Przejdź do sekcji:

260 mln zł dla przedsiębiorców w tym roku

konferencja
Zobacz inne aktualności z katergorii:
Informacja

260 ml zł – to łączna pula unijnego wsparcia dostępna dla przedsiębiorców z woj. opolskiego w tegorocznych naborach ogłaszanych przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Pierwsze pieniądze dla firm, które pozyskały wsparcie w naborze na współpracę gospodarczą i promocję, właśnie są wypłacane.

 

Taka informacja przekazana została na konferencji prasowej zorganizowanej w OCRG 12 lipca.

Do 11 lipca unijne dotacje, przyznane opolskim firmom w ramach naboru na współpracę gospodarczą i promocję, trafiły na konta dziewięciu przedsiębiorstw z regionu. Łącznie jest to wartość ponad pół miliona zł (510 398,03 tys. zł). Pieniądze te pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).

Poszczególne firmy otrzymały pierwsze wnioskowane transze w wysokości od niespełna 9,5 tys. zł do ponad 163,7 tys. zł. Pieniądze przelane tym przedsiębiorstwom stanowią zaledwie część wartości całych ich projektów, wciąż jeszcze realizowanych. Wśród firm, które już otrzymały wypłaty pierwszych unijnych dotacji z perspektywy finansowej 2014-2020, znalazły się m.in. NELA-ONE, GNIOTPOL, BRADAS czy PLOTSERWIS.

Nabór, o którym mowa, ogłaszany był jeszcze w roku ubiegłym. Dotyczył m.in. wsparcia promocji firm w kraju i za granicą, np. na targach; wchodzenia na nowe rynki; wprowadzania na rynek nowych produktów czy usług oraz zwiększania eksportu. W puli było 14,65 mln zł. W sumie w ramach tego naboru złożone zostały 104 wnioski o unijne dofinansowanie. Po ocenie do dofinansowania już w tym roku zatwierdzono 50 z nich.

 

Łącznie we wszystkich ogłaszanych w tym roku przez OCRG naborach do rozdysponowania wśród opolskich firm będzie natomiast 260 mln zł.

95 mln zł z tej puli przeznaczono na nabór na innowacje w przedsiębiorstwach zakończony już w kwietniu. Pieniądze te mogą być przeznaczone przez firmy np. na projekty dotyczące budowy, rozbudowy czy zakupu wyposażenia zaplecza badawczo-rozwojowego; finansowania procesu powstawania innowacji lub jego elementów, np.: badań naukowych i przemysłowych; prac demonstracyjnych; linii pilotażowych czy pierwszej produkcji. Przedsiębiorcy złożyli w nim aż 54 wnioski na łączną sumę dofinansowania ok. 180 mln zł.

Kolejny nabór na innowacje dla firm ma się odbyć jeszcze w tym roku, w grudniu. Tym razem w puli na dotacje będzie 40 mln zł.

W czerwcu ogłoszony został natomiast nabór dotyczący tzw. infrastruktury usług społecznych. Do 18 lipca czekamy na wnioski. W puli na ten cel jest 75 mln zł.

Nabór kierowany jest do mikro, małych i średnich firm z woj. opolskiego. Pieniądze można w nim pozyskać na adaptację, remont lub przebudowę lokalu czy budynku, a także na budowę, rozbudowę lub nadbudowę budynku. Inwestycje te – zarówno w infrastrukturę, jak i wyposażenie lokali i budynków - mają dawać możliwość świadczenia usług na rzecz tzw. osób niesamodzielnych, np. niepełnosprawnych czy starszych. Planowane przez przedsiębiorców w ramach tego naboru inwestycje mogą dotyczyć dziennych lub całodobowych domów opieki, a także tzw. mieszkań wspieranych (np. dla osób starszych) czy mieszkań treningowych (np. dla osób opuszczających domy dziecka).

 

W kolejnych miesiącach zostaną jeszcze ogłoszone następujące nabory:

- na wsparcie technologii informacyjno-komunikacyjnych w przedsiębiorstwach (pula na dofinansowanie - 17,4 mln zł; planowany termin ogłoszenia – III kwartał 2016 r.); Mogą to być np. dotacje na informatyczne systemy obsługi klientów działające zarówno wewnątrz firmy, jak i pomiędzy przedsiębiorcą a jego klientem, czy systemy informatyczne i komunikacyjne usprawniające działalność firm;

- nowe produkty i usługi w małych i średnich firmach na obszarach przygranicznych (pula na dofinansowanie - 16 mln zł; planowany termin ogłoszenia – październik 2016). Obszary przygraniczne to powiaty: nyski, prudnicki i głubczycki.

- efektywność energetyczna w małych i średnich przedsiębiorstwach (pula na dofinansowanie – niespełna 16 mln zł; planowany termin ogłoszenia - grudzień 2016 r.) Nabór ten kierowany będzie do przedsiębiorców z powiatów: nyskiego, prudnickiego, głubczyckiego, brzeskiego i namysłowskiego.

- wspomniany już wyżej nabór na innowacje w przedsiębiorstwach (w puli 40 mln zł).

Więcej aktualności

Ważne
_mentoring

Jak uczynić biznes bardziej efektywnym? Skorzystaj z wiedzy mistrzów

Informacja
Ważne
5-5-info

DZIAŁANIE 5.5 ADAPTACYJNOŚĆ PRACODAWCÓW I PRACOWNIKÓW - zmiany w regulaminie

Nabór
Ważne
Plakat konferencja Olesno_1 - okładka II

Sztuczna inteligencja w nauce, biznesie i samorządzie tematem konferencji w Oleśnie

Informacja
Ważne
SMEOrigin-WEB

Nabory na zwiększenie konkurencyjność MŚP w sektorze spożywczym w toku

Informacja
Ważne
IMG_2643

Podsumowanie 2023 oraz plany OCRG na najbliższe miesiące

Informacja
Ważne
kk4

Kozły Biznesu 2023 przyznane

Informacja
Ważne
5

Nabór wniosków do działania 5.5. Lista wniosków rekomendowanych do oceny

Informacja
Ważne
webinar

INTERREG - nabory wniosków w 2024 roku

Informacja
Ważne
Podrecznik-wnioskodawcy-i-beneficjenta-Funduszy-Europejskich-na-lata-2021-2027-w-zakresie-informacji-i-promocji

Aktualizacja "Podręcznika wnioskodawcy i beneficjenta FEO2021-2027

Informacja
Ważne
IMG_2046

OCRG gra razem z WOŚP!

Informacja
Ważne
post_facebook

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku

Informacja
Ważne
1212_opolskie_wspiera_2022_akcja (1)

Pomagaj lokalnie. Kupuj u swoich.

Informacja
Ważne
Zrzut ekranu 2023-12-07 123419

Współpraca międzynarodowa na rzecz rozwoju obwodu Iwano-Frankiwskiego

Informacja
Ważne
bh_5-5

Minął termin naboru wniosków do działania 5.5.

Nabór
Ważne
8

Misja gospodarcza opolskich przedsiębiorców do Saksonii

Informacja
Ważne
m3

Podsumowanie VII edycji Mentoringu Biznesowego za nami

Informacja
Ważne
a10

Satysfakcja z pracy a wypalenie zawodowe

Informacja
Ważne
ambasada biznesu

Przeciwdziałanie stresowi w pracy i wypaleniu zawodowemu tematem spotkania Ambasady Biznesu OCRG

Informacja
Ważne
info 2

Działanie 5.5 i 5.11 - terminy naborów

Informacja
Ważne
DSC00546-Poprawione-NR (Copy)

Wyróżnienia dla firm budujących regionalną gospodarkę

Informacja

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.