Niech zbliżające się Święta Bożego Narodzenia będą pełne nadziei i niosą ze sobą ciepło rodzinnych spotkań, wyzwań i wspólnego dzielenia się chwilami szczęścia.
"Gra o tron", "La la land", "Mission Impossible" - to tylko niektóre tytuły wielkich hollywoodzkich produkcji, podczas kręcenia których wykorzystywane były wysięgniki do kamer produkowane przez opolską firmę MovieBird International. Ta lista w kolejnych latach z pewnością się zwiększy!
To dlatego, że MovieBird 13 kwietnia br. otworzyła w Opolu zbudowane z unijnym dofinansowaniem z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 centrum badawczo-rozwojowe. Powstaje w nim, także z unijnym wsparciem, nowatorski w skali świata wysięgnik do kamer przeznaczony do stabilizowania obrazu podczas kręcenia scen pościgu!
- Ostatnie lata pokazały nam, że mamy w regionie wspaniałych przedsiębiorców, którzy doskonale odnajdują się w unijnej polityce wspierania innowacyjności. Korzystają z niej, rozwijają się i tworzą rzeczy tak nowatorskie, jak te które ma w ofercie firma MovieBird - mówił podczas otwarcia centrum badawczego tego przedsiębiorstwa marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła. - Dajecie nam tym samym powód do dumy i do tego, by się Wami chwalić przy każdej możliwej okazji. Niech się spełniają wasze kolejne marzenia i plany! - dodał.
W uroczystym otwarciu centrum badawczo-rozwojowego MovieBird uczestniczył też znany polski ekonomista prof. Jacek Szlachta, który mówił o swojej fascynacji firmą od czasu gdy o niej usłyszał i gdy pierwszy raz ją zobaczył. Podkreślił, że to przedsiębiorstwo unikalne z kilku powodów.
– Jest to firma globalna, dla której rynek polski, a także chyba europejski są za ciasne. Tworzy miejsca pracy z najwyższej półki. Przy tym zatrudnia absolwentów Politechniki Opolskiej, a więc korzysta z miejscowego potencjału. Poza tym sprzedaje produkty jednostkowe, nie masowe, czyli takie o większej wartości dodanej. A dodatkowo sprzedaje zarówno produkt, jak i usługę – wymieniał.
- Otwarcie naszego centrum badawczego nie oznacza, że spoczniemy na laurach. Na pewno będziemy dalej rozwijać nowe technologie – zapewniał z kolei prezes MovieBird Piotr Adamiec.
Firma MovieBird International to czołowy gracz na światowym rynku wysięgników do kamer. Produkuje zaawansowane technologicznie dźwignie kamer teleskopowych wykorzystywane do produkcji filmów i programów telewizyjnych, w których stosuje nowoczesne i opatentowane rozwiązania. Dzięki temu przedsiębiorstwo to jest jednym z ich wiodących światowych producentów w swojej branży.
W latach 2014-2020 MovieBird skorzystała z unijnych dotacji w ramach dwóch naborów: na innowacje w przedsiębiorstwach oraz na współpracę gospodarczą i promocję. W ramach tego ostatniego m.in. uczestniczyła w targach i misjach zagranicznych promując swoje produkty w takich krajach jak Niemcy czy Chiny. Natomiast z dofinansowaniem z naboru na innowacje zbudowała i wyposażyła otwarte 13 kwietnia centrum badawczo-rozwojowe.
Projekt ten wart był ogółem ponad 6 mln zł, a przyznane w ramach naboru unijne wsparcie wyniosło prawie 2,9 mln zł. W ramach dofinansowania prowadzony jest też projekt badawczy pn. „Żyroskopowo stabilizowany system korygujący odchylenia hydraulicznej kolumny wysięgnika kamerowego będącego w ruchu z żyroskopową głowicą samopoziomującą”. Chodzi o nowatorskie w skali świata wysięgniki do kamer, które mogą być używane do stabilizowania obrazu podczas kręcenia scen pościgu. Jak mówili podczas uroczystego otwarcia centrum przedstawiciele firmy – nowy produkt powinien być gotowy przed końcem tego roku.