Wsparcie dla IOB w zakresie profesjonalizacji usług.
Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki w Opolu ogłasza konkurs grantowy do projektu grantowego Opolskie Konkurencyjne w ramach zadania: Wsparcie dla IOB w zakresie profesjonalizacji usług realizowanego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027 oraz współfinasowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
|stripAttributes„Opolskie Konkurencyjne” to projekt, którego głównym celem jest wzmacnianie trwałego wzrostu i konkurencyjności województwa opolskiego poprzez stworzenie do roku 2030 efektywnego systemu umożliwiającego wsparcie MŚP oraz IOB w zakresie wprowadzania na rynek nowych lub ulepszonych produktów i usług zwiększających skalę ich działalności oraz wzrost zasięgu oferty. Realizacja projektu pozwoli na poprawę poziomu przedsiębiorczości, konkurencyjności i zmniejszenia dystansu w tym zakresie względem pozostałych regionów w Polsce.
Termin konkursu grantowego: Nabór wniosków prowadzony będzie od 21 maja 2025 r. do 4 czerwca 2025 r.
W ramach konkursu grantowego wsparte zostaną IOB w formie grantu na profesjonalizację usług świadczonych przez IOB na rzecz MŚP w zakresie wprowadzania na rynek nowych lub ulepszonych produktów i usług zwiększających skalę ich działalności oraz wzrost zasięgu oferty co pozwoli na poprawę poziomu przedsiębiorczości, konkurencyjności. Dzięki działaniom projektowym oferta IOB będzie bardziej wyspecjalizowana i ukierunkowana na potrzeby przedsiębiorców, nastąpi zacieśnianie współpracy oraz poprawa komunikacji między tymi podmiotami.
Poziom dofinansowania:
Minimalna kwota dofinansowania: min. 10 000,00 zł, max: 100 000,00 zł dla IOB przypadająca na 1 wniosek grantowy (1 IOB może złożyć 1 wniosek) na łączną kwotę dofinansowania nieprzekraczającą 100 000,00 zł
Okres kwalifikowalności wydatków:
Co jest kosztem kwalifikowalnym?
Środki finansowe przyznane w ramach wniosku grantowego Grantobiorca przeznacza na:
a) Koszty specjalistycznych usług doradczych służących dążeniu do profesjonalizacji świadczonych usług, w tym m.in. w zakresie rozwoju IOB, automatyzacji, cyfryzacji, ochrony własności przemysłowej, technologii, badań rynku, testowania i certyfikacji;
b) Zakup/najem aparatury badawczej/labolatoryjnej;
c) Materiały dydaktyczne;
d) Koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych;
e) Odpłatne korzystanie z wartości niematerialnych i prawnych;
f) Oprogramowanie i licencje (bez urządzeń do ich obsługi);
g) Koszty zakupu usług badawczych, eksperckich, doradczych;
h) Koszty związane z zakupem badań i analiz;
i) Koszty uzyskania certyfikacji / standaryzacji;
j) Koszty aktualizacji strategii rozwoju IOB;
k) Dostęp do płatnych baz danych, raportów i analiz;
Co jest kosztem niekwalifikowalnym?
Katalog wydatków niekwalifikowalnych określony został w dokumencie Wytyczne dotyczące kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 w podrozdziale 2.3 Wydatki niekwalifikowalne. Ponadto w ramach wniosku grantowego niekwalifikowalne są:
Grantobiorcami mogą być wyłącznie IOB prowadzące działalność oraz posiadające siedzibę lub oddział na terenie województwa opolskiego wpisany do właściwego rejestru. Grantobiorca planujący realizację grantu wsparcia musi prowadzić aktywną działalność gospodarczą nie krócej niż 3 lata licząc od dnia poprzedzającego dzień złożenia ,,Wniosku grantowego”, rozumiane jako odprowadzanie podatku dochodowego na terenie województwa opolskiego.
Profesjonalizacja usług IOB, wyspecjalizowanie i ukierunkowanie oferty IOB na potrzeby przedsiębiorców a w efekcie poprawę poziomu przedsiębiorczości i konkurencyjności.
Gdzie znaleźć wniosek i regulamin?
Regulamin i wniosek grantowy oraz pozostałe dokumenty zamieszczone zostały poniżej.
Na co można dostać wsparcie?
Grantodawca dokonuje refundacji 70% kosztów kwalifikowalnych poniesionych w ramach wniosku grantowego na koszty poniesione przez Grantobiorcę zgodnie z zał. nr 2 do Regulaminu – Kwalifikowalność kosztów w ramach grantu.
Kryteria wyboru grantów dotyczące zadania: Rozwijanie kompetencji IOB w celu uzyskania akredytacji i świadczenie profesjonalnych usług realizowane w ramach FEO 2021 – 20276 stanowią zał. nr 1 do Regulaminu.
Jak sięgnąć po wsparcie?
W jaki sposób się rozliczyć?
Rozliczenie grantu następuje jednorazowo na podstawie „Wniosku o rozliczenie wsparcia grantowego”, wraz z załącznikami (zgodnie z założeniami określonymi w Umowie o powierzenie grantu oraz Wniosku grantowym).
Link do platformy ePUAP za pomocą którego można składać dokumenty do udziału w konkursie: Link aktywny będzie od dnia 21 maja 2025 r.