Dzięki wspólnym działaniom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego i OCRG Opolszczyzna otrzymała znak Regionalnej Doliny Innowacji. Nadając znak RDI Komisja Europejska doceniła zaangażowanie Województwa Opolskiego w realizację głównych założeń programu.
Regionalne Doliny Innowacji połączą mniej i bardziej innowacyjne regiony w celu sprostania najpilniejszym wyzwaniom stojącym przed Unią Europejską. Należą do nich m.in. zmniejszenie zależności od paliw kopalnych, zwiększenia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego, głębokiej transformacji cyfrowej (w tym cyberbezpieczeństwa), poprawie opieki zdrowotnej i osiągnięcia obiegu zamkniętego.
Idea Regionalnych Dolin Innowacji jest jednym pięciu działań flagowych Europejskiej Agendy na rzecz Innowacyjności. Przyspieszanie i wzmacnianie innowacji w europejskich ekosystemach innowacji w całej UE oraz zajęcie się tworzeniem Regionalnych Dolin Innowacji pomoże państwom członkowskim, a co za tym idzie poszczególnym regionom, skierować co najmniej 10 miliardów euro na konkretne międzyregionalne projekty innowacyjne, w tym na innowacje w zakresie zaawansowanych technologii w kluczowych obszarach określonych w tzw. Priorytetach UE. Komisja Europejska będzie także pomagać państwom członkowskim we wspieraniu innowacji we wszystkich regionach poprzez zintegrowane wykorzystanie polityki spójności i instrumentów „Horyzontu Europa”.
Komisja Europejska zaleca wielopoziomową pomiędzy mniejszymi i większymi jednostkami samorządu oraz wielosektorową pomiędzy sektorem samorządu, nauki, biznesu, sektorem społecznym i społecznościami lokalnymi. To właśnie dzięki wspólnym działaniom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego i Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki Opolszczyzna udało się sprostać wszystkim wymaganiom.
Komisja Europejska nadając znak RDI doceniła zaangażowanie Województwa Opolskiego w:
- poprawę koordynacji i kierunkowości swoich inwestycji w badania naukowe i innowacje oraz polityk w stosunku do priorytetów UE,
- międzyregionalną współpracę w zakresie innowacji z innymi regionami, w oparciu o wspólne lub uzupełniające się inteligentne specjalizacje,
- wzmacnianie regionalnego ekosystemu innowacji oraz łączenie się z innymi regionami w obszarze podejmowanych działań na rzecz transformacji gospodarki obiegu zamkniętego. Dotyczy to przede wszystkim projektów i działań we współpracy międzynarodowej podejmowanych przez OCRG we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego, Politechniką Opolską i innymi jednostkami samorządu, naukowymi, badawczymi, instytucjami otoczenia biznesu oraz z firmami z naszego regionu.
Dziękujemy wszystkim naszym uczestnikom i partnerom regionalnym za wsparcie oraz partnerom z poza naszego regionu z kraju i z zagranicy za wspólne działania na rzecz podnoszenia innowacyjności naszych regionów!