Przejdź do sekcji:

BeLean, czyli o tym jak efektywniej prowadzić biznes

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Warsztaty

Identyfikacja i eliminowanie marnotrawstwa – na tym polega wprowadzanie strategii lean w firmie. By dzięki temu budować przewagę konkurencyjną, trzeba zaangażować w to wszystkich pracowników. A zwalnianie ludzi to największa porażka przedsiębiorstwa.

Taki m.in. przekaz popłynął z pierwszych w ramach nowego cyklu BeLean warsztatów organizowanych przez OCRG. Do udziału w nich zgłoszonych zostało blisko pięćdziesiąt osób z 23 firm i instytucji z woj. opolskiego.

- Zainteresowanie opolskich firm strategią lean czy lean management jest, jak widać, bardzo duże. Widzimy to właśnie na podstawie zainteresowania naszym nowym cyklem spotkań, ale też studiami podyplomowymi, które już drugi rok z rzędu przy współpracy z Klubem 150 ma w ofercie Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu – mówił na rozpoczęciu szkolenia dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Cykl spotkań Be Lean adresowany jest do firm zainteresowanych lub już wdrażających poszczególne narzędzia lean. Ma na celu przybliżenie opolskim przedsiębiorcom tajników wielu stosowanych już na świecie narzędzi tej strategii. Partnerem strategicznym cyklu jest firma Leanpassion, która od ponad 11 lat wspiera organizacje w doskonaleniu procesów i budowaniu przewagi konkurencyjnej oraz realizuje tzw. strategiczne podejście do lean. Firma ta pracowała już z ponad 300 klientami.

Od czego zacząć wprowadzania lean w firmie? – Od zaangażowania kierownictwa w to zadanie – uznał Michał Wieszczycki z Leanpassion. Podkreślił, że osoby sprawujące kierownicze funkcje w przedsiębiorstwie muszą zrozumieć, jakie stoją przed nimi wyzwania, i że wprowadzenie strategii lean to zmiana mentalności w całej firmie. – Kierownictwo musi też mieć wizję tego, co zrobi z korzyściami, które uzyska dzięki wprowadzeniu lean – dodał.

Zastrzegł przy tym, że gdy wprowadzane w ramach lean zmiany w firmie wygenerują np. korzyści w postaci oszczędności czasu, to nie można dopuścić do tego, by efektem takich zmian były zwolnienia. – Zwolnienia pracowników to jedna z największych porażek firmy. Rozstając się z nimi firma traci ich wiedzę, doświadczenie i pieniądze, które włożyła w szkolenie - wyliczał.

Rafał Płotnicki z Leanpassion tłumaczył z kolei, że by „być lean” czy „stać się lean” trzeba zmiany postawy, często zmiany kultury i organizacji pracy oraz podważenia statusu quo. Podkreślał, że podczas procesu wdrażania lean trzeba skupić się na redukcji marnotrawstw. – Przy czym samo ich eliminowanie jest łatwiejsze. Trudniej jest te marnotrawstwa zidentyfikować, znaleźć – dodał.

- To bardzo cenne dla nas szkolenie, bo w chwili obecnej nie mamy w firmie wprowadzonej metody lean, a chcielibyśmy. Dlatego przyjechaliśmy tutaj – mówił Waldemar Krupa z Narzędziowni Bogdan Pszenica ze Strojca. - Tym bardziej, że w najbliższych planach mamy budowę nowego zakładu. Chcielibyśmy w nim poukładać wszystko jak najlepiej i jak najbardziej usprawnić. Poubierać w procesy, o których mowa na szkoleniu.

Kierownik działającego przy OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera (COIE) dr Iwona Święch-Olender dodała, że zgodnie z założeniami spotkania w ramach cyklu BeLean mają odbywać się raz w miesiącu. Na kolejnym – listopadowym - ma być podjęty m.in. temat mapowania strumienia wartości. Dodała też, że ma nadzieję, iż na kolejne spotkana uda się zaprosić firmy, które powiedzą jak wdrażanie lean przebiegało u nich.

Więcej aktualności

Ważne
5

Komunikat z dnia 15.04.2024 r. dotyczący naboru wniosków do Działania 5.5.

Informacja
Ważne
info

System akredytacji Instytucji Otoczenia Biznesu

Informacja
Ważne
PLAKAT (450 x 450 px)

Opolski Kongres Kobiet - I edycja już 12.04.2024r.

Informacja
Ważne
MSG_facebook_strona

V Opolskie Forum MSG - czyli rozwój biznesu za granicą

Informacja
Ważne
wielkanoc_1

Spokojnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych

Informacja
Ważne

Opolski Kongres Kobiet już niebawem !

Informacja
Ważne
ważne informacje

29.03.2024 - NIECZYNNE

Informacja
Ważne
image003

Skuteczna i wydajna gospodarka odpadami tematem spotkania z przedsiębiorcami w kwietniu

Informacja
Ważne
Logo_konkursu

III edycja konkursu "Opolska Firma Przyjazna Cudzoziemcom"

Informacja
Ważne
COIE

Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera certyfikowanym partnerem PAIH

Informacja
Ważne
ekomobilnosc-slider (002)

Ekomobilność w inżynierii ruchu tematem rozważań ekspertów

Informacja
Ważne
DSCF7503

Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera OCRG najlepsze w kraju!

Informacja
Ważne
_mentoring

Jak uczynić biznes bardziej efektywnym? Skorzystaj z wiedzy mistrzów

Informacja
Ważne
5-5-info

DZIAŁANIE 5.5 ADAPTACYJNOŚĆ PRACODAWCÓW I PRACOWNIKÓW - zmiany w regulaminie

Nabór
Ważne
Plakat konferencja Olesno_1 - okładka II

Sztuczna inteligencja w nauce, biznesie i samorządzie tematem konferencji w Oleśnie

Informacja
Ważne
SMEOrigin-WEB

Nabory na zwiększenie konkurencyjność MŚP w sektorze spożywczym w toku

Informacja
Ważne
IMG_2643

Podsumowanie 2023 oraz plany OCRG na najbliższe miesiące

Informacja
Ważne
kk4

Kozły Biznesu 2023 przyznane

Informacja
Ważne
5

Nabór wniosków do działania 5.5. Lista wniosków rekomendowanych do oceny

Informacja
Ważne
webinar

INTERREG - nabory wniosków w 2024 roku

Informacja

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.