Przejdź do sekcji:
Logotypy_poziom

1.2 Opolskie innowacyjne

O projekcie

„Opolskie Innowacyjne” to projekt, którego głównym celem jest wzmacnianie konkurencyjności i innowacyjności województwa opolskiego poprzez stworzenie do roku 2030 efektywnego systemu wsparcia i współpracy w zakresie transferu wiedzy pozwalającego na rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych oraz wykorzystanie zaawansowanych technologii w regionie.

WARTOŚĆ PROJEKTU: 5 831 779,51 zł

DOFINANSOWANIE: 4 500 000,00 zł

Projekt realizowany jest w ramach programu regionalnego  Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027 współfinasowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Realizacja

01.06.2023 r. – 31.12.2025 r.

Zakres projektu

Cel projektu

Głównym celem jest wzmacnianie trwałego wzrostu i konkurencyjności województwa opolskiego poprzez stworzenie do roku 2030 efektywnego systemu umożliwiającego wsparcie MŚP oraz IOB w zakresie wprowadzania na rynek nowych lub ulepszonych produktów i usług zwiększających skalę ich działalności oraz wzrost zasięgu oferty.


Cele szczegółowe projektu:

1. Zwiększenie innowacyjności przedsiębiorstw w regionie poprzez wspieranie nowopowstający działalności tworzących nowe modele biznesowe.

2. Podniesienie jakości współpracy pomiędzy JBR i MŚP poprzez wspieranie wzrostu kwalifikacji pracowników tworzących innowacyjne rozwiązania dla przedsiębiorstw. 

3. Wzmocnienie innowacyjnego rozwoju przedsiębiorstw poprzez wspieranie wymiany myśli naukowej i doświadczeń pomiędzy sektorem B+R oraz MSP.

4. Zwiększenie innowacyjności przedsiębiorstw w regionie Poprzez wspieranie proinnowacyjnych usług realizowanych przez B+R na rzecz MSP. 

5. Wzmocnienie intelektualnego zaplecza dla rozwoju innowacyjności MSP w regionie poprzez wspieranie nowych kierunków badań naukowych i prac rozwojowych w ramach PPO na rzecz RSI w woj. opolskim.


Główne zadania projektu:


1. Praktyczne prace dyplomowe

W ramach zadania wsparte zostaną MSP w formie grantu udzielonego na realizację praktycznych prac dyplomowych. Przedmiot wsparcia dotyczy stworzenia praktycznej pracy dyplomowej przez studentów Uczelni Wyższych we współpracy z zatrudniającymi ich przedsiębiorcami, której efektem będzie opracowanie koncepcji wdrożeń technologicznych – (w szczególności w zakresie automatyzacji/cyfryzacji AI)  w tych podmiotach. Możliwe do realizacji będą praktyczne prace dyplomowe umożliwiające rozwój branż zidentyfikowanych jako inteligentne specjalizacje regionalne wskazane w Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Opolskiego 2030.Maksymalna wartość grantu wynosi 102 000,00 zł. Grantobiorca zobowiązany jest do wniesienia wkładu własnego w wysokości nie mniejszej niż 30% wydatków kwalifikowalnych.


2. Proinnowacyjne usługi B+R dla MŚP

W ramach wsparcia przedsiębiorcy będą mogli otrzymać grant na sfinansowanie usług świadczonych przez akredytowane na poziomie krajowym jednostki badawczo – rozwojowe. W celu budowy potencjału regionu we wsparciu działalności B+R przedsiębiorstw oraz konsorcjów przedsiębiorstw z organizacjami badawczymi i IOB planuje się działania związane z finansowaniem usług proinnowacyjnych świadczonych przez jednostki B+R. Dotyczyć one będą m.in. prowadzenia prac B+R, czy wdrożenia innowacji, przy czym warunkiem udzielania wsparcia dla przedsiębiorstw jest posiadanie akredytacji krajowej przez jednostki B+R, której celem jest zapewnienie wysokiej jakości usług Ośrodków Innowacji w zakresie innowacyjnego rozwoju Przedsiębiorstw. Jedno przedsiębiorstwo może skorzystać ze wsparcia w maksymalnej wysokości  56 960,00 zł. Grantobiorca zobowiązany jest do wniesienia wkładu własnego w wysokości nie mniejszej niż 30% wydatków kwalifikowalnych.


3. Identyfikacja nowych kierunków badań naukowych i prac rozwojowych  w ramach PPO na rzecz RSI

Inwentaryzacja potencjału innowacyjnego i gospodarczego województwa opolskiego poprzez: diagnozę potrzeb w oparciu o bieżące, regularne spotkania indywidualne i otwarte z firmami w tym rodzinnymi celem dogłębnego zdiagnozowania potrzeb firm w zakresie wyspecjalizowanych usług; wizyty bezpośrednie w firmach zmierzające do weryfikacji i inwentaryzacji regionalnego potencjału innowacyjnego i gospodarczego, w tym zwłaszcza w zakresie poszukiwania nisz rozwojowych, prowadzenie badań i analiz, oraz identyfikacji potrzeb przedsiębiorstw, IOB, B+R; Prowadzenie procesu przedsiębiorczego odkrywania, tworzenie grup roboczych; Rozwijanie modelu współpracy IOB-B+R-Przedsiębiorstwa: w ramach zadania podjęte zostaną kompleksowe działania zmierzające do rozwijania modelu współpracy IOB -B+R - Przedsiębiorstwa w regionie.



Efekty / rezultaty projektu 

Realizacja działań w tym obszarze doprowadzi do zwiększenia konkurencyjności i innowacyjności województwa opolskiego, rozwoju i wzmacnianiu zdolności badawczych i innowacyjnych oraz wykorzystywanie zaawansowanych technologii w regionie.


Uczestnicy

Grupa docelowa: Instytucje Otoczenia Biznesu (IOB) organizacje i instytuty badawcze, przedsiębiorstwa typu start-up, MSP z woj. opolskiego; preferencje dla działań w realizowanych na terenach wpisujących się w OSI krajowe, OSI regionalne (Subregion Południowy – powiat: głubczycki, nyski, prudnicki) oraz dla przedsiębiorstw we wczesnej fazie rozwoju (tj. prowadzących działalność do 24 miesięcy).


Dodatkowe informacje

#FunduszeEuropejskie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.