Przejdź do sekcji:

127 firm zawnioskowało o wsparcie na nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne

Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay
Zobacz inne aktualności z katergorii:
Nabór

127 wniosków z opolskich firm wpłynęło do OCRG w naborze na unijne wsparcie na wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych. Pieniądze w ramach tego naboru można dostać na informatyczne systemy obsługi klientów działające w firmie, jak i między firmą a jej klientem, czy na systemy informatyczne i komunikacyjne usprawniające działalność firm.

Nabór dotyczący tzw. wsparcia technologii informacyjno-komunikacyjnych w przedsiębiorstwach został ogłoszony przez podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) w ostatnich dniach lipca. Wnioski od firm w jego ramach przyjmowane były od 12 do 19 września. W ostatnich dniach docierały do OCRG papierowe wersje wniosków wysłane np. pocztą.

Dyrektor OCRG Roland Wrzeciono poinformował, że łącznie w ramach tego naboru firmy z woj. opolskiego złożyły 127 wniosków (jedna firma mogła w nim składać tylko jeden wniosek). Łączna wartość projektów, które chciałyby zrealizować firmy z unijnym wsparciem w ramach tego naboru to prawie 99,5 mln zł, a całkowita kwota wnioskowanego przez opolskich przedsiębiorców dofinansowania to prawie 51,5 mln zł.

„To pokazuje, że zainteresowanie unijnym wsparciem wśród przedsiębiorców jest bardzo duże, co cieszy. Jest to również sygnał, że opolskie firmy chcą się rozwijać i udoskonalać” – zaznacza marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła.

Firmy zawnioskowały o wsparcie na takie inwestycje i projekty jak stworzenie systemu wyszukiwania, porównywania, rezerwacji i zakupu świadczonych przez nie usług; na zakup i wdrożenie systemów informatyzacji w przedsiębiorstwie; internetowych systemów do zarządzania procesami produkcji; systemy automatyzujące proces świadczenia usług i zarządzania; wdrożenie systemów sprzedaży internetowej czy nowoczesne platformy obsługi klienta.

Najwyższa całkowita wartość jednostkowego planowanego przez firmę projektu to ponad 2 mln 678 tys. zł. Najwyższe wnioskowane dofinansowanie to z kolei nieco ponad 999,3 tys. zł. Łączna pula pieniędzy przeznaczona na dofinansowanie w tym naborze to 17,4 mln zł. Z regulaminu wynika, że minimalna kwota dofinansowania projektu może wynieść 100 tys. zł, a maksymalna – milion złotych.

„Teraz rozpocznie się ocena wniosków. Orientacyjny termin rozstrzygnięcia konkursu to marzec 2017 roku, ale będziemy starali się rozstrzygnąć go szybciej, podobnie jak to miało miejsce w przypadku naboru na innowacje” – deklaruje Roland Wrzeciono.

Nabór dotyczący tzw. wsparcia technologii informacyjno-komunikacyjnych skierowany był do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Pieniądze dostępne w ramach tego naboru pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Opolskiego na lata 2014-2020.

Główne typy przedsięwzięć, które mogą być realizowane w ramach tego naboru, dotyczyć mogą: wsparcia - w oparciu o nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne - rozwoju współpracy między przedsiębiorstwami; wsparcia informatyzacji wewnętrznej przedsiębiorstw; wykorzystania najnowszych osiągnięć technologicznych i organizacyjnych dla unowocześnienia i usprawnienia bieżącej działalności firm czy wykorzystania technologii informacyjnych i komunikacyjnych w relacjach pomiędzy przedsiębiorcą a klientem.

Dodatkowe preferencje mają w tym naborze inwestycje dotyczące tzw. inteligentnych specjalizacji regionu, wskazanych w Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Opolskiego do 2020 r., a także przedsiębiorstwa ekologiczne oraz inwestycje ekologiczne. Okres realizacji projektu nie może być dłuższy niż dwa lata. W zależności od wielkości firmy może ona liczyć na dofinansowanie w wysokości od 45 do 70 proc. wartości tzw. kosztów kwalifikowanych projektu.

Nabór na wsparcie technologii informacyjno-komunikacyjnych to nie ostatnie rozdanie unijnego wsparcia dla przedsiębiorców w tym roku w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki. Łącznie we wszystkich ogłaszanych w tym roku przez OCRG naborach do rozdysponowania wśród opolskich firm będzie 260 mln zł.

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na innowacje w przedsiębiorstwa w tym okresie przeznaczonych ma być ok. 61,6 mln euro, a na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano łącznie ponad 160 mln euro.

Więcej aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.