Niech zbliżające się Święta Bożego Narodzenia będą pełne nadziei i niosą ze sobą ciepło rodzinnych spotkań, wyzwań i wspólnego dzielenia się chwilami szczęścia.
Pracodawcy z woj. opolskiego, którzy jeszcze w ubiegłym roku płacili swoim pracownikom średnio kilka procent mniej, niż firmy z innych regionów, podnoszą pensje – wynika z kolejnego już raportu płacowego przygotowanego dla firm z Opolszczyzny.
Raport przeprowadzono już trzeci rok z rzędu w ramach zrzeszającego opolskich przedsiębiorców Klubu 150, powołanego przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). Mogły w nim jednak wziąć udział nie tylko firmy należące do Klubu 150. - Zainteresowanie tym badaniem z roku na rok wzrasta. Przed dwoma laty udział w nim wzięło 21 firm z Opolszczyzny, rok temu 28, a w tym roku 29 – podaje Magdalena Możdżeń, zastępca kierownika Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera działającego przy OCRG.
Tak, jak w poprzednich latach, raport płacowy dla firm z woj. opolskiego przygotowała firma doradcza Korn Ferry Hay Group. Uwzględnia on w tym roku dane dotyczące wynagrodzeń prawie 15 tys. pracowników firm produkcyjnych z regionu z kilkunastu specjalizacji. To m.in. stanowiska produkcyjne, utrzymania ruchu, badania jakości, logistyki, finansów czy HR. Agnieszka Białkowska z Korn Ferry Hay Group wyjaśnia, że konkretne stanowiska pracownicze w raporcie nie są porównywane tylko na podstawie ich nazw. – W zależności od organizacji pod jedną nazwą stanowiska mogą kryć się zupełnie różne funkcje. Dlatego każda firma, która przystępuje do prowadzonych przez nas badań płacowych, przechodzi proces mapowania stanowisk pracy – zaznacza.
W procesie tym uwzględniane są m.in. umiejętności i wiedza pracownika, jego doświadczenie, wpływ na wynik firmy, swoboda działania czy wymagania obowiązujące na danym stanowisku.
Co wynika z tegorocznego raportu? – Między innymi to, że pracodawcy z Opolszczyzny, którzy jeszcze w ubiegłym roku wynagradzali swoich pracowników kilka procent poniżej poziomu płac rynku ogólnopolskiego, w tym roku podwyższają pensje, doganiając tym samym ogólnopolski ich poziom – informuje Agnieszka Białkowska.
Poza tym ponad 80 proc. ankietowanych w ramach raportu firm zadeklarowało niedobór kandydatów spełniających kreślone kwalifikacje. – Z deklaracji uczestników raportu wynika, że zawody najtrudniejsze do pozyskania to stanowiska produkcyjne, inżynieryjne i te, które dotyczą kwestii zapewnienia jakości – wylicza Agnieszka Białkowska.
Podnoszenie wynagrodzeń i braki pracowników na rynku pracy na Opolszczyźnie wpisują się w trend ogólnopolski, jak wynika z badań ponad 800 firm prowadzonych przez Korn Ferry Hay Group. Badane firmy nie zamierzają też zwalniać pracowników - jedynie 7 proc. ankietowanych zadeklarowało spadek zatrudnienia). - Co ciekawe, tegoroczne badanie wskazało na rekordową rotację jeśli chodzi o zatrudnienie, na poziomie 19 proc. Z tego 14 proc. stanowiły dobrowolne odejścia pracowników – podaje przedstawicielka Korn Ferry Hay Group. W badaniu ubiegłorocznym rotacja w firmach z Opolszczyzny wyniosła 14 proc., a dobrowolne odejścia 9 proc.
Po raz drugi w raporcie wzięła udział produkująca okna i drzwi firma Filplast. – To dobrze merytorycznie przygotowany dokument, który pomaga w świadomym i odpowiedzialnym kształtowaniu siatki płac – mówi Wojciech Kowalczyk, HR manager w Filplast.
Drugi raz w raporcie wzięła też udział firma Intersilesia McBride Polska Sp. z o.o. produkująca chemię gospodarczą i kosmetyki. Dyrektor personalna firmy Aleksandra Głowacka podkreśla, że rynek pracy i płac jest obecnie bardzo dynamiczny: więcej na nim ofert pracy, zwłaszcza dla fachowców; większy wybór możliwości dla pracownika, a co za tym idzie - rosną wynagrodzenia. – W takiej sytuacji trzeba mieć bieżący ogląd sytuacji, by właściwie kreować politykę wynagrodzeń i dostosować je do zmian na rynku. Dzięki temu badaniu mamy szansę mieć wiedzę i porównanie – podkreśla Aleksandra Głowacka.
Prowadzony dla Klubu 150 przez Korn Ferry Hay Group raport płacowy jest badaniem zamkniętym. Ogólne wyniki są dostępne jedynie dla firm uczestniczących i przekazujących dane do tego raportu. Natomiast szczegółowe wyniki raportu są odpłatne, ich cena zależy od rodzaju pakietu.
Dyrektor OCRG Roland Wrzeciono wyjaśnia, że z inicjatywą stworzenia raportu płacowego dla woj. opolskiego w minionych latach wystąpiły same firmy. – Do tej pory brakowało tego typu spójnego opracowania, które dotyczyłoby płac w naszym regionie. W raportach innych firm uwzględniane są duże ośrodki w Polsce, takie jak Wrocław, Warszawa czy Katowice. Stąd nasza inicjatywa, by taki raport pomóc organizować. Sądząc po zainteresowaniu będzie on powtarzany także w przyszłym roku – mówi Roland Wrzeciono.