Przejdź do sekcji:

Województwo Opolskie nagrodzone znakiem Regionalnej Doliny Innowacji!

rdi2

Dzięki wspólnym działaniom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego i OCRG Opolszczyzna otrzymała znak Regionalnej Doliny Innowacji. Nadając znak RDI Komisja Europejska doceniła zaangażowanie Województwa Opolskiego w realizację głównych założeń programu.

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Informacja

Regionalne Doliny Innowacji połączą mniej i bardziej innowacyjne regiony w celu sprostania najpilniejszym wyzwaniom stojącym przed Unią Europejską. Należą do nich m.in. zmniejszenie zależności od paliw kopalnych, zwiększenia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego, głębokiej transformacji cyfrowej (w tym cyberbezpieczeństwa), poprawie opieki zdrowotnej i osiągnięcia obiegu zamkniętego.

Idea Regionalnych Dolin Innowacji jest jednym pięciu działań flagowych Europejskiej Agendy na rzecz Innowacyjności. Przyspieszanie i wzmacnianie innowacji w europejskich ekosystemach innowacji w całej UE oraz zajęcie się tworzeniem Regionalnych Dolin Innowacji pomoże państwom członkowskim, a co za tym idzie poszczególnym regionom, skierować co najmniej 10 miliardów euro na konkretne międzyregionalne projekty innowacyjne, w tym na innowacje w zakresie zaawansowanych technologii w kluczowych obszarach określonych w tzw. Priorytetach UE. Komisja Europejska będzie także pomagać państwom członkowskim we wspieraniu innowacji we wszystkich regionach poprzez zintegrowane wykorzystanie polityki spójności i instrumentów „Horyzontu Europa”.

Komisja Europejska zaleca wielopoziomową pomiędzy mniejszymi i większymi jednostkami samorządu oraz wielosektorową pomiędzy sektorem samorządu, nauki, biznesu, sektorem społecznym i społecznościami lokalnymi. To właśnie dzięki wspólnym działaniom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego i Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki Opolszczyzna udało się sprostać wszystkim wymaganiom.

Komisja Europejska nadając znak RDI doceniła zaangażowanie Województwa Opolskiego w:

- poprawę koordynacji i kierunkowości swoich inwestycji w badania naukowe i innowacje oraz polityk w stosunku do priorytetów UE,

- międzyregionalną współpracę w zakresie innowacji z innymi regionami, w oparciu o wspólne lub uzupełniające się inteligentne specjalizacje,

- wzmacnianie regionalnego ekosystemu innowacji oraz łączenie się z innymi regionami w obszarze podejmowanych działań na rzecz transformacji  gospodarki obiegu zamkniętego. Dotyczy to przede wszystkim projektów i działań we współpracy międzynarodowej podejmowanych przez OCRG we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego, Politechniką Opolską i innymi jednostkami samorządu, naukowymi, badawczymi, instytucjami otoczenia biznesu oraz z firmami z naszego regionu.

Dziękujemy wszystkim naszym uczestnikom i partnerom regionalnym za wsparcie oraz partnerom z poza naszego regionu z kraju i z zagranicy za wspólne działania na rzecz podnoszenia innowacyjności naszych regionów!

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.