Przejdź do sekcji:

Cykl spotkań z przedstawicielami subregionów na temat funduszy unijnych

gog 2

Trwają spotkania w subregionach województwa opolskiego poświęcone Funduszom Europejskim przybliżające przedstawicielom samorządów lokalnych informacje na temat możliwości jakie daje pespektywa finansowa „Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027”.

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Informacja

Marszałek Andrzej Buła już od kilku tygodni podkreśla, że w tej perspektywie jeszcze w większym stopniu niż do tej pory będziemy zarządzać funduszami europejskimi poprzez subregiony. Będą one mogły w jeszcze większym stopniu niż dotychczas decydować o podziale kwot – wcześniej było to 14% naszego programu regionalnego, teraz będzie to już 27% całej kwoty.

Subregion kędzierzyńsko-strzelecki był pierwszym subregionem, w którym rozmawiano o możliwościach realizacji partnerskich projektów samorządowych. Prezydent Kędzierzyna-Koźla, Sabina Nowosielska, podkreśla że strategia subregionu jest już przygotowana.

- Wiemy, co będziemy chcieli robić. Na pewno będziemy chcieli inwestować w ścieżki rowerowe, w bezpieczeństwo, ale to jest decyzja całego subregionu. Razem, ze wszystkim włodarzami będziemy musieli znaleźć propozycje współpracy - wspominała.  

Kolejne spotkanie odbyło się 21 lutego w Gogolinie. Przedstawiciele 21 samorządów tworzących Aglomerację Opolską dyskutowali o Funduszach Europejskich dla Opolskiego 2021-2027. Karina Bedrunka, dyrektorka Departamentu Funduszy Europejskich UMWO, który odpowiada za podział unijnych funduszy w województwie opolskim, zwracała uwagę, że jest to największy subregion w województwie opolskim, a zatem i największa kwota do wykorzystania.

– To 400 milionów złotych dofinansowania zarówno na infrastrukturę, edukację przedszkolną, włączającą, kształcenie ogólne czy wsparcie usług zdrowotnych, społecznych i seniorów. To zakup ekologicznych autobusów, budowa ścieżek rowerowych, to są pieniądze na nowe parkingi, zieloną i niebieską infrastrukturę. Z pieniędzy będą mogły korzystać straże pożarne, realizowane będą projekty związane z bioróżnorodnością. Część pieniędzy przeznaczona jest na termomodernizację czy OZE. Spektrum propozycji jest spore – mówi Karina Bedrunka.

Ostatnim w mijającym tygodniu było spotkanie Marszałka Andrzeja Buły z przedstawicielami regionu północnego w Kluczborku. Jak zaznacza Jarosław Kielar, burmistrz Kluczborka, gminy i subregion już wiedzą, na chcą przeznaczyć unijne pieniądze. Część projektów będzie realizowanych wspólnie.

– Podział pieniędzy jest już znany, jesteśmy po grudniowym spotkaniu, trwają prace nad strategią. Chcemy zrealizować wspólny projekt CWD, związany z kulturą i turystyką. To, co dotyczy podziału środków, musi polegać na kompromisie wszystkich samorządów. Chciałbym uregulować sprawy związane z energetyką, termomodernizacją, przeprowadzić remont naszego domu kultury.  

Kolejne spotkanie przeznaczone dla Subregionu Brzeskiego odbędzie się 1 marca  w Brzegu. 

Więcej aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.