informacji i Promocji.

Zainteresowane naborem firmy, w zależności od typu przedsiębiorstwa, mogą uzyskać od 45 do 70 proc. dofinansowania. Minimalna kwota dofinansowania w ramach tego naboru to 500 tys. zł, maksymalna – 7,5 mln zł.

Pula 75 mln zł, dostępna w ramach tego naboru, podzielona została terytorialnie pomiędzy subregiony (brzeski - 7 539 590 zł; kędzierzyńsko-kozielski 12 705 969 zł; północny - 14 111 539 zł; południowy – 17 683 695 zł oraz Aglomeracja Opolska) 22 959 205 zł).

„Przeprowadzona w woj. opolskim specjalna analiza, będąca załącznikiem do naboru wskazała, że na Opolszczyźnie są miejsca, gdzie nie ma placówek, których tworzenie chcemy wesprzeć. Dzieląc ogólną pulę na subregiony chcieliśmy zadbać o to, by tego typu placówki powstawały możliwie równomiernie, by służyć mieszkańcom całego województwa” – dodaje Adamska.

Przypomnijmy, że jest to już kolejny nabór dla firm, jaki ogłosiło OCRG w ramach RPO woj. opolskiego na lata 2014-2020.

W kwietniu podpisano pierwsze umowy z firmami w ramach naboru dot. współpracy gospodarczej i promocji. Pozyskane w nim dofinansowanie przedsiębiorcy mogą wykorzystać np. na wdrażanie nowych strategii biznesowych; promocję firm w kraju i za granicą; wchodzenia na nowe rynki; wprowadzanie na rynek nowych produktów czy usług; zwiększanie eksportu czy udział w targach i gospodarczych imprezach promocyjnych.

W sumie w ramach naboru dot. współpracy gospodarczej i promocji do OCRG złożone zostały 104 wnioski o unijne dofinansowanie. Po ocenie do dofinansowania zatwierdzono 50 z nich. Dostaną one łącznie w ramach tego naboru 14,65 mln zł. Pierwsze pieniądze w ramach tego naboru już są wypłacane.

Także w kwietniu OCRG zakończyło nabór na innowacje w przedsiębiorstwach. Założona w nim kwota pieniędzy przeznaczonych na dofinansowanie projektów wynosi 95 mln zł. Pieniądze te pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W sumie w ramach tego naboru wpłynęły 54 wnioski na łączną sumę dofinansowania ok. 180 mln zł. Trwa ocena formalna i merytoryczna projektów.

Więcej aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.