Przejdź do sekcji:

Austria - rynek atrakcyjny dla polskich przedsiębiorców

Austria - rynek atrakcyjny dla polskich przedsiębiorców

Stabilne prawo, nastawione na dialog organy kontrolne czy dobrze wykwalifikowani i elastyczni pracownicy – takimi m.in. argumentami przekonywali do austriackiego rynku polskich inwestorów prelegenci konferencji „Polski przedsiębiorca na rynku austriackim – możliwości, wsparcie instytucjonalne, ograniczenia”.

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Forum

Konferencja odbyła się 27 października online. Jej organizatorem była Izba Gospodarcza Śląsk, współorganizatorem podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG), a partnerem Fundacja Rozwoju Śląska. Eksperci zaproszeni na to wydarzenie podzielili się wiedzą dotyczącą m.in. prawa podatkowego, prawa handlowego, prawa pracy czy wsparcia dla firm polskich zainteresowanych inwestowaniem lub działaniem na rynku austriackim.

- Austriacki system prawny jest bardzo stabilny, funkcjonuje od wielu lat i nie ma w nim wielu zmian, a organy kontrolne są dość pragmatyczne – mówiła dr Elisabeth Wiechselberger-Chlap z kancelarii Legal Partners.

Tłumaczyła, że aby zaistnieć na austriackim rynku można na nim świadczyć usługi czasowe oddelegowując np. polskich czy ukraińskich pracowników, założyć w Austrii oddział polskiej firmy albo założyć w Austrii spółkę córkę. Podała, że popularną formą działania firm jest GmbH, czyli odpowiednik polskiej spółki z o.o. Mówiła również, z jakimi kosztami musi liczyć się firma, która zakłada taką spółkę w Austrii. - Do powołania spółki trzeba zrobić umowę, której koszt to około 1500 euro. Do tego należy doliczyć koszt notariusza - około 1200 euro – wyjaśniała. - Minimalny kapitał zakładowy spółki musi wynosić 35 tysięcy euro, przy czym trzeba wpłacić połowę tej kwoty. Można też założyć uprzywilejowaną spółkę zoo z kapitałem zakładowym 10 tys. euro, z czego płaci się połowę. Ale w takim przypadku najpóźniej po 10 latach trzeba dopłacić kwotę do wartości 35 tysięcy euro.

Ekspertka zaznaczyła, że pracownicy w Austrii muszą być wynagradzani zgodnie z austriackimi zasadami. By robić to zgodnie z literą prawa trzeba m.in. ustalić, który układ zbiorowy ma zastosowanie w danym przypadku.

Michał Radajczyk, wspólnik i prezes biura rachunkowego w Wiedniu objaśniał kwestie dotyczące księgowości, kadr i podatków. Mówił m.in., że dwie najpopularniejsze metody dokapitalizowania przedsiębiorstwa w Austrii to kapitał zapasowy o dowolnej wysokości albo  pożyczka udziałowców. Z kolei Heinz Pascher (ABA) opowiadał dlaczego Austria jest ciekawym miejscem dla biznesu. Tłumaczył, że jest to wprawdzie mały kraj z 9 mln obywateli, ale bardzo stabilny i bogaty. Mówił także, że dla inwestorów bywa on pierwszym rynkiem w krajach niemieckojęzycznych, z którego rozszerzają oni następnie działalność np. na Niemcy.

Dyrektor OCRG Tomasz Hanzel przedstawił uczestnikom wydarzenia ofertę samorządu województwa opolskiego dla firm, zwłaszcza tych zainteresowanych inwestowaniem za granicą, np. na rynku zagranicznym.

Mówił m.in. o atrakcyjnych warunkach pożyczek unijnych, które mogą być źródłem kapitału, a także o wsparciu na szkolenia dla pracowników i kadry kierowniczej firm oraz o usługach specjalistycznych, które mogą pomóc wejść na rynki zagraniczne. – Mówimy dziś o rynku austriackim, więc jeśli ktoś nie ma wiedzy, chciałby pozyskać analizę rynku albo zdobyć informacje, jak się na tym rynku znaleźć, z jakimi partnerami współpracować, w jakich targach czy spotkaniach wziąć udział, to może za pośrednictwem opolskich instytucji otoczenia biznesu dostać od OCRG wsparcie na finansowe na przygotowanie takiej analizy – wyjaśniał Tomasz Hanzel. - Można z tych pieniędzy sfinansować również wizytę firmy na targach w Austrii czy u austriackiego partnera, by przeprowadzić rozmowy na miejscu. Taką analizę czy pomoc można pozyskać na przykład w Izbie Gospodarczej Śląsk, a u nas ją sfinansować.

Dyrektor OCRG dodał również, że w działającym w ramach OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera można bezpłatnie pozyskać dane z bazy Kompass, czyli największej bazy polskich i zagranicznych podmiotów gospodarczych.

Konferencja pt. „Polski przedsiębiorca na rynku austriackim – możliwości, wsparcie instytucjonalne, ograniczenia” to drugie z cyklu spotkań zorganizowanych przez Izbę Gospodarczą Śląsk dla firm zainteresowanych wejściem na zagraniczne rynki. Pierwsze  odbyło się w maju i dotyczyło rynku niemieckiego. Trzecie, poświęcone rynkowi czeskiemu, zaplanowane zostało na 24 listopada.

Więcej aktualności

Ważne
automotive

Opolszczyzna – istotny gracz na rynku automotive

Informacja
Ważne
IMG_9004

Unia dla Kobiet. Równość się opłaca!

Informacja
Ważne
5

Komunikat z dnia 15.04.2024 r. dotyczący naboru wniosków do Działania 5.5.

Informacja
Ważne
info

System akredytacji Instytucji Otoczenia Biznesu

Informacja
Ważne
PLAKAT (450 x 450 px)

Opolski Kongres Kobiet - I edycja już 12.04.2024r.

Informacja
Ważne
MSG_facebook_strona

V Opolskie Forum MSG - czyli rozwój biznesu za granicą

Informacja
Ważne
wielkanoc_1

Spokojnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych

Informacja
Ważne

Opolski Kongres Kobiet już niebawem !

Informacja
Ważne
ważne informacje

29.03.2024 - NIECZYNNE

Informacja
Ważne
image003

Skuteczna i wydajna gospodarka odpadami tematem spotkania z przedsiębiorcami w kwietniu

Informacja
Ważne
Logo_konkursu

III edycja konkursu "Opolska Firma Przyjazna Cudzoziemcom"

Informacja
Ważne
COIE

Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera certyfikowanym partnerem PAIH

Informacja
Ważne
ekomobilnosc-slider (002)

Ekomobilność w inżynierii ruchu tematem rozważań ekspertów

Informacja
Ważne
DSCF7503

Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera OCRG najlepsze w kraju!

Informacja
Ważne
_mentoring

Jak uczynić biznes bardziej efektywnym? Skorzystaj z wiedzy mistrzów

Informacja
Ważne
5-5-info

DZIAŁANIE 5.5 ADAPTACYJNOŚĆ PRACODAWCÓW I PRACOWNIKÓW - zmiany w regulaminie

Nabór
Ważne
Plakat konferencja Olesno_1 - okładka II

Sztuczna inteligencja w nauce, biznesie i samorządzie tematem konferencji w Oleśnie

Informacja
Ważne
SMEOrigin-WEB

Nabory na zwiększenie konkurencyjność MŚP w sektorze spożywczym w toku

Informacja
Ważne
IMG_2643

Podsumowanie 2023 oraz plany OCRG na najbliższe miesiące

Informacja
Ważne
kk4

Kozły Biznesu 2023 przyznane

Informacja

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.