Przejdź do sekcji:

500 osób znajdzie pracę w otwartej fabryce IFA Powertrain

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Wydarzenie

500 miejsc pracy i centrum badań i rozwoju stworzy w gminie Ujazd (woj. opolskie) firma IFA Powertrain Polska, spółka należąca do niemieckiego przedsiębiorstwa z branży automotive IFA Rotorion. Inwestycja ta kosztowała 100 mln euro.

Zakład produkujący półosie napędowe powstał na blisko 13-hektarowym terenie objętym Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną w Zimnej Wódce w gm.Ujazd. Kamień węgielny pod jego budowę wmurowano w lipcu 2016 r., a w niespełna rok wybudowano hale o powierzchni 33 tys. metrów kw. – To powierzchnia równa trzem boiskom piłkarskim – mówił na otwarciu zakładu w gm. Ujazd 29 czerwca 2017 dr Robert Gutsche, CEO IFA Rotorion Holding Gmbh (dyrektor zarządzający firmy).

Dodał też, że IFA dysponuje też w zakładzie w Zimnej Wódce częścią logistyczną o pow. 6,5 tys. metrów kw. Docelowo będzie tu pracować ok. 500 osób. Obecnie zatrudnionych jest już 125. – Liczba miejsc pracy, jaka ma tu powstać, to dla nas wyróżnienie. Oznacza to, że 500 rodzin będzie mieć zapewniony byt i godziwe warunki życia – mówił burmistrz Ujazdu Tadeusz Kauch.

W tym i kolejnym roku w halach ma zostać zainstalowanych ponad 300 maszyn. Pierwsze linie produkcyjne już rozpoczęły pracę. Na starcie produkcji, w najbliższych tygodniach, firma zamierza produkować w Ujeździe ok. 2 tys. półosi dziennie, a w 2019 r. - 12 tys. półosi dziennie. - Nasze produkty z Polski będą montowane do niemieckich pojazdach typu premium – podał dr Gutsche.

Klientem, który zapewnił podstawowy portfel zamówień dla fabryki w woj. opolskim, jest Daimler. W Ujeździe mają być produkowane półosie w szczególności dla samochodów Mercedes Benz klasy C, E i S. – IFA Polska jest kamieniem milowym dla całej Grupy IFA. Dzięki produkcji półosi napędowych dywersyfikujemy nasze portfolio produktów, otwieramy sobie drzwi na rynek elektromobilności, uniezależniając się od produkcji typowych dla pojazdów z silnikiem spalinowym – podkreślił dr Robert Gutsche w wypowiedzi przekazanej podczas otwarcia w komunikacie prasowym.

Podczas otwarcia Gutsche podał też, że w Ujeździe prowadzona będzie nie tylko produkcja, ale też prace badawcze. Uruchomione ma tu zostać centrum badań i rozwoju, w którym będą badane m.in. półosie do samochodów elektrycznych.

Centrum badawcze IFA w Ujeździe dofinansowane ma być z unijnych pieniędzy zarezerwowanych dla przedsiębiorców w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Obecny na otwarciu zakładu firmy wicemarszałek woj. opolskiego Roman Kolek podał, że takie wsparcie firma dostanie w ramach przeprowadzonego w ub. roku przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) naboru na innowacje. Firma złożyła w nim wniosek na dotację na stworzenie działu B+R oraz realizację badań przemysłowych i prac rozwojowych nad ultra cichą półosią o zwiększonym momencie obrotowym z przeznaczeniem dla elektrycznych samochodów przyszłości. Po pozytywnej weryfikacji wniosek IFA został wybrany do dofinansowania kwotą ponad 9 mln zł.

- Według naszej wiedzy w momencie podejmowania decyzji o budowie fabryki w Ujeździe IFA nie rozważała jeszcze budowy u nas części badawczo-rozwojowej. Można więc pokusić się o stwierdzenie, iż pozytywny klimat inwestycyjny, który firma zastała w województwie opolskim podczas realizacji pierwotnej inwestycji, jak również możliwość uzyskania wsparcia finansowego, a także dostępność uczelni – ich kadr i absolwentów - zdecydowały o budowie centrum w Ujeździe – mówił wicemarszałek Kolek. I dodał: - Takie miejsca pracy i tworzone w naszym regionie innowacje są dla nas szczególne wartościowe, ponieważ przyczyniają się do postępu technologicznego na skalę światową.

Wicemarszałek dodał, że pomoc władz regionu dla inwestorów nie kończy się wraz z otwarciem fabryki. - Zachęcamy, by byli Państwo w stałym kontakcie z OCRG, korzystali z naszej oferty, a w razie potrzeby – zwracali się w kwestii bieżących problemów, które postaramy się pomóc rozwiązać – mówił. - Na Śląsku największą wartością jest rodzina. Wy staliście się częścią wielkiej gospodarczej rodziny w naszym regionie. Witajcie i wiedzcie, że zawsze możecie na nas liczyć – dodał.

Nowy zakład IFA to jedna z najsprawniej przeprowadzonych inwestycji w woj. opolskim. Pierwsze zapytanie ze strony IFA w sprawie możliwości zainwestowania na Opolszczyźnie dotarło do Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera działającego w ramach OCRG w listopadzie 2015 r. W grudniu 2015 roku przedstawiciele IFA odbyli pierwszą wizytę w regionie opolskim, na przełomie stycznia i lutego 2016 podjęli ostateczną decyzję o wyborze Ujazdu, a w czerwcu ub. roku IFA stała się właścicielem gruntu w gminie Ujazd, na którym stanął otwarty właśnie zakład. Władze firmy podkreślały, że tym, co zadecydowało o lokalizacji zakładu właśnie w woj. opolskim była m.in. dostępność terenu pod inwestycję, dostępność potencjalnych pracowników na tym terenie i poziom ich umiejętności, potencjał uczelni i szkół o profilu technicznym w regionie, korzystna odległość od odbiorców produktów firmy, bliskość autostrady czy obecność Polski w UE. Chwalili też – także podczas otwarcia 29 czerwca – pozytywny klimat inwestycyjny budowany przez samorząd gminy, województwa czy KSSE. – Czuliśmy się tu bardzo serdecznie przyjęci – mówił dr Robert Gutsche.

Grupa IFA należy do największych światowych producentów wałów napędowych, a co za tym idzie czołowych poddostawców branży motoryzacyjnej. Zatrudnia łącznie ok. 2,5 tys. pracowników w ośmiu zakładach produkcyjnych i centrach badawczo-rozwojowych na całym świecie, w tym w Handelsleben w Niemczech, Charleston (USA) oraz w Szanghaju (Chiny). Koncern produkuje m.in.: wały napędowe, półosie, przeguby i inne komponenty dla takich producentów aut jak Mercedes, Volkswagen, BMW, Ford, GM, Porsche czy Ferrari. Firma rozwija też usługi w obszarze techniki napędowej oraz lekkich konstrukcji. Poprzez przejęcia i ogólny rozwój spółka osiągnęła obroty wynoszące około 600 mln euro w 2016 r.

Więcej aktualności

Ważne
IMG_3976

Pożyczki na efektywność energetyczną z częściowym umorzeniem już dostępne

Informacja
Ważne
bh-bh-bh-dzialanie511

Kształcenie ustawiczne - data kolejnego naboru!

Informacja
Ważne
487508806_1225627146229356_4566498710810082151_n

Opolskie na światowych targach w Hanowerze

Informacja
Ważne
bh_bh-bh-dzialanie511

Lista rankingowa (nabór 10-14 marca 2025) – Działanie 5.11 „Kształcenie ustawiczne”

Informacja
Ważne
IMG_2693

Kompetencje przyszłości na rzecz rozwoju młodych ludzi

Informacja
Ważne
ee85b55b-df7d-47dd-9e8d-c3cb70a98143

Plan Działań Pomocy Technicznej Instytucji Pośredniczącej FEO 2021-2027 na 2025 rok

Informacja
Ważne
IMG_2576

Energetyczna przyszłość Polski i Europy – wyzwania, zagrożenia i innowacje

Forum
Ważne
mentoring (Post na Facebooka)(1)

Rekrutacja do Programu Mentoringu Biznesowego przedłużona do 31 marca!

Forum
Ważne
IMG_4513

Podsumowanie działań OCRG za 2024 rok i plany na przyszłość

Informacja
Ważne

Komunikat dot. zmian w Regulaminie rekrutacji i udzielania wsparcia z dnia 07.03.2025

Informacja
Ważne
IMG_1697

Zadbaj o swój biznes, skorzystaj z wiedzy ludzi sukcesu

Informacja
Ważne
Logo_FE_dla_Opolskiego_RGB-1

Zasady horyzontalne - warto wiedzieć!

Informacja
Ważne
bh_bh-dzialanie511

Lista rankingowa – Działanie 5.11 kształcenie ustawiczne

Nabór
Ważne
Targi Budowlane BUDMA w Poznaniu

Opolskie na BUDMIE – region stawia na rozwój i innowacje

Informacja
Ważne
foto strona

Twoja firma może być konkurencyjna

Informacja
Ważne
image2

Slodkie Targi w Niemczech

Informacja
Ważne
Grunt na medal_2025

XI edycja ogólnopolskiego konkursu „GRUNT NA MEDAL” 2025

Informacja
Ważne
podpisanie umowy

Prace naukowe dla biznesu

Informacja
Ważne
bh_baner

Konkurs grantowy na wyjazd na targi HANNOVER MESSE

Informacja
Ważne
dzialanie17

Rusza nabór na wsparcie dla IOB w zakresie profesjonalizacji usług

Informacja

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.