Niech zbliżające się Święta Bożego Narodzenia będą pełne nadziei i niosą ze sobą ciepło rodzinnych spotkań, wyzwań i wspólnego dzielenia się chwilami szczęścia.
Trwają spotkania w subregionach województwa opolskiego poświęcone Funduszom Europejskim przybliżające przedstawicielom samorządów lokalnych informacje na temat możliwości jakie daje pespektywa finansowa „Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027”.
Marszałek Andrzej Buła już od kilku tygodni podkreśla, że w tej perspektywie jeszcze w większym stopniu niż do tej pory będziemy zarządzać funduszami europejskimi poprzez subregiony. Będą one mogły w jeszcze większym stopniu niż dotychczas decydować o podziale kwot – wcześniej było to 14% naszego programu regionalnego, teraz będzie to już 27% całej kwoty.
Subregion kędzierzyńsko-strzelecki był pierwszym subregionem, w którym rozmawiano o możliwościach realizacji partnerskich projektów samorządowych. Prezydent Kędzierzyna-Koźla, Sabina Nowosielska, podkreśla że strategia subregionu jest już przygotowana.
- Wiemy, co będziemy chcieli robić. Na pewno będziemy chcieli inwestować w ścieżki rowerowe, w bezpieczeństwo, ale to jest decyzja całego subregionu. Razem, ze wszystkim włodarzami będziemy musieli znaleźć propozycje współpracy - wspominała.
Kolejne spotkanie odbyło się 21 lutego w Gogolinie. Przedstawiciele 21 samorządów tworzących Aglomerację Opolską dyskutowali o Funduszach Europejskich dla Opolskiego 2021-2027. Karina Bedrunka, dyrektorka Departamentu Funduszy Europejskich UMWO, który odpowiada za podział unijnych funduszy w województwie opolskim, zwracała uwagę, że jest to największy subregion w województwie opolskim, a zatem i największa kwota do wykorzystania.
– To 400 milionów złotych dofinansowania zarówno na infrastrukturę, edukację przedszkolną, włączającą, kształcenie ogólne czy wsparcie usług zdrowotnych, społecznych i seniorów. To zakup ekologicznych autobusów, budowa ścieżek rowerowych, to są pieniądze na nowe parkingi, zieloną i niebieską infrastrukturę. Z pieniędzy będą mogły korzystać straże pożarne, realizowane będą projekty związane z bioróżnorodnością. Część pieniędzy przeznaczona jest na termomodernizację czy OZE. Spektrum propozycji jest spore – mówi Karina Bedrunka.
Ostatnim w mijającym tygodniu było spotkanie Marszałka Andrzeja Buły z przedstawicielami regionu północnego w Kluczborku. Jak zaznacza Jarosław Kielar, burmistrz Kluczborka, gminy i subregion już wiedzą, na chcą przeznaczyć unijne pieniądze. Część projektów będzie realizowanych wspólnie.
– Podział pieniędzy jest już znany, jesteśmy po grudniowym spotkaniu, trwają prace nad strategią. Chcemy zrealizować wspólny projekt CWD, związany z kulturą i turystyką. To, co dotyczy podziału środków, musi polegać na kompromisie wszystkich samorządów. Chciałbym uregulować sprawy związane z energetyką, termomodernizacją, przeprowadzić remont naszego domu kultury.
Kolejne spotkanie przeznaczone dla Subregionu Brzeskiego odbędzie się 1 marca w Brzegu.