Planowanie czasu pracy pracowników stało się trudniejsze podczas pandemii, niż przed nią – wynika z badań pt. „Czas pracy w czasie pandemii. Nowe wyzwania, nowe rozwiązania” przeprowadzonych przez firmę doradczą Dèhora. Raport z badań właśnie został opublikowany.
Badanie zostało przeprowadzone na przełomie lutego i marca 2021 r. Wzięły w nim udział 54 firmy. 87 proc. z tych firm reprezentowało sektor prywatny, pozostałe 13 proc. to firmy z sektora publicznego.
Wśród badanych 57 proc. firm uznało, że planowanie czasu pracy pracowników stało się trudniejsze podczas pandemii, niż przed nią; natomiast w grupie firm, w których pracuje się zmianowo, odsetek ten wyniósł aż 77 proc. Na pytanie, czy w czasie pandemii wzrosła liczba pracowników korzystających ze zwolnień lekarskich 41 proc. respondentów odpowiedziało, że tak, ale w stopniu mało znaczącym, a 20 proc., że tak, ale w stopniu, który utrudnia realizację zadań.
Podczas badania zapytano też firmy, jakie działania prowadzą one dla poprawy jakości planowania czasu pracy. Tu aż 82 proc. firm wskazało na uelastycznienie kwestii miejsca pracy (włączając w to pracę zdalną), 39 proc. na promowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, a 33 proc. na umożliwianie pracownikom samodzielnej organizacji czasu pracy np. w ramach zadaniowego albo ruchomego czasu pracy. Poza tym 41 proc. firm przyznało, że pandemia spowodowała konieczność zmiany harmonogramów czasu pracy, 26 proc. – że zmusiła do obniżenia wymiaru czasu pracy, a 22 proc. – że pandemia spowodowała konieczność wysłania pracowników na przymusowe urlopy.
- Jeśli z doświadczeń ostatnich miesięcy udało się wyciągnąć konstruktywne wnioski, to na pewno stało się jasne, że rośnie znaczenie elastyczności organizacji – podsumował we wstępie raportu Łukasz Chodkowski, dyrektor zarządzający Dèhora. - Zdolność dostosowywania się do zmieniających wymagań dotyczących obostrzeń na różnych poziomach funkcjonowania firmy i dopasowania personelu wymusza dbałość o pracownika, a to wymaga wzmożonych wysiłków dla całej organizacji.
- Ogromne tempo zmian mających miejsce w gospodarce związku z pandemią sprawia, że o wielu nowych zjawiskach, wdrażanych procedurach, czy nowych rozwiązaniach nie mamy wiedzy – dodał Roland Wrzeciono, dyrektor podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. - Dlatego szczególnie cenne są różnego typu badania realizowane przez naukowców, instytucje czy firmy takie, jak Dehora. Pozwalają nam lepiej zrozumieć i zaplanować kolejne działania oraz monitorować efekty tych już podjętych.
Raport z badań firmy Dèhora w całości dostępny jest w pliku pdf poniżej.