Niech zbliżające się Święta Bożego Narodzenia będą pełne nadziei i niosą ze sobą ciepło rodzinnych spotkań, wyzwań i wspólnego dzielenia się chwilami szczęścia.
Co jest potrzebne w regionie do bezpiecznego i komfortowego mieszkania, udanego wypoczynku, usług na najwyższym poziomie, dobrej edukacji, trafionych inwestycji i wdrażania innowacji? Odpowiedzi na te m.in. pytania sformułowali eksperci uczestniczący w pracach grupy doradczej GOSPODARKA stworzonej przez podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG).
Grupa ta została powołana we wrześniu 2019 r. Znaleźli się w niej prezesi opolskich firm (m.in. Centrum Badawczo-Produkcyjnego ALCOR sp. z o.o.; NUTRICII Zakładów Produkcyjnych sp. z o.o.; Nestro sp. z o.o.; Piomar sp. z o.o.; MULTISERWIS sp. z o.o.; „AB Coaching”; ZTW EXPLOMET Gałka, Szulc sp. j.; Gniotpol Trailers sp. z o.o.) oraz zarządzający opolskimi instytucjami otoczenia biznesu (Opolskiej Loży BCC, Opolskiej Izby Rzemieślniczej, Izby Gospodarczej „Śląsk” i Opolskiej Izby Gospodarczej). Do udziału w grupie przystąpili także dyrektorzy instytucji B+R (Sieci Badawczej Łukasiewicz ICSO „Blachownia” w Kędzierzynie – Koźlu oraz Parku Przemysłowego Metalchem).
Dotychczas uczestnicy grupy GOSDPODARKA dwukrotnie spotkali się, by z wykorzystaniem niekonwencjonalnych technik pracy (m.in. 635 i 66) popracować i podyskutować nad propozycjami zadań, działań oraz inicjatyw o znaczeniu regionalnym, które mogą stanowić odpowiedź na współczesne wyzwania rozwoju naszego regionu. - Prace te mają związek z tworzoną obecnie przez Zarząd Województwa Opolskiego Strategią Rozwoju Województwa Opolskiego do 2030 roku – wyjaśnia dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) Roland Wrzeciono.
W ramach prac menedżerowie opolskich firm i kadra zarządzającą OCRG współpracowali w przygotowaniu propozycji wspólnych rozwiązań. - W pierwszym etapie obecnym na spotkaniu uczestnikom przyświecała idea, że „najlepszym sposobem na dobry pomysł jest mieć mnóstwo pomysłów”. Na kolejnym skonkretyzowano propozycje zapisów i poddano je rangowaniu według kryterium waga razy ocena – relacjonuje Joanna Żurawska z Działu Innowacji OCRG, która organizuje prace grupy z ramienia OCRG.
Wyniki sesji kreatywnej mogą zaskakiwać. Okazuje się bowiem, że dla przedsiębiorców, zajętych na co dzień rzekomo tylko „zarabianiem pieniędzy”, bardzo duże znaczenie ma jakość i łatwy dostęp do infrastruktury oraz usług medycznych, świadczonych na wysokim poziomie, gdzie pacjent traktowany jest podobnie, jak „klient”. Ten postulat uzyskał najwyższą wartość w rankingu wyników.
- Przedstawiciele sektora przedsiębiorstw wykazują także dużą troskę o środowisko naturalne przy okazji realizacji inwestycji – mówi dyrektor OCRG Roland Wrzeciono. - Zwracają uwagę, iż należy m.in. przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych w celu spowolnienia i ograniczenia zjawiska stepowienia regionu oraz poprawić jakość powietrza poprzez systematyczne powiększanie zasobów zieleni, zwłaszcza na obszarach silnie zurbanizowanych. Ich zdaniem gospodarka o obiegu zamkniętym będzie miała wkrótce podstawowe znaczenie.
Ważną kwestią dla przedsiębiorców okazało się także uporządkowanie przestrzeni, w której funkcjonują - w taki sposób, by strefy zamieszkania, prowadzenia działalności gospodarczej i rolniczej nie nachodziły na siebie, i by w ten sposób nie naruszano specyfiki tych przestrzeni. – W opinii naszych ekspertów powinno się to uwzględnić i precyzyjnie zdefiniować w planach zagospodarowania przestrzennego na wiele lat wcześniej, tak na poziomie lokalnym, jak i regionalnym – podkreśla Roland Wrzeciono.
W sferze wiedzy i nauki należy, zdaniem przedstawicieli biznesu, umożliwić i wzmacniać współpracę pomiędzy uczelniami, a przedsiębiorcami poprzez wspólne programy, projekty, inicjatywy – promowane i nagradzane, tak w przedsiębiorstwie, jak i na uczelniach. - Ten postulat wysuwa się na czoło kwestii najważniejszych dla przedsiębiorców – mówi Joanna Żurawska.
Niemniej istotna jest też potrzeba ukierunkowania kształcenia na potrzeby rynku i wzmożenie wysiłków w kierunku wspólnego projektowania kariery młodego człowieka przez szkołę i przedsiębiorcę (szkoła w opinii uczestników grupy „wypuszcza człowieka z papierem”, a przedsiębiorca przygotowuje fachowca). – Uczestnicy grupy „Gospodarka” uznali również, że należy stale diagnozować potrzeby rynku i badać zapotrzebowanie na kadry pracownicze, by na poziomie szkół branżowych i wyższych odpowiednio projektować kształcenie – dodaje Joanna Żurawska.
W sferze innowacji przedsiębiorcy postulują wzmocnienie regionalnych specjalizacji, poprzez wspieranie i promowanie filarów gospodarki, ale także wyszukiwanie i wsparcie nisz rynkowych, czyli nowych przestrzeni i działalności, gdzie mniejsze firmy miałyby szanse funkcjonować i rozwijać się.
Przedsiębiorcy cenią sobie także dobre warunki życia i pracy. Ich zdaniem należy poprawić komfort i bezpieczeństwo zamieszkania w szerokim sensie (transport i komunikacja, sieć dróg i chodniki, dostęp do usług medycznych, szkół w okolicy, ochrona ludności i mienia, dostęp do nowoczesnych rozwiązań technicznych np. internet ) oraz inwestować w niesprawną i niewydajną infrastrukturę komunalną (kanalizacja, woda, prąd, ścieki itd.). Jak się okazuje, dużą rolę w działalności gospodarczej wciąż odgrywają też sieci transportowe o znaczeniu ponadregionalnym i międzynarodowym. Znaczenie ma również sieć dróg lokalnych i parkingów, których (zwłaszcza tych ostatnich) brak.